رونق تولید یکی از جوانب عمل به اقتصاد مقاومتی می باشد

3 ارديبهشت 1398 ساعت 0:09

اقتصاد مقاومتی در بیان مختصر اقتصادی است درون زا، برون نگر، عدالت پایه، مردم‌محور و دانش بنیان که نسبت به تهدیدها، تغییرات و مخاطرات مقاوم بوده و نه تنها از جریان‌های ناخواسته و منفی کمترین اثر را می‌پذیرد بلکه می‌تواند به جریان‌سازی مثبت و مطابق با منافع ملی اثر بگذارد.


به گزارش سرویس فرهنگ وجامعه عصر امروز مقام معظم رهبری در راستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی و رفع مشکلات اقتصادی کشور که از اصلی ترین و مهم ترین مشکلات در جنگی که دشمنان نظام برای آن برنامه ریزی کلان کرده اند رئوس برنامه ها و فعالیت های کشور را در رونق تولید ملی دانستند.

بنا بر این گزارش بعد از گذشت ۴۰ سال از عمر پر خیر و برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، دشمنان این مرز و بوم، طراحی‌های شوم بسیاری را علیه حاکمیت و مردم این سرزمین تدوین کرده‌اند و در برهه‌های زمانی گوناگون آن را به مرحله اجرا گذاشته‌اند.

در طول این چهار دهه، با عنایت پروردگار، مقاومت مردم و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری، تمام توطئه‌های شوم معاندان کشور خنثی و نقش برآب شده است. در شرایطی که وارد دهه پنجم عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده‌ایم، دشمن در صدد پیاده سازی دسیسه‌های متعدد و گوناگونی برای شکست ایران اسلامی منجمله جنگ اقتصادی است.

دشمنان نظام در راس آن امریکا و اسرائیل به این واقعیت نایل شده که به دلیل نهادینه شدن روحیه جهاد و شهادت طلبی امکان مقابله با ایران از طریق جنگ نظامی وجود ندارد، تجربه جنگ تحمیلی ۸ ساله به آنها اثبات کرد‌ در صورت همسویی و همگرایی نظامی قدرت‌های جهان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، شکست ملت و حاکمیت ایران، امری محال خواهد بود. به واسطه این تجربه، نظام سلطه، جنگ اقتصادی را به عنوان یک دستور کار ویژه تعریف و طراحی کرده‌ است، در این جنگ فشار اقتصادی جایگزین تانک، موشک و سلاح‌های جنگی شده و هدف اصلی و نهایی از این جنگ به ایجاد شکاف و القای ذهنیت بی کفایتی مسئولان و کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی جامعه و اذهان آحاد ملت معطوف شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن اقتصاد مقاومتی را طرح ریزی و ابلاغ نمودند. اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در چند سال اخیر بیشتر شنیده ایم این واژه در سال 92 به طور رسمی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ و در دستور کار قرار گرفت؛ دغدغه‌های اقتصادی ایشان در طول این مدت باعث شد تا تلاش‌های مسئولین در حوزه اقتصاد و معیشت مردم وجه جدی‌تری به خود بگیرد، مطرح شدن بحث اقتصاد مقاومتی و برجسته شدن آن در سال های اخیر توسط معظم له را می‌توان در چارچوب سند چشم انداز 20 ساله و اهداف افق 1404 تحلیل نمود؛ تدوین اهداف سیاسی، نظامی، امنیتی، علمی و اقتصادی و تعیین جایگاه کشور در برنامه‌های پنج ساله، یکی از ویژگی‌های این سند است که می‌تواند به عنوان راهنمای اقدام و عمل دستگاه‌های مختلف قرار بگیرد.

اقتصاد مقاومتی سیاستی است که اگر به درستی انجام شود به بهترین نحو می‌تواند اقتصاد را از این عقب ماندگی نجات دهد؛ اقتصاد مقاومتی در بیان مختصر اقتصادی است درون زا، برون نگر، عدالت پایه، مردم‌محور و دانش بنیان که نسبت به تهدیدها، تغییرات و مخاطرات مقاوم بوده و نه تنها از جریان‌های ناخواسته و منفی کمترین اثر را می‌پذیرد بلکه می‌تواند به جریان‌سازی مثبت و مطابق با منافع ملی اثر بگذارد.

با توجه به شعار سال، رونق تولید امسال هم دغدغه حضرت آقا همان مشکلات اقتصادی مملکت و وابستگی آن به خارج و در داخل وابستگی به نفت می باشد. تولید زمانی رونق خواهد گرفت که ملت، کارآفرینان و مصرف کنندگان به یک خودباوری ملی برسند و از چشم دوختن به بیگانه دوری کنند مصرف کالاهای کاملا ایرانی و تولید کالاهایی که بتوانند رقابت کنند با کالاهای خارجی. در ضمن در این روزها نباید فراموش کرد که در داخل در مواقع بحرانی و کمبود برخی کالاها برخی سود جو و فرصت طلب احتکار کالاهای اساسی ملت مردم را با مشکلی مواجه کنند که دشمن در 40 سال اخیر نتوانسته بود آن سختی ها را به ملت بچشاند.

نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که در حال حاضر کشور ایران با یک جنگ تمام عیار اقتصادی طرف است، مقابله با دشمن، مستلزم آمادگی روحی و روانی و انسجام فزاینده‌تر داخلی در میان آحاد مردم خواهد بود و یقینا با لحاظ کرد‌ن این گزاره‌ها، تحقق رونق تولید و تامین منویات مقام معظم رهبری در این خصوص، با سهولت هر چه بیشتری انجام می‌پذیرد و نائل شدن به چنین توفیقی، بخش قابل توجهی از نارسایی‌ها و مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع خواهد ساخت.
 
رحیم رضاخانی 


کد مطلب: 258051

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdciwvarzt1awu2.cbct.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir