توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷
شورای امنیت ملی آمریکا با موضوع «حمله آرامکو» تشکیل جلسه می‌دهد
شورای امنیت ملی آمریکا یکبار دیگر روز پنجشنبه برای بررسی نحوه پاسخ به حمله تلافی‌جویانه ارتش یمن به تأسیسات نفت عربستان سعودی تشکیل جلسه می‌دهد.
شورای امنیت ملی آمریکا با موضوع «حمله آرامکو» تشکیل جلسه می‌دهد
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، رسانه‌های آمریکا خبر داده‌اند تیم امنیت ملی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است یکبار دیگر روز پنجشنبه برای بررسی نحوه پاسخ به حمله تلافی‌جویانه ارتش یمن به تأسیسات نفتی عربستان سعودی تشکیل جلسه دهد. 

 
روز شنبه۲۳ شهریورماه «یحیی سریع» سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کرد، یگان پهپادی یمن با ۱۰ پهپاد پالایشگا‌ه‌های «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو در منطقه «شرقیه» عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.

 
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی‌ها بوده‌اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده‌اند. او دیروز (چهارشنبه) وارد شهر جده، واقع در غرب عربستان سعودی شد و مورد استقبال «ابراهیم العساف»، همتای سعودی‌اش قرار گرفت. پامپئو در این سفر با «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 
امروز روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده مقام‌های امنیتی از تمامی بخش‌های دولت ترامپ در این جلسه شرکت خواهند کرد. 

 
یک مقام ارشد آمریکایی گفت «مارک اسپر»، وزیر دفاع و «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا قرار است در جلسه دیگری که فردا جمعه برگزار می‌شود گزینه‌های جدید برای پاسخ به حمله آرامکو را به رئیس‌جمهور کشورشان ارائه کنند. 

 
شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته تردیدهای مقام‌های دولت آمریکا در کاخ سفید، پنتاگون و سایر بخش‌های دولت درباره استفاده ترامپ از گزینه نظامی علیه ایران برای پاسخ به این حمله رو به افزایش است. 

 
یک مقام ارشد نظامی آمریکا گفت: «مسئله کماکان این است که همه گزینه‌ها برای پاسخ به ایران روی میز است ولی تمایل قدرتمندی که در رئیس‌جمهور وجود دارد این است که او علاقه‌ای به استفاده از حمله نظامی ندارد، بنابراین گزینه‌های دیگر ممکن است اجرا شوند.»

 
این مقام آمریکایی گفت لحن تند ترامپ در روزهای گذشته در راستای این تمایل او است که می‌خواهد به ایران بفماند که کاخ سفید از کارهایی که آنها می‌کنند باخبر است. 

 
وی اضافه کرد مقامات ارشد پنتاگون برای اجرای دستورات رئیس‌جمهور آمادگی دارند ولی مقام‌‌های ارتش، استفاده از گزینه‌های غیرنظامی را در صورت کارآیی آنها ترجیح می‌دهند. 

 
به نوشته سی‌ان‌ان، گزینه‌های غیرنظامی، معرفی تحریم، تحریم‌های سایبری یا جابجایی نیروها در منطقه را شامل می‌شوند.

 
با اینحال مقامات ایران هرگونه مشارکت در این عملیات پهپادی را رد کرده‌اند. «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه) درباره اتهامات مقامات آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان گفت: «۵ سال است یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی‌ها با پشتوانه کشورهای غربی مرتکب جنایات جنگی بسیاری در یمن شدند و طبیعی است که مردم یمن و نیروهای نظامی یمن برای متوقف کردن این جنایات واکنش داشته باشند».
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 269097