ششمین شب اعتراض‌ها در آمریکا و منع تردد در ۴۰ شهر

تسنیم , 12 خرداد 1399 ساعت 18:50

ششمین شب اعتراضات در آمریکا نیز با حضور هزاران نفر در خیابان‌ها برای اعتراض به قتل یک مرد سیاه‌پوست به‌دست پلیس این کشور همراه بود.


به گزارش عصر امروز، هزاران نفر برای ششمین شب متوالی در شهرهای مختلف آمریکا در اعتراض‌ به کشته شدن «جرج فلوید» و خشونت پلیس این کشور به خیابان‌ها آمدند. قوانین منع تردد در حدود 40 شهر آمریکا اجرایی شده است اما معترضان این قوانین را نادیده گرفته‌اند و این موضوع تنش‌های زیادی را بین نیروهای پلیس و معترضان ایجاد کرد.

یورونیوز گزارش داد پلیس ضدشورش در نیویورک، شیکاگو، فیلادلفیا و لس‌آنجلس با معترضان درگیر شد و با استفاده از شلیک گاز اشک‌آور و اسپری فلفل به‌دنبال متفرق کردن جمعیت بود.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکا، گروه‌هایی از معترضان خودروهای پلیس را آتش زده و مغازه‌ها را در چندین شهر غارت کرده‌اند.

گارد ملی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که 5 هزار نیروی خود را در 15 ایالت مستقر کرده است. از سوی دیگر شماری از معترضان بار دیگر در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن دی‌سی جمع شدند، آتش روشن کردند و گروهی نیز اقدام به پرتاب سنگ به‌سمت نیروهای ضدشورش کردند.

اعتراض‌ها به خشونت پلیس آمریکا پس از انتشار تصاویری از لحظات مرگ جرج فلوید، ‌مرد سیاه‌پوست 46ساله هنگام بازداشت از سوی پلیس در مینیاپولیس آغاز شد. در تصاویر منتشرشده از لحظات مرگ وی، یک مأمور پلیس در حالی که زانوی خود را روی گردن جرج فلوید می‌فشارد، مشاهده می‌شود. این مأمور که به‌دلیل «قتل غیرعمد» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است پیش از این به‌همراه سه مأمور دیگر که در بازداشت جرج فلوید نقش داشتند اخراج شده بود.

غارت فروشگاه‌ها در چندین شهر آمریکا

رسانه‌های محلی در فیلادلفیا تصاویر حمله به خودروهای پلیس و غارت دست‌کم یک فروشگاه را نشان دادند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت: «قانون و نظم در فیلادلفیا، اکنون! آن‌ها فروشگاه‌ها را غارت می‌کنند. با گارد ملی تماس بگیرید.»

غارت فروشگاه‌ها در سانتامونیکای کالیفرنیا نیز گزارش شده است.

در مینیاپولیس جایی که آقای فلوید جان خود را از دست داد، یک راننده کامیون پس از شکستن موانع به‌سمت جمعیت زیادی از معترضان در حال حرکت بود که از سوی پلیس بازداشت شد. تیم والز، فرماندار مینه‌سوتا اعلام کرد انگیزه این فرد از این اقدام همچنان نامشخص است.

از سوی دیگر مقام‌های انتظامی مینه‌سوتا معتقدند که حامیان برتری نژاد سفید در تظاهرات شهرهای مینیاپولیس و سنت‌پال حضور دارند.

پل سنل، کمیسر سازمان زندان‌ها با بیان این مطلب، افزود: «آن‌ها آشوبگر هستند.»

وی همچنین تأکید کرد گزارش‌هایی از حضور آنتیفا در تظاهرات وجود داشته است.

آنتیفا جنبشی چپ‌گرا است که مجموعه‌ای از گروه‌های چپ مستقل با رویکرد عملی مبارزه با جریان‌های راست افراطی و فاشیستی را در بر می‌گیرد. گروه‌های منتسب به «آنتیفا» از جمله سرسخت‌ترین رقبای گروه‌های حامی سفیدپوستان ملی‌گرا،‌ جریان‌های راست افراطی و تشکل‌های حامی برتری نژاد سفید در آمریکا هستند.

شب گذشته رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی از تصمیم دولت برای قرار دادن نام گروه‌های منتسب به آنتیفا در فهرست سازمان‌های تروریستی خبر داده است.

در شهر دنور ایالت کلرادو نیز هزاران نفر از معترضان با دراز کشیدن روی زمین و قراردادن دست‌هایشان به پشت خود، شعار می‌دادند: نمی‌توانم نفس بکشم.

تظاهرات گسترده‌ای نیز در آتلانتا، بوستون، میامی و اوکلاهما گزارش شده است.

اخراج دو مأمور پلیس در آتلانتا

از سوی دیگر دو مأمور پلیس در آتلانتا نیز به‌دلیل استفاده غیرضروری از اختیاراتشان علیه معترضان اخراج شدند. گزارش شده است که این دو مأمور از کلت الکتریکی و شوک الکتریکی علیه معترضان استفاده می‌کردند. ویدئویی از این افسران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد آن‌ها علیه یک مرد معترض از شوک الکتریکی استفاده می‌کنند. این دو علیه یک زن نیز در روزهای اخیر از چنین روشی استفاده کرده‌ بودند.


کد مطلب: 283126

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcj8te8muqeovz.fsfu.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir