بارش برف و باران در کشور/ تهران روز ۲۲ بهمن نیمه‌ابری است ‌

خبرگزاری فارس , 20 بهمن 1397 ساعت 17:19

با ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور، امروز شدت بارش‌ها در خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و کرمانشاه است و روز آینده در خوزستان، لرستان، جنوب فارس، بوشهر و شمال هرمزگان، بارندگی‌ها شدت دارد.


به گزارش عصر امروز، بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز در استان‌های واقع در جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور، استان‌های واقع در دامنه‌های البرز غربی و مرکزی شامل زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، غرب مازندران و همچنین استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی، بخش‌هایی از جنوب کشور، غرب خلیج‌فارس و استان‌های فارس و بوشهر، شاهد بارش باران و وزش باد هستیم که در نقاط مرتفع و سردسیر مناطق مذکور بارش برف وجود دارد.
 
امروز در برخی نقاط استان‌های واقع در مرکز کشور و دامنه‌های البرز شرقی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌‌شود. 
 
روز آینده عمده فعالیت سامانه بارشی در استان‌های واقع در جنوب غرب، جنوب و دامنه‌های زاگرس مرکزی است ضمن آنکه در شمال شرق، شرق، مرکز، دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز نیز در برخی ساعات بارش پراکنده رخ می‌دهد.
 
امروز شدت بارش‌ها در شمال شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، غرب کردستان، غرب کرمانشاه است.
 
روز آینده شدت بارش‌ها در شمال و شمال شرق خوزستان، جنوب لرستان، جنوب فارس، بوشهر، شمال هرمزگان و غرب کرمان خواهد بود.
 
روز دوشنبه فعالیت سامانه بارشی مذکور تشدید شده و در اغلب نقاط کشور غیر از مرکز و جنوب سیستان و بلوچستان شاهد بارش باران خواهیم بود که بیشترین فعالیت آن در نواحی غربی و مرکزی خلیج‌فارس، برخی نقاط بوشهر، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، غرب کرمان، شرق خوزستان، غرب هرمزگان و جنوب خراسان رضوی خواهد بود. 
 
روز دوشنبه در شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و گردوخاک رخ خواهد داد و روز سه‌شنبه و چهارشنبه سامانه بارشی در نیمه شرقی کشور فعال است و سپس از کشور خارج می‌شود. 
 
از ظهر امروز بخش‌های مرکزی و غربی خلیج فارس و در روز یکشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز به سبب وزش باد شدید و فعالیت سامانه بارشی مواج و طوفانی پیش‌بینی می‌شود که ارتفاع آن به حدود ۱.۵ تا ۲ متر برآورد می‌شود؛ از این رو توصیه می‌شود در این مدت در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به‌عمل آید.
 
آسمان تهران فردا کمی ابری، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود و روز دوشنبه نیز ‌آسمان پایتخت کمی ابری خواهد بود. بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 13 و 3 درجه است.
 
فردا بندرعباس با بیشینه دمای 24 درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد، همدان و اردبیل با کمینه دمای 2 درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.
 
میانگین بارندگی کل کشور از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ابتدای سال زراعی (مهرماه ۹۷) تا سیزدهم بهمن سال جاری ۱۳۰.۱ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش سال گذشته در این بازه زمانی ۴۴.۳ میلی‌متر بود، بنابراین بارش سال جاری ۱۹۳.۸ درصد بیشتر از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سال گذشته است.
 
میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۱۰۹.۲ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۱۹.۲ درصد بیشتر از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میانگین بلندمدت سالانه است.
 
بیشترین میزان بارش در هفته بیستم سال زراعی متعلق به منطقه پاوه در استان کردستان به میزان ۲۰۳.۴ میلی‌متر بوده است.
 
در همین مد‌ت میانگین گرم‌ترین منطقه کشور میناب در استان هرمزگان به میزان ۲۷.۵ درجه سلسیوس و سردترین منطقه چالدران در استان آذربایجان غربی به میزان منفی ۷.۳ درجه سلسیوس بوده است.


کد مطلب: 251177

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdca06nu049nm61.k5k4.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir