توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۶
عارف علم جدایی اصلاحات و اعتدال را بلند کرد
عارف در حالی غایب بزرگ سیاسیون در افطاری رئیس جمهور بود که پیشتر بیان کرده بود: «شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان جمع‌بندی‌اش این است که در انتخابات مجلس آینده ائتلاف نکنیم و لیست اصلاح طلبانه ارائه کنیم.»
عارف علم جدایی اصلاحات و اعتدال را بلند کرد
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، در دیدار سیاسی و ضیافت افطاری رئیس جمهور با سیاسیون که البته اصلاح طلبان درآن حضور چمشگیر داشتند فرد غایب این ضیافت «محمدرضا عارف» بود. همین موضوع گمانه زنی های مختلفی را نسبت به اینکه چرا رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات به محفل افطاری رئیس جمهور نرفته است را مطرح کرد. البته اصلاح طلبان سعی کردند که اختلافات پنهان میان اصلاحات و اعتدالیون را در غیبت عارف مستتر است را پنهان کنند اما به باور برخی از سیاسیون عدم حضور عارف در این ضیافت بسیار معنادار است.

«علی ربیعی»، وزیر سابق کار درباره این موضوع بیان کرد که «اگر اشتباه نکنم از آقای عارف دعوت شد اما در جلسه‌ دیگری که از پیش تعیین شده بود حضور داشتند.»

 

در این جلسه اکثریت اصلاح‌طلبان در خصوص فاصله ایجاد شده بین دولت و اصلاحات انتقاد کردند و قدرت‌الله علیخانی از حسن روحانی به عملکرد برخی از وزرا انتقاد کرده است.

 

عارف اما خود درباره اینکه چرا به این ضیافت افطاری نرفته است، توضیح داد: « متأسفانه من شب گذشته برنامه داشتم و افتخار حضور در افطاری رئیس جمهور را پیدا نکردم زیرا برنامه‌ام از قبل تنظیم شده بود.من اهل قهر نیستم.

وقتی برنامه‌ای از قبل تنظیم می‌کنم و میزبان هستم باید عذرخواهی کنم. مرامم نیز همین است. روز گذشته هم از آقای واعظی خواستم از رئیس جمهور عذرخواهی کند که ان‌شاء‌الله ایشان عذر مرا پذیرفته باشند.»

 

اما موضوعی در این میان از سوی عارف مطرح شده که گمانه زنی اختلافات میان اعتدالیون و اصلاح طلبان را بیشتر پررنگ می کند. رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره راهبرد انتخاباتی اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس بیان کرد: «شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان جمع‌بندی‌اش این است که در انتخابات مجلس آینده ائتلاف نکنیم و لیست اصلاح طلبانه ارائه کنیم.»

 

البته این سخن عارف موضوع جدیدی نیست اما تاکید بر روی آن، آنهم زمانی که وی غیبت معناداری در ضیافت رئیس جمهور داشته است نشان می دهد که به طور قابل توجهی اصلاح طلبان سعی دارند که حساب خود را از اعتدالیون و دیگر نیروهای سیاسی در انتخابات مجلس آتی جدا سازند.

 

چند سالی است که در انتخابات اخیر از جمله انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، مجلس دهم، شورای شهر پنجم و ریاست جمهوری دوازدهم اصلاح طلبان ائتلاف با اعتدالیون و حتی اصولگرایان میانه رو به زعم خود را در دستور کار قرار داده بودند. بر همین اساس بود که کسانی چون «کاظم جلالی» درلیست 30 نفره اصلاح طلبان در تهران قرار گرفت و توانست به مجلس راه یابد. حالا وقتی عارف ساز جدایی کوک می کند موضوع را نمی توان چندان عادی پنداشت. 

 

در انتخابات ریاست جمهوری نیز اصلاح طلبان راهکار «رحم اجاره ای» را در دو انتخابات گذشته پیش گرفتند که البته در حوزه کارزار انتخاباتی پیروز بودند اما در حوزه عملکرد اجرایی و سیاسی با شکست روبرو شدند و خودشان معترف هستند که با ریزش شدید آرا روبرو بودند. تا جایی این روند پیش رفته است که «صادق زیباکلام» فعال اصلاح طلب بیان می کند که دیگر کار اصلاحات با تکرار پیش نخواهد رفت و این به منزله بی اعتباری اصلاح طلبان در این حوزه است.

 

اما از این موارد که بگذریم غیبت و عذر تقصیر عارف از عدم حضور در ضیافت افطاری رئیس جمهوری بیشتر پیام جدایی اصلاحات را در محافل سیاسی منتشر می کند. این عدم حضور به نوعی به طور زیرپوستی جدا کردن خط این دو از هم تلقی می شود که اهل سیاست بیشتر بر آن اشراف دارند. اینکه عارف از جدایی و عدم ائتلاف سخن می گوید و سپس با یک بهانه در ضیافت حسن روحانی شرکت نمی کند به خودی خود ارسال کننده چنین پیامی است. 

 

به هر جهت خود عارف هم از جمله کسانی است که از ابتدا با چنین ائتلافی زاویه داشت. عارف خود زخم خورده چنین ائتلافی است و پیشتر هم بیان کرده بود در 1400 ائتلافی صورت نمی گیرد و حالا کار به یک قدم جلوتر یعنی انتخابات مجلس یازدهم کشیده است. اصلاح طلبانی مانند « علی تاجرنیا» بیان می کنند که « اگر اصلاح‌طلبان از «عارف» حمایت می‌کردند تکلیف‌شان روشن بود.» اصلاح طلبان در چند انتخابات گذشته هویت خود را نیز کنار گذاشتن و برایشان پیروزی بیشتر از همه چیز ارزش پیدا کرد اما حالا با ریزش آرای خود سعی دارند با انداختن گناهان به گردن اعتدالیون خود را دوباره احیا کنند.
مرجع : راه دانا
کد مطلب : 260312