توصيه به ديگران
۰
شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۲
طرح پیشنهادی جدید روسیه برای ارسال کمک‌ها به سوریه
روسیه طرح پیشنهادی جدید خود درباره تمدید انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق گذرگاه «باب الهوی» را تقدیم شورای امنیت کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزاش عصر امروز به نقل از تاس، «دمیتری پولیانسکی» معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل جمعه شب گفت که روسیه پیش‎نویس قطعنامه جدید خود درباره تمدید انتقال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریف گذرگاه «باب الهوی» در مرز با ترکیه را تقدیم شورای امنیت کرد.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: روسیه از شورای امنیت خواست بر سر پیش‌ نویس جدید رای گیری شود و فرآیند برگزاری جلسه رای‌گیری آغاز شده است.

معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل افزود: طبق این طرح پیشنهادی روسیه، حدود ۸۵ درصد از کمک‌ها به مدت یکساله از طریق گذرگاه باب الهوی وارد شمال سوریه خواهد شد.

پولیانسکی درباره باقی مانده عملیات انتقال و ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه گفت که با توجه به کاهش ۳۰ درصدی مساحت منطقه کاهش تنش در ادلب، مکانیزم انتقال کمک‌ها قابل تغییر است.

تمدید قطعنامه شورای امنیت برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق مرزهای ترکیه تا روز شنبه (۱۱ جولای) اعتبار دارد.

در نشست روز سه شنبه شورای امنیت درباره تمدید مکانیزم ویژه ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه، دو کشور روسیه و چین قطعنامه ارسال کمک را به دلیل رعایت نشدن حق حاکمیت سوریه وتو کردند.

روسیه روز چهارشنبه یک پس از وتوی تمدید این قطعنامه شورای امنیت، طرحی مبنی بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه تنها از یک گذرگاه مرزی را داده بود که اعضای شورای امنیت آن را رد کردند.

از سوی دیگر، سازمان ملل با وجود اختلافات اعضای شورای امنیت بر سر نحوه ارسال کمک‎های بشردوستانه به سوریه و وتوی قطعنامه ضد سوری توسط روسیه و چین، خواستار افزایش این کمک‌ها شده است.

در همین راستا، «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل پنجشنبه شب در جمع خبرنگاران با نادیده گرفتن وتوی روسیه و چین گفت که « افزایش کمک‎ها به سوریه از طریق مرزهای این کشور با ترکیه و نه کاهش آن ضروری است».

مسکو معتقد است که با توجه به شرایط کنونی بحران سوریه و موفقیت و دست‌آوردهای نظامی ارتش سوریه در بازپس گیری بیشتر مناطق تحت اشغال از چنگ تروریست‌ها، اکنون عملیات انتقال کمک‌ها از یک گذرگاه مرزی به اسم «باب الهوی» صورت بگیرد.

انتقال کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به سوریه که از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است، از چهار گذرگاه صورت می‎گرفت تا اینکه در فرآیند تمدید دوره قبلی مکانیزم ارسال کمک‌های بشردوستانه به دو گذرگاه تقلیل پیدا کرد و اکنون سعی روسیه بر این است که با توجه به اوضاع میدانی سوریه، بیشتر عملیات انتقال و ارسال کمک‌ها از یک گذرگاه صورت بگیرد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 284866