توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰
تخصیص 69 میلیون دلار ارز به سیگار؟
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی با انتقاد از تخصیص 69 میلیون دلار ارز 4200 تومانی به سیگار گفت:‌ باید دولت و مجلس در این زمینه از بانک مرکزی و وزارت صنعت توضیح بخواهند که چرا باید به 2 تولیدکننده خارجی حاضر در بازار سیگار ایران در شرایط تحریمی فعلی از جیب بیت‌المال ارز بدهند؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز محمد وحدتی هلان نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره تخصیص ۶۹ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات سیگار گفت: به چه دلیلی دولت در این خصوص ارز دولتی تخصیص داده است در حالیکه مردم ما از مشکلات اقتصادی و ضعف معیشت رنج می‌برند و توان خود را در این بخش از دست داده‌اند.

 
وی افزود: برخی سیگارهای خارجی وارد کشور ما می‌شود که باید مالیات سنگینی از سوی دولت بر آنها وضع شود و بخشی از سیگارهای بازارهای داخلی که با برندهای خارجی وجود دارد هم توسط شرکت‌های خارجی در حالی در کشور ما تولید می‌شود که سیگار و دخانیات در زمره محصولات تحریم شده قرار ندارند که این امر البته جای سؤال زیادی دارد.

 
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: سیگار از جمله اجناس ضروری محسوب نمی‌شود و تولید داخلی کشورمان کفاف بازار داخلی و نیازمندهای این زمینه را تأمین می‌کند. 

 
وحدتی خاطرنشان کرد: باید دولت و مجلس در زمینه تخصیص ۶۹ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی ورود کرده و از بانک مرکزی و وزارت صنعت توضیح بخواهند.

 
وی گفت: دولت و مجلس باید با اتخاذ قوانین خاص کاری کنند که هیچ‌گونه یارانه‌ای به سیگار و دخانیات داده نشود و اگر هم ارز ۴۲۰۰ تومانی به سیگار داده‌‌اند به نظرم اقدامی حرام مرتکب شده‌اند چرا که مردم در مشکل بوده و باید حاکمیت جلوی این کار را بگیرد.

 
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: هر کسی که سیگار می‌کشد باید از جیب خود هزینه آن را بدهد و نباید از بیت‌المال برای این افراد یارانه پرداخت شود.

 
وحدتی گفت: پشت‌پرده واردات سیگار دست‌های پرقدرتی وجود دارد که باید آن را قطع کرد. این در حالی است که مصرف مواد دخانی هزینه‌های سنگینی به اقتصاد و سلامت وارد کرده و باعث شیوع بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی شده و بیماری‌های مزمن را ایجاد کرده است. وقتی اکثر کارخانجات تولیدکننده سیگار و دخانی خصوصی هستند چرا باید ارز دولتی به آنها داد؟
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 264246