ادعای حمله شیمیایی ترکیه به «راس العین»

تسنیم , 25 مهر 1398 ساعت 20:48

اداره خودمختار کُردها در شمال و شرق سوریه، ترکیه را به استفاده از تسلیحات ممنوعه بین‌المللی در بمباران شهر راس العین در شمال الحسکه متهم کرده است.


به گزارش عصر امروز به نقل از اسپوتنیک، اداره خودمختار کردها در شمال و شرق سوریه، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای، ارتش ترکیه را به استفاده از تسلیحات ممنوعه بین‌المللی متهم و تأکید کرد، ارتش اشغالگر ترکیه با استفاده از انواع سلاح‌ها در شهر راس العین، به نقض آشکار قوانین و منشورهای بین‌المللی می‌پردازد.
 
این بیانیه افزود، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در پی شکست آشکار در پیاده‌سازی نقشه‌های خود، به استفاده از سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی همچون فسفر متوسل شده است و این امر تهدیدی را نسبت به وقوع بحرانی انسانی و کشتارهای واقعی گسترده ایجاد می‌کند.
 
در همین حال، یک منبع پزشکی در بیمارستانی که تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه»، موسوم به «قسد»، است، تاکید کرد، عصر چهارشنبه مواردی از افراد مبتلا به سوختگی‌های شدید در نتیجه حملات ترکیه به شهر راس العین به بیمارستان منتقل شدند که به نظر می‌رسد علت آن استفاده از سلاح‌های حاوی مواد شیمیایی است که ماهیت آن نامشخص است.
 
این منبع که نخواست نامش فاش شود، خاطرنشان کرد، کمبود امکانات پزشکی و آزمایشی در بیمارستان، مانع از مشخص شدن نوع ماده‌ای شد که موجب وقوع این نوع سوختگی‌ها شده است ولی قطعا استفاده از مواد ممنوعه بین‌المللی، عامل است.
 
    بیشتر بخوانید
 
        سوریه یک پهپاد ترکیه را در حسکه سرنگون کرد
 
        دیپلمات روس: ترکیه باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد
 
عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرقی سوریه از چهارشنبه گذشته آغاز شده و ارتش ترکیه به همراه شبه‌نظامیان گروه معارض «ارتش آزاد سوریه» مناطق شهر راس العین در شمال الحسکه آماج حملات هوایی و بمباران توپخانه‌ای و موشکی شدیدی قرار داده است.
 
فرار کُردهای سوریه به کُردستان عراق
 
گزارش‌ها حاکی‌ است همزمان با تداوم عملیات نظامی ترکیه به مناطق کُردنشین در شمال شرقی سوریه، هزاران تن از شهروندان کُرد برای نجات جان‌شان به اقلیم کردستان عراق فرار کرده‌اند.
 
«رشید حسن» مسئول روابط و اطلاع‌رسانی در کمیسیون عالی امور پناهندگان در اقلیم کردستان عراق به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: «روز چهارشنبه (دیروز) حدود 800 پناهنده سوری وارد کردستان شدند.»
 
حسن افزود، از میان این آوارگان 285 زن و کودک به اردوگاه «بردراش» در استان مرزی «دهوک» وارد شدند و حدود 540 تن دیگر در مسیر این اردوگاه هستند.


کد مطلب: 270741

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdci5uarzt1ayy2.cbct.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir