آغاز بزرگترین رزمایش نظامی تاریخ ونزوئلا

فارس , 22 بهمن 1397 ساعت 11:31

با فرمان رئیس‌جمهور ونزوئلا، بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ این کشور آغاز شد و 5 روز نیز به طول می‌انجامد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بزرگترین رزمایش نظامی ونزوئلا با حضور «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور از بامداد امروز (دوشنبه) به مدت 5 روز در سراسر ونزوئلا آغاز شد.
 
مادورو حین سخنرانی آغازین، این رزمایش را «مهمترین» رزمایش نظامی در تاریخ 200 ساله این کشور آمریکا جنوبی توصیف کرده و هدف آن را افزایش آمادگی برای حفاظت از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا در برابر هر مداخله خارجی دانست.
 
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» وی با لحنی کنایه‌آمیز خطاب به آمریکا گفت: «امروز از سوی امپراطور مورد تهدید قرار گرفته‌ایم! (اما) این رزمایش‌های نظامی، مهمترین در تاریخ این کشور هستند زیرا ما هزاران مرد و زن را بسیج کرده و تمام سیستم پدافندی کشورمان را آزمایش می‌کنیم».
 
رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه از مردم این کشور خواست که با حمایت از این رزمایش‌ها و پیوستن به برنامه جامع حمایت از حاکمیت ونزوئلا، از حق خودشان برای زندگی همراه با صلح و آرامش دفاع کنند.

چند هفته قبل، «خوان گوایدو» رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان مادورو در اقدامی که از سوی دولت این کشور تلاش برای انجام کودتا خوانده شد، خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد و سوگند یاد کرد.
 
«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوی آمریکا نیز به دنبال این اقدام گوایدو، او را رئیس جمهوری قانونی به رسمیت شناخت و در مقابل «نیکلاس مادورو» را رئیس جمهور غیرقانونی خواند.
 
همزمان با حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و اروگوئه از تلاش رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، روسیه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند.
 
از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا بین اپوزیسیون و رئیس‌جمهور این کشور، اختلافات بین مادورو و مجمع ملی (کنگره) که اکثریت آن در دست مخالفان است، بالا گرفته و تشدید این اختلافات سبب اقدام دولت در برگزاری انتخابات برای تشکیل «مجلس موسسان قانون اساسی» در سال ۲۰۱۷ شد.
 
تلاش واشنگتن برای کنار زدن دولت قانونی کاراکاس در حالی صورت می‌گیرد که مردم ونزوئلا چند ماه پیش با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، بار دیگر مادورو را به ریاست‌جمهوری این کشور انتخاب کردند.


کد مطلب: 251319

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcizzar3t1awp2.cbct.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir