توضیحات صالحی به نمایندگان درباره گام سوم کاهش تعهدات

تسنیم , 27 مرداد 1398 ساعت 16:27

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی جزئیات جلسه امروز این فراکسیون با رئیس سازمان انرژی اتمی را تشریح کرد.


به گزارش عصر امروز سید حسین‌ نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جلسه امروز فراکسیون با حضور علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار شد، گفت: آقای صالحی در این جلسه گفت که بخشی از بیانیه 9بندی مقام معظم رهبری مربوط به شروط قبل از امضای برجام به‌عنوان وظایف سازمان انرژی اتمی کشور، اجرایی شده که از جمله آن بندهای 3، 4 و 5 است. بعد از خروج آمریکا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبری که مربوط به حوزه فناوری هسته‌ای بود اجرایی شده، ولی بندهای غیرفنی در حوزه اختیارات ما نیست و وزارت خارجه باید پاسخگو باشد.

وی افزود که رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد؛ "بحث مذاکره با آمریکا از دولت دهم شروع شد که از طریق پادشاه عمان دنبال می‌شد از همان ابتدا مقام معظم رهبری آن را قبول نداشته و می‌فرمودند آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند. همچنین ایشان همواره تأکید داشتند حق غنی‌سازی ایران باید به‌رسمیت شناخته شود". آقای صالحی این موضوع را یادآور شد که طبق نامه‌ای آمریکا در دولت دهم از طریق پادشاه عمان اعتراف به حق غنی‌سازی ایران کرده است.
 
به‌گفته وی، صالحی اشاره‌ای داشته که یکی از تأکیدات رهبری این بود که "در فرایند مذاکره، گام به گام جلو بروید و امکان برگشت‌پذیری هم باشد".
 
نقوی حسینی اضافه کرد: آقای صالحی همچنین یادآور شد که ترامپ می‌گوید قرارداد برجام بدترین قرارداد بود و باید فناوری هسته‌ای ایران متوقف یا کند می‌شد. در این شرایط عملکرد ایران بعد از خروج آمریکا از برجام خوب بود و توانست افکار عمومی جهان را همراه کند؛ لذا اگر همزمان با خروج آمریکا از برجام، ایران خارج می‌شد ممکن بود آمریکا به‌همراه اروپا اجماع جهانی علیه ایران تشکیل دهد و قطعنامه‌های قبلی را بازگرداند؛ لذا این اقدام صورت نگرفت و گام‌های بعد از خروج آمریکا از برجام در رابطه با نوع رفتار ایران و کاهش تعهدات توسط کمیته‌ای به‌نام هیأت نظارت بر برجام تصمیم‌گیری می‌شود.
 
وی با اشاره به توضیحات صالحی گفت: طبق توضیحات صالحی تا امروز از لحاظ سیاسی اجازه اجماع جهانی علیه ایران داده نشده است و دشمنان ما در جهان غرب مجبور به اعتراف به اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران شده‌اند.
 
نماینده مردم ورامین در مجلس گفت که صالحی توضیح داد که جلسه هیئت نظارت بر برجام دو هفته پیش برای گام سوم تشکیل شد و پیشنهاداتی هم به رئیس جمهور داده شده، و افزود: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و مدرن را ساخته‌ایم که حدود 20 سانتریفیوژ IR6 در این سالن مونتاژ شده است؛ همچنین قابلیت برگشت‌پذیری به شرایط قبل از برجام را داریم و ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید.
 
نقوی حسینی اضافه کرد که آقای صالحی این موضوع را هم ابراز کرد: در حوزه پیشران‌ها کار کرده و دستاوردهای خوبی داشته‌ایم؛ میزان غنی‌سازی ما از 300 کیلو به 370 کیلو رسیده و روی نسل‌های IR6 و IR7 کار کرده‌ایم و همچنین IR8 را نیز در دستور کار داریم؛ ضمن اینکه برای انجام امور خود به استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان اهتمام و اعتقاد داریم.


کد مطلب: 267460

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdccemqix2bqe08.ala2.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir