رایزنی ظریف و لاوروف در مسکو

خبرگزاری فارس , 3 مهر 1399 ساعت 17:49

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه امروز در مسکو دیدار و درباره مناسبات دوجانبه، برجام و تحولات منطقه به گفت‌وگو نشستند.


به گزارش عصر امروز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته به منظور دیدار و گفت‌وگو با همتای روس خود وارد مسکو شد، دقایقی قبل با حضور در محل وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و به گفت‌وگو پرداخت.

برجام، تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه و افغانستان از جمله موضوعات مورد گفت‌وگوی ظریف با لاوروف است.

این سی و یکمین سفر ظریف به مسکو است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۳۱ تیر ماه سال جاری (۱۳۹۹) به منظور رایزنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود و به همراه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه وارد مسکو شد و در بدو ورود در جمع خبرنگاران عنوان کرد: متعاقب گفت‌وگوهای آقایان روحانی و پوتین قرار شد گفت‌وگوهایی در اینجا صورت بگیرد.

گفتنی است، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین ۲۶ تیر ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

ظریف در این سفر که سی‌امین سفرش در طول دوران تصدی این سمت بود، حامل پیام حسن روحانی برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز بود. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ضمن رایزنی با همتای  روس خود، یک ساعت هم تلفنی با پوتین گفت‌وگو و پیام روحانی درباره برجام و مسائل دوجانبه را به وی منتقل کرد.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در بدو ورود به مسکو گفت: در مورد برجام دولت روسیه و‌ نمایندگی این کشور در سازمان ملل و وزارت خارجه این کشور بهترین موضع را در کنار چین در شورای امنیت در این مراحل دشوار چند ماه گذشته داشتند و نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود:هماهنگی بسیار نزدیکی بین ما بوده و این سومین سفر من به مسکو در دوران کرونا است که این امکان را داده که از نزدیک با همکاران روس تماس داشته و هماهنگ باشیم.ما در منطقه مشکلات جدی هم داریم، بحث سوریه کماکان به عنوان یک معضل نیاز به همکاری بین ایران و‌ روسیه دارد.

ظریف موضوع افغانستان را با توجه به شروع مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان و گروه‌های نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: با توجه به سختی مواضع طالبان و موضع بسیار مضر آمریکایی‌ها در منطقه، افغانستان موضوع دیگری است که نیاز به هماهنگی دارد.

وی همچنین گفت: روابط دوجانبه نیز گرچه روابط بسیار خوبی است، اما همواره نیاز داریم که آخرین تحولات روابط دوجانبه را با دوستان روس بررسی کنیم، لذا این سه چهار موضوع، موضوعات اصلی خواهد بود که فردا بحث ما را در بر خواهد گرفت.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در آستانه سفر ظریف با بیان اینکه انزوای آمریکا تمامی ندارد، عنوان کرد: همزمان با شکست این رژیم در زورگویی خود برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل و همچنین برگزاری مانور مشترک نظامی «قفقاز ۲۰۲۰ »  با حضور ایران و روسیه در منطقه خزر و دریای سیاه،  ظریف وزیر امور خارجه در سی و یکمین سفر خود به روسیه به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی و در چهارمین سفر در شش ماه عازم مسکو است.

وی خاطرنشان کرد: در پرتو اراده رهبران و مقامات عالی دو کشور، مناسبات دو جانبه در راستای تامین منافع مشترک و کمک به تامین امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی از روندی رو به رشد برخوردار است.(اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه در هفته جاری از سفر ظریف به مسکو در این هفته خبر داد و اعلام کرد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه سوم مهرماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود در مسکو دیدار می‌کند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت که «سرگئی لاوروف» و «محمد جواد ظریف» روز (پنجشنبه) در مسکو در خصوص برجام و اوضاع سوریه بحث و گفت‌وگو خواهند کرد و افزود: «برنامه‌ریزی‌هایی برای گفت‌وگو درباره طیفی از موضوعات بین‌المللی مهم از جمله وضعیت امور مربوط به برجام و همچنین اوضاع سوریه، افغانستان و منطقه خلیج فارس صورت گرفته است».


کد مطلب: 288023

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcauanue49naw1.k5k4.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir