توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۵
توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس انرژی اتمی
نماینده ایران درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:براساس این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 3 نوامبر، 372.3 کیلوگرم اعلام شده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی از انتشار گزارش جدید آژانس از راستی آزمایی اجرای برجام خبر داد. 

 
غریب آبادی گفت: برابر این گزارش، فعالیت های راستی آزمایی آژانس درخصوص برجام از 16 ژانویه 2016 تاکنون ادامه دارد. این گزارش همچنین می افزاید که ایران غنی سازی UF6 را در فردو آغاز کرده و سطح غنی سازی ایران نیز به چهار و نیم درصد رسیده است. میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نیز تا تاریخ 3 نوامبر، 372.3 کیلوگرم اعلام شده است.

 
سفیر کشورمان افزود: گزارش آژانس، همچنین اذعان می دارد که ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام اخیر خود نصب کرده است. 

 
نماینده دائم کشورمان همچنین گفت این گزارش اذعان کرده که آژانس به اماکن مورد نیاز دسترسی دارد، ایران به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد.

 
به گزارش فارس، ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ۱۵ آبان ماه در حضور بازرسان آژانس گازدهی به چهار زنجیره ۱۷۴ تایی IR1 در تاسیسات غنی سازی فردو را آغاز کرد. 

 
بر طبق برجام مقرر شده بود که ایران تاسیسات فردو را به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری تبدیل کند و تعداد ۱۰۴۴ ماشین IR1 در قالب شش آبشار ۱۷۴ تایی در یک بال در تاسیسات فردو باقی ماند. مقرر شد دو زنجیره ۱۷۴ تایی شامل ۳۴۸ ماشین IR1 اقدام به تولید ایزوتوپ پایدار کنند. از روز چهارشنبه ۱۵ آبان گازدهی به چهار زنجیره ۱۷۴ تایی مشتمل بر ۶۹۶ سانتریفیوژ IR1 آغاز شد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 272076