هاشمی:

اوباما و کری هم بودند الان از برجام خارج شده بودند

28 خرداد 1398 ساعت 14:36

بعید به نظر می‌رسد مشکلات بین ایران و دولت فعلی آمریکا به این سادگی‌ها حل شود. مسائل فیمابین میان تهران-واشنگتن بسیار ریشه‌ای است.


به گزارش عصرامروز، محمد هاشمی رفسنجانی، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با روزنامه اصلاح طلب آرمان پیرامون چگونگی حل مشکلات بین دولت ایران و آمریکا گفتگو کرده است که بخش های مهم آن را در ادامه خواهید خواند:
 
*بعید به نظر می‌رسد مشکلات بین ایران و دولت فعلی آمریکا به این سادگی‌ها حل شود. مسائل فیمابین میان تهران-واشنگتن بسیار ریشه‌ای است. حتی طی روزهای گذشته نقل قولی از جان کری منتشر شد که همین استراتژی که ترامپ دنبال می‌کند، ما هم دنبال می‌کردیم به گونه‌ای که بعد از آنکه مدتی از توافق برجام گذشت با ایران درخصوص مسائل موشکی و نفوذ منطقه‌ای مذاکراتی داشته باشیم. بنابراین بدون شک آنها قبول نمی‌کردند و چون آنها (ایران) قبول نمی‌کردند آمریکا از برجام خارج می‌شد. لذا به خوبی با این نقل قول متوجه می‌شویم که استراتژی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در برابر ایران ثابت است. آمریکایی‌ها دنبال قطع نفوذ منطقه‌ای و قدرت دفاعی ایران هستند. مشکل ایران و آمریکا مساله سرزمینی نیست مشکل تفکر و اندیشه و جهان‌بینی است.
 
*کشورهای حاشیه خلیج فارس مستقل و تصمیم‌گیر نیستند و جرات نمی‌کنند بدون اجازه آمریکا و رژیم صهیونیستی چنین معاهده‌ای را امضا کنند.
 
*در برابر مسائل اصولی نظام و مهم کشور هیچ جناح و فردی حق ندارد در زمین دشمن بازی کند، اگر دست به هر گونه اقدامی بزند در زمین دشمن بازی کرده است.
 
*آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که اصطلاحا صحنه را به ایران واگذار کرده‌اند. حتی ساموئل هانتینگتون در کتاب جنگ تمدن‌ها صراحتا مشکل را اینگونه مطرح کرد که امروز جنگ بین دو تمدن اسلام و مسیحیت است. بنابراین امروز می‌بایستی در حال حاضر اسلام از صحنه خارج شود. متاسفانه آنها جنگ تمدن‌ها را به جنگ درون تمدنی با پوشش عربستان، طالبان و داعش تبدیل کردند. اما آنها با ایجاد جنگ درون تمدنی نیز نتوانسته‌اند به همه اهداف خودشان برسند. داعش و طالبان با هزینه‌های بسیار هنگفت آمریکایی‌ها و سعودی‌ها نتوانستند به اهدافشان برسند. از سوی دیگر آمریکایی‌ها اعلام می‌دارند که ایرانی‌ها (دانشجویان پیرو خط امام) با تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 آمریکا را در صحنه جهانی تحقیر کردند. بنابراین آمریکا می‌بایستی مقابله به مثل کند. بنابراین هیچ یک از اینها در شرایط فعلی قابل حل نیست. مسائل بین دو کشور ریشه‌ای است.


کد مطلب: 263718

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcezx8wvjh8pfi.b9bj.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir