آخرین تحولات امنیتی استان بصره‎

تسنیم , 17 آبان 1398 ساعت 12:01

تیراندازی عناصر نفوذی به سمت تظاهرات کنندگان، تشدید حضور نیروهای امنیتی در استان بصره، توصیه به معترضان برای دوری از اماکن و مراکز حساس و دستور به نیروهای امنیتی برای عدم تیراندازی از جمله خبرهای عراق است.


به گزارش عصر امروز به نقل از شبکه الفرات، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد شماری از تظاهرات کنندگان به دست افراد ناشناس کشته شدند. عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اظهار د اشت هرگز به تظاهرات کنندگان اجازه ورود به بانک مرکزی داده نخواهد شد.

خلف خاطر نشان کرد هیچ ارتباطی میان حمله به بانک مرکزی از سوی برخی طرف ها و خواسته های تظاهرات کنندگان در کشور وجود ندارد، کشته شدن برخی از تظاهرات کنندگان طی روزهای اعتراضات هر چند به دست سربازان صورت گرفته اما برخی دیگر به دست افراد ناشناس کشته شدند و این پرونده در دستگاه قضایی دنبال می شود.
 
سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، علت آمدن نیروهای حامل سلاح به خیابان ها را به آماده نبودن نیروهای امنیتی برای تظاهرات گسترده نسبت داد و گفت گازهای اشک آوری که علیه تظاهرات کنندگان مورد استفاده قرار گرفت، مجاز بوده و در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 واکنش نماینده سازمان ملل به اتهامات وارده
 
نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق به اتهامات وارده به خود درباره دخالت در تظاهرات واکنش نشان د اد.
 
جیسین هینیس پلاسخارت در توئیتی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: در واکنش به اتهامات جانبداری، اعلام می کنیم که سازمان ملل متحد شریک هر عراقی است که برای تغییر تلاش می کند.
 
وی افزود عراقی ها با وحدت خود می توانند کشورشان را به مکان بهتری تبدیل کنند و ما اینجا هستیم تا حمایت لازم را به عمل آوریم.
 
انفجار بمب صوتی در میدان التحریر
 
یک منبع امنیتی از انفجار یک بمب صوتی در نزدیکی میدان التحریر در مرکز بغداد خبر داد.
 
این منبع به الفرات گفت که یک بمب صوتی شامگاه پنجشنبه در نزدیکی میدان التحریر منفجر شده است.
 
این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود افراد ناشناس این بمب را در مکان مورد نظر پرتاب کرده بودند. به گفته این منبع امنیتی، این انفجار تلفاتی نداشته است.
 
آخرین تحولات امنیتی استان بصره
 
یک منبع  امنیتی عراقی امروز جمعه گفت نیروهای امنیتی اکثر خیابان های اصلی را در استان بصره بسته اند. این منبع به شبکه السومریه گفت نیروهای امنیتی از صبح امروز تدابیر امنیتی را در استان بصره تشدید کرده اند. وی با اشاره به حضور گسترده نیروهای امنیتی در این استان خاطر نشان کرد نیروهای امنیتی بیشتر خیابان های اصلی بصره را بسته اند.
 
تاکید فرمانده عملیات بغداد بر عدم تیراندازی به سوی تظاهرات کنندگان
 
فرمانده عملیات بغداد تاکید کرد ما به نیروها دستور داده ایم از گلوله جنگی استفاده نکنند و حتی آنها را از تیراندازی هوایی منع کرده ایم.
 
سرلشکر قیس المحمداوی فرمانده عملیات بغداد به تظاهرات کنندگان توصیه کرد از نزدیک شدن به ادارات و ساختمان های دولتی خودداری کرده و به اموال عمومی و خصوصی تعرض نکنند.
 
المحمداوی تصریح کرد برخی از عناصر نفوذی در میان تظاهرات کنندگان با پوشش نیروهای واکنش سریع رخنه کرده اند و به منطقه العلاوی در نزدیکی مجتمع دولتی رسیده اند.
 
وی خاطر نشان کرد ما دستور د اده ایم از گلوله استفاده نشود و حتی تیراندازی هوایی را ممنوع اعلام کرده ایم و بسیاری از نیروهایی را که از فرمان ها تخطی کرده اند، بازداشت کردیم.
 
خبر دیگر اینکه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق با تاکید بر ادامه فعالیت دولت با وجود شرایط دشوار و سختی که با آن روبرو است، از توافق برای انجام چندین اقدام با هدف کنترل دقیق بودجه مالی سال 2020  خبر داد . وی در پایان نشست فراگیر کمیته آماده سازی بودجه مالی سال 2020 گفت بودجه در گذشته حاوی آمار و ارقام غیر دقیق به سبب ارزیابی نادرست بود.
 
وی افزود توافق کردیم تا گام هایی برای کنترل دقیق بودجه مالی سال 2020 برداریم.
 
نخست وزیر عراق دو روز پیش با تکذیب تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرات کنندگان درباره بروز خلاء قدرت در صورت استعفای دولت بدون ایجاد جایگزین مناسب هشدار داده بود.
 
عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد نیروهای امنیتی به سوی تظاهرات کنندگان تیراندازی نکرده اند.
 
وی در جریان نشست دولت با حضور استانداران هشدار داد در صورتی که دولت بدون ایجاد جایگزین مناسب، استعفا کند، خلأ قدرت ایجاد خواهد شد.


کد مطلب: 271850

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcam6nuw49n0a1.k5k4.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir