توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۲
راحتی در دنیا را اینگونه کسب کنیم
این‏ را بدانید! کسانی که برای راحتی در دنیا به دنبال دنیا هستند، به راحتی در دنیا نمی ‏رسند.
راحتی در دنیا را اینگونه کسب کنیم
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز، گاهی مواقع بدلیل تغییر سبک زندگی و هیاهوی اهل دنیا بسیاری از معارف مسلم دینی را از یاد می بریم. یکی از آن ها تلاش برای کسب ثروت که انگاره عرفی اش آسودگی و راحتی در دنیاست. در صورتی انسان همه هم و غمش تلاش برای کسب پول می شود که حتی بوی راحتی هم به مشامش نخواهد رسید و در بسیاری از مواقع مصداق همان خسرالدنیا و الاخره می شود. به توضیحات آقا مجتبی تهرانی در این رابطه دقت کنید تا دریابید در و گهر راحتی را چه در دنیا و چه در آخرت!

 
در روایتی از زین العابدین(ع) منقول است که حضرت فرمودند: «مَنْ طَلَبَ الْغِنَى وَ الْاَمْوَالَ وَ السَّعَةَ فِی الدُّنْیَا»، کسانی‏ که در دنیا به دنبال مال اندوزی و تکثیر اموال و مسأله گشایش در امور مالی زندگی‏شان هستند، این‏ها دنبال چه هستند؟ دنبال راحتی هستند، «فَإِنَّمَا یَطْلُبُ ذَلِکَ لِلرَّاحَةِ»، خیال می‏کنند هر چه ثروتشان بیشتر و زندگی‏شان وسیع‏تر شود، راحتی‏شان بیشتر تأمین می‏شود.

 
بعد حضرت می‌فرماید: در حالی که دارند اشتباه می‏کنند، «فَإِنَّمَا یَطْلُبُ ذَلِکَ لِلرَّاحَة»،ِ اما «وَ الرَّاحَةُ لَمْ تُخْلَقْ فِی الدُّنْیَا وَ لَا لِاَهْلِ الدُّنْیَا»، حضرت می‏ فرمایند: در دنیا، برای اهل دنیا راحتی خلق نشده است، این جمله ظرافتی دارد. حضرت می‏ فرمایند: برای اهل دنیا راحتی خلق نشده، این روایت را خوب دقت کنید، روایت ظریفی است. «وَ الرَّاحَةُ لَمْ تُخْلَقْ فِی الدُّنْیَا وَ لَا لِاَهْلِ الدُّنْیَا إِنَّمَا خُلِقَتِ»، این است و جز این نیست که «خُلِقَتِ الرَّاحَةُ فِی الْجَنَّةِ وَ لِاَهْلِ الْجَنَّةِ»، راحتی در بهشت و برای اهل بهشت خلق شده است.

 
این تعبیر حضرت اشاره به این معنا است: این‏ را بدانید! کسانی که برای راحتی در دنیا به دنبال دنیا هستند، به راحتی در دنیا نمی ‏رسند. اما کسانی که در دنیا برای راحتی در دنیا نمی‏ دوند بلکه برای راحتی آخرت می ‏دوند‏، چه بسا اینها در دنیا هم به راحتی می‏ رسند. ظرافت‏های این روایت، خیلی زیباست.
کد مطلب : 219533