چه زمانی قیمت مسکن در کشور کاهش پیدا می‌کند؟

تسنیم , 3 مهر 1399 ساعت 10:46

عضو کمیسیون عمران مجلس تولید مسکن ارزان و باکیفیت بهترین راهکار برای ایجاد ثبات در بازار اعلام کرد و گفت: خانوارهای ضعیف و متوسط توان تأمین مسکن را ندارند.


به گزارش عصر امروز احمد دنیامالی، با تأکید بر اینکه در حال حاضر به غیر از قشرهای ضعیف خانوارهای متوسط جامعه هم توان تأمین مسکن را ندارند بروز این مسأله را عامل ایجاد تلاطم و نابه‌سامانی در بازار اجاره مسکن خواند و اظهار داشت: تولید مسکن ارزان و باکیفیت بهترین راهکار برای ایجاد ثبات در بازار است.

عضو کمیسیون عمران مجلس برقراری ثبات در بحث عرضه و تقاضای مسکن را امری که باید با استفاده از یکسری راهکارها و اقدامات در دستور کار مدیران ذیربط قرار بگیرد تلقی کرد و ابراز داشت: البته  متغیرهای بیرونی و درونی در بازار اثرگذار هستند اما عامل اصلی در روند نزولی یا صعودی قیمت‌های مسکن میزان خرید و فروش است.

دنیامالی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی قیمت مسکن در کشور کاهش پیدا می‌کند افزایش میزان عرضه مسکن از میزان تقاضا برای خرید مسکن را عامل تحقق این موضوع خواند و تصریح کرد: دولت لازم است تسهیلات بانکی لازم را با نرخ سود مناسب به زوج‌های جوان و خانوارهای نیازمند ارائه کند تا بخشی از این مشکلات برطرف شود.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس افزایش قدرت مالی و اقتصادی خانوارها برای تهیه مسکن و سرپناه را امری که دولت باید در جهت آن برنامه‌ریزی کند دانست و اظهار داشت: گران بودن سود تسهیلات برای ساخت و ساز مسکن نیز از دیگر مشکلاتی است که شاهد آن در کشور هستیم و لازم است در این مورد تدبیری اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات بانکی ویژه ساخت و ساز با سود بسیار کم و به شکل مشروط یکی از راهکارهای ایجاد ثبات در بازار مسکن جهت حل مشکلات مردم است عنوان کرد: می‌توان قاعده‌ای طرح‌ریزی کرد تا واحدهای ساخته شده پس از اتمام کار مجوز فروش نداشته باشند و با این روش از ورود مسکن به بازار سرمایه جلوگیری می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس ‌تلاش در راستای خروج مقوله  مسکن از بازار بورس‌بازی را مورد تأکید قرار داد و ضمن توجه به دیگر متغیرهای تأثیرگذار در بازار مسکن خاطرنشان کرد: در حال حاضر مسائلی مانند کاهش ارزش پول ملی موجبات افزایش فشار در بخش اجاره مسکن و کاهش توان خرید مسکن در جامعه را فراهم کرده است.

دنیامالی اجاره به شرط تملیک و یا واگذاری مسکن 99 ساله را از جمله راه‌هکارهایی که برای خانه‌دار شدن قشرهای ضعیف و دهک‌های پایین جامعه اجرایی می‌شود اعلام کرد و ابراز داشت: در زمانی که بانک‌ها بخشی از منابع و اعتبارات خود را به ارائه تسهیلات مسکن اختصاص می‌دهند دولت هم لازم است نسبت به جبران منابع بانک‌ها اقدام کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس با بیان اینکه در صورت رونق گرفتن بازار مسکن علاوه بر اشتغالزایی صنایع مرتبط با آن در کشور رونق خوبی می‌گیرند خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از این صنایع مرتبط به شکل عملی تعطیل شده‌اند از طرفی انتظار داریم دولت و مجلس برای ساماندهی به بخش مسکن راهکاری جدی اتخاذ کنند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان تأثیرات مؤلفه‌هایی نظیر قیمت سوخت، نرخ حمل و نقل، حقوق و دستمزد و آثار تورم سنواتی بر روی بازار مسکن و مصالح ساختمانی را متذکر شد و عنوان کرد: تقویت درست بخش تولید مسکن باعث ایجاد ثبات در نظام عرضه و تقاضا می‌شود از طرفی به  حوزه مسکن باید تسهیلات یارانه‌ای خوبی تزریق شود.


کد مطلب: 288011

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdchz6niz23n6vd.tft2.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir