خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است

25 تير 1398 ساعت 16:10

دبیرکل حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه مذاکره مجدد با آمریکا پایانی جز خفت ندارد، گفت:‌ کدام عقل سلیمی حکم می‌کند با رژیم و ساختار دولتی که فقط در قوه مخیله او جنگ و زورآزمایی ارجحیت دارد، پای میز مذاکره نشست.


به گزارش عصر امروز معاونت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، معاونت آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه و سکان‌داری سفارت ایران در فرانسه، بخشی از فعالیت‌های دیپلماتیک او  در سه دهه اخیر بوده است. اما چند سالی است که به‌واسطه دبیرکلی حزب اصلاح‌‌طلبِ ندای ایرانیان از قامت یک دیپلمات به کنش‌گری سیاسی بدل شده است. 
 
سیدصادق خرازی در گفت‌وگوی خود با خبرنگار گروه سیاسی تسنیم، درباره سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران می‌گوید:  همان طور که امروز سرمان را بالا می‌گیریم و می‌گوییم که از حزب‌الله و مقاومت حمایت می‌کنیم، بامداد سی‌ام خرداد نیز سرمان را بالا گرفتیم و با اقتدار پهپاد متجاوزِ فوق تکنولوژی و فوق سری آمریکا را سرنگون کردیم.
 
این دیپلمات سابق کشورمان درباره رویکرد اروپایی‌ها در برجام معتقد است: در قضیه برجام اگر صحبت از عدم اراده اروپایی‌ها برای انجام تعهداتشان باشد، حضور ایران در برجام و همکاری با اروپایی‌ها سالبه‌بانتفاء موضوع است، نمی‌شود که ما قرارداد همکاری مشترکی را امضا کنیم ولی طرف مقابل اراده‌ای برای همکاری نداشته باشد. اسم این یک نوع خیانت و فریب آشکار است.
 
وی با انتقاد از شیوه سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان بر این باور است که  اصلاح‌طلبان یک روز از مشارکت در انتخابات و روز دیگر از لزوم عدم مشارکت در انتخابات سخن می‌گویند، که این مسئله نشان‌دهنده این است که در تبیین مبانی خود عاجز‌ند.
 
خرازی در عین حال معتقد است جریان اصلاحات فاقد برنامه و استراتژی است. وی می‌گوید  آنروزها که سخن از لزوم پوست‌اندازی در جریان اصلاحات می‌کرد، عده‌ای به او می‌تاختند ولی همین افراد امروز از لزوم بازنگری  جدی در مشی اصلاح‌طلبانه سخن می‌گویند.
 
جوجه را آخر پاییز می‌شمارند، جمله کنایه‌آمیزی است که خرازی  در پاسخ به سوالی درباره عملکرد چندساله شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌دهد. زمانی که از او سوال کردیم که  آیا شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌تواند همانند دو انتخابات گذشته در ورود نفراتش به مجلس و شوراهای شهر و روستا توفیقاتی داشته باشد، سوال را با پرسش دیگری پاسخ داده و می‌گوید: آیا فکر می‌کنید شورای سیاست‌گذاری واقعا در بستن لیست‌ها موفق بوده است؟
 
دبیرکل حزب ندای ایرانیان در واکنش به مباحثی چون مشارکت مشروط در انتخابات و یا برگزاری انتخابات آزاد توسط چهره‌های چون حجاریان و تاجزاده می‌گوید: علت شکست اصلاح‌ طلبان در برخی انتخابات‌ها، همین نگاه انتزاعی بوده که از سوی برخی منتسبان به اصلاحات بیان شده است. این سخنان و ادعاها اصلاحی نیست. ادعای اصلاحی، مذاکره با حاکمیت یا نهادی چون شورای نگهبان برای ایجاد سازوکاری مثبت و ایجابی است نه اینکه ما شورای نگهبان را به طور کامل زیر سوال ببریم و به موضع‌گیری علیه اصلاح‌طلبان تشویق کنیم و بعد خودمان گوشه‌ای بنشینیم و مردم را علیه شورای نگهبان تحریک کنیم.

متنی که در  ادامه از منظرتان می‌گذرد، مشروح گفت‌وگوی خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم با سیدصادق خرازی مشاور ارشد رئیس دولت اصلاحات  است: 
 
تسنیم: جناب آقای خرازی، با تشکر از فرصتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم  قرار دادید، گفت‌وگو را از تحولات هفته‌های اخیر در منطقه آغاز می‌کنیم. در ارتباط با هدف قرار گرفتن دو نفتکش‌ ژاپنی در دریای عمان، مقامات آمریکایی تلاش زیادی کردند که ایران را به عنوان عامل این حادثه معرفی کنند که با توجه به عدم ارائه ادله مستدل مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود شدند. تحلیل شما از اینگونه اقدامات شیطنت‌آمیز آمریکا در منطقه چیست؟
 
خرازی: خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک و ژئواکانامیکی که دارد، خاستگاه سلسله تحولات جهانی و منطقه‌ای طی یک قرن گذشته بوده است. بیش از یک قرن است که قدرت‌های فرامنطقه‌ای نگاه استعماری به این منطقه داشته و هر با باورهای خودشان به این منطقه نگاه می‌کنند. خاورمیانه به عنوان مرکز ثقل ریزش‌ها، رویش‌ها و خیزش‌های جدی در جنبش‌های اجتماعی در چند دهه گذشته مطرح بوده و از سوی دیگر مظهر مبارزات استقلال خواهی و ضداستعماری به شمار می‌آید. خصلت خاورمیانه اینگونه است که نظام سلطه نمی‌تواند هژمونی خود را در این منطقه به صورت مستمر و دائمی مستقر کند.
 
خاورمیانه به سه دلیلِ تحولات اعتقادی و مذهبی، ملی و ناسیونالیستی، قومی و جنبش‌های اجتماعی، دارای ذاتی ضداستعماری است. به همین خاطر نظام استعمار هرچه با مردم خاورمیانه بنای ناسازگاری بگذارد، با عکس‌العمل تندتری از سوی مردمان این منطقه روبرو می‌شود. مضاف بر این در خاورمیانه طی 70 سال گذشته مصیبت بزرگی به نام اسرائیل تولدی نابالغ داشته است و این رژیم سرزمین‌های امت اسلامی که محل هبوط پیامبران بزرگ الهی بوده را عضب کرده است.
 
در کنار خصوصیات منحصر بفرد خاورمیانه وجود منابع سرشار انرژی از قبیل نفت و گاز در این منطقه موجب شده تا همواره در مرکز توجهات جهانی