تدوین طرح «معامله قرن» آمریکا به پایان رسید

باشگاه خبرنگاران جوان , 22 بهمن 1397 ساعت 14:02

بنا به گفته مقامات کاخ سفید، دولت آمریکا کار تدوین طرح شوم واشنگتن برای فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» را به اتمام رسانده است.


به گزارش عصرامروز، دو مقام ارشد دولتی آمریکا روز گذشته به فاکس نیوز اعلام کردند دولت واشنگتن کار طرح موسوم به «معامله قرن» را به پایان رسانده و دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در جریان محتوای آن قرار گرفته است.
 
منابع خبری به فاکس نیوز اعلام کردند پیش نویس نهایی دولت آمریکا از معامله قرن حدود ۱۷۵ تا ۲۰۰ صفحه است و کمتر از ۵ نفر به نسخه کامل این سند دسترسی دارند. یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: این برنامه انجام شده است. (رئیس جمهور) بسیار از پارامتر‌های این معامله خوشحال است.
 
همچنین بنا به گفته این منابع، دیوید فریدمن -سفیر آمریکا در سرزمین‌های اشغالی- جرد کوشنر -داماد و مشاور ارشد ترامپ- و نیز جیسون گرینبلات -مشاور ویژه ترامپ در موضوع صلح خاورمیانه- چندین بار او را در جریان جزئیات این معامله قرار دادند.
 
کوشنر قرار است در نشستی در ورشو به میزبانی آمریکا و لهستان به منظور بحث درباره مسائل منطقه‌ای در خاورمیانه شرکت کند. داماد رئیس جمهور آمریکا همچنین قرار است به همراه گرینبلات به منظور بحث درباره طرح صلح فلسطین و رژیم صهیونیستی به ۵ کشور حاشیه خلیج فارس سفر کند و حمایت آن‌ها را برای معامله قرن جلب کند. مقامات دولتی ارشد آمریکا یادآور شدند که بعید است این طرح تا پیش از انتخابات آتی رژیم صهیونیستی در ۹ آوریل منتشر شود. 
 
معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی شوم برای فلسطینیان به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان است، اما طرف‌های مختلف درباره جزئیات آن هنوز اختلاف‌نظر‌هایی دارند. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با وطن جایگزین در خارج از فلسطین اشغالی حل و حق بازگشت آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود، اما مشخص نیست با تعویق طرح، چقدر از آن تغییر کرده یا خواهد کرد. اردن پیشتر به مسئله آوارگان و جایگزینی خاک این کشور به شدت معترض بود.
 
بر اساس این طرح، دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف (مناطق تحت نفوذ امنیتی و کنترل کشوری تشکیلات خودگردان) و ب  (مناطق تحت کنترل کشوری فلسطینیان و کنترل امنیتی صهیونیست‌ها) و بخش‌هایی از منطقه ج (مناطقی که بطور کامل تحت کنترل رژیم صهیونیستی قرار دارند) کرانه باختری تشکیل و وضع نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات صلح میان رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.


کد مطلب: 251350

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcdkf0xzyt0ks6.2a2y.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir