چین شرکت آمریکایی لاکهید مارتین را تحریم کرد

تسنیم , 24 تير 1399 ساعت 19:12

چین یک شرکت بزرگ تسلیحاتی آمریکایی را به‌علت فروش موشک به تایوان هدف تحریم قرار داد.


به گزارش عصر امروز به نقل از رویترز، چین روز سه‌شنبه شرکت لاکهید مارتین را به‌دلیل مشارکت در تازه‌ترین فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان تحریم کرد.

این شرکت آمریکایی تولیدکننده سلاح مهمترین پیمانکار بروزرسانی موشکهای زمین به هوای پاتریوت تایوان به‌مبلغ 620 میلیون دلار است که دولت آمریکا هفته گذشته تأیید کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست تا فروش تسلیحات به تایوان را متوقف کند و از آسیب رساندن به روابط آمریکا و چین و صلح و ثبات تنگه تایوان دست بردارد.

لیجیان در این رابطه گفت: به‌منظور تضمین منافع کشور، چین تصمیم گرفته است که اقدامات لازم را انجام دهد و تحریم‌هایی را علیه لاکهید مارتین، به‌عنوان مهمترین پیمانکار این قرارداد اعمال کند.

آمریکا همانند بسیاری از کشورهای دیگر دارای روابط رسمی دیپلماتیک با تایوان نیست اما از لحاظ دموکراتیک خود را متعهد به در اختیار قرار دادن ابزار دفاعی به تایوان نشان می‌دهد.

از سوی دیگر مقامات تایوان از این قرارداد موشکی استقبال کرده و معتقدند با توجه به رزمایش‌های نظامی دریایی چین در نزدیکی تایوان، این اقدام لازم است.

از سوی دیگر امروز چین آمریکا را به تلاش برای ایجاد تنش بین قدرتهایی که در دریای چین جنوبی دارای منافع هستند متهم کرد. این انتقادات پس از آن مطرح شد که واشنگتن به‌نشانه حمایت از متحدانش ادعاهای چین در این منطقه را رد کرد.

سفارت چین در آمریکا امروز در یک بیانیه شدیداللحن از آمریکا خواست تا خود را وارد اختلافات بین پکن و کشورهای دیگر منطقه نکند که ادعای مالکیت بر آبها و جزایر تحت مناقشه را در دریای چین جنوبی دارند.


کد مطلب: 285017

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdca6mnu049naw1.k5k4.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir