توصيه به ديگران
۰
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۷
اعلام جنگ آمریکا علیه ایران
«اسکات ریتر» می‌نویسد: از آن‌جایی که واشینگتن می‌گوید درگیر یک «جنگ جهانی علیه تروریسم» است، اضافه کردن سپاه پاسداران به فهرست گروه‌های تروریستی به معنای اعلام جنگ علیه ایران است.
اعلام جنگ آمریکا علیه ایران
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، دولت آمریکا روز دوشنبه، ۱۹ فروردین ۹۸، با صدور بیانیه‌ای از تصمیم خود برای اضافه کردن نام سپاه پاسداران ایران به فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه خود خبر داد (جزئیات بیش‌تر) [۱] . کنگره آمریکا مطابق قوانین این کشور یک هفته پس از بیانیه ترامپ (که در ادامه بخش‌هایی از آن را خواهید خواند) فرصت دارد تا اگر اعتراضی به این تصمیم دولت دارد، آن را مطرح کند. از آن‌جایی که طی یک هفته گذشته کنگره با تروریست خواندن سپاه پاسداران مخالفتی نکرده، نام این سازمان ایرانی از روز دوشنبه، ۲۶ فروردین ۹۸، رسماً وارد فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» از نظر دولت آمریکا می‌شود.

 
توضیحاتی درباره تصمیم ترامپ برای اضافه کردن سپاه پاسداران به فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» آمریکا [دانلود]
 
موذیگری جنگ‌طلب‌ها و حماقت ترامپ

 
شکی نیست که این اقدام دولت ترامپ فارغ از هر هدفی که داشته باشد، شکست خواهد خورد و به تعبیر رهبر انقلاب، این «گربه‌رقصانی آمریکایی‌ها هم به جایی نخواهد رسید.» هم‌چنین، کم‌تر کسی باور دارد تحریم‌هایی که علیه سپاه پاسداران به موجب اقدام جدید دولت ترامپ وضع می‌شود، چیزی بیش از تحریم‌های قبلی علیه این سازمان و به ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران باشد، و بنابراین چنان‌که کارشناسان آمریکایی می‌گویند، اضافه شدن نام سپاه پاسداران به فهرست تروریستی آمریکا حتی پیامدهای مالی قابل‌توجهی هم برای این نهاد نخواهد داشت. با این وجود، نمی‌توان اقدام ابلهانه ترامپ تحت تأثیر جنگ‌طلبانی که در کابینه خود به خدمت گرفته (جزئیات بیش‌تر) را بدون هیچ پیامدی دانست.

 
گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه پاسداران به جایی نخواهد رسید [دانلود]
 
 
اولین و فوری‌ترین پیامد تصمیم نسنجیده ترامپ، متوجه نیروهای متعدد آمریکایی است که در خاورمیانه و تحت چتر گسترده اطلاعاتی و نظامی نیروهای سپاه پاسداران در کشورهای منطقه مستقر هستند. چنان‌که مشرق در گزارش دیگری از زبان کارشناسان آمریکایی و حتی صهیونیستی نشان داده است، این نیروها از این پس آب خوش از گلویشان پایین نخواهد رفت، چراکه از نظر جمهوری اسلامی هم‌تراز با تروریست‌های داعشی قرار خواهند داشت (گزارش مشرق را از این‌جا بخوانید). به علاوه، بار حقوقی اقدام وزارت خارجه آمریکا در عرصه بین‌المللی قطعاً فراتر از آن است که ترامپ توانایی درکش را داشته باشد، و از سوی دیگر، مایک پمپئو و جان بولتون که احتمالاً پیامدهای این تصمیم برای روابط بین‌المللی را می‌دانند، آن‌قدر تندرو هستند که به این پیامدها اهمیتی ندهند.


در گزارش پیش رو، موضوع اضافه شدن سپاه پاسداران به فهرست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا و مفهوم این اقدام برای روابط میان دو کشور و به ویژه نیروهای نظامی دو طرف در خاورمیانه بیش‌تر بررسی خواهد شد. آن‌چه در ادامه می‌آید، برگرفته از گزارشی است که پایگاه آمریکایی «امریکن‌کانسروتیو» به قلم «اسکات ریتر» افسر اطلاعاتی سابق نیروی تفنگداران دریایی ارتش آمریکا تحت این عنوان منتشر کرده است: «آمریکا علیه ایران اعلام جنگ کرد و کسی پِلک هم نزد [۲] ».

 
کشته شدن سربازان آمریکایی به دست ایران فقط دیر و زود دارد

 
امریکن‌کانسروتیو گزارش خود را با جمله‌ای هشداردهنده آغاز می‌کند: «مسئله، دیگر این نیست که «آیا» آمریکایی‌ها طی درگیری با ایران کشته خواهند شد یا نه، بلکه مسئله این است: کِی؟» این پایگاه آمریکایی می‌نویسد:

 
    آمریکا مدت‌هاست درگیر جنگی مخفیانه و در سایه علیه سپاه پاسداران ایران است که به تهاجم آمریکا و اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ برمی‌گردد. این درگیری تا کنون جان صدها سرباز آمریکایی و صدها عضو سپاه پاسداران را گرفته است. مخالفت ایران با اشغال عراق توسط آمریکا و ناتوانی آمریکا در شکست نظامی نیروهای ایرانی در داخل عراق تنها یکی از دلایلی بود که دولت اوباما تصمیم به عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از این کشور در سال ۲۰۱۱ گرفت. از آن زمان، میان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه و سپاه پاسداران نوعی آتش‌بس نانوشته وجود داشته است. حتی سال ۲۰۱۴ زمانی که سربازان آمریکایی برای کمک به شکست داعش دوباره به عراق اعزام شدند، این کار با همراهی [و اطلاع و موافقت] سپاه پاسداران انجام شد که همان زمان در کنار شبه‌نظامیان شیعه عراقی [علیه تروریست‌ها] می‌جنگید. به همین ترتیب، نیروهای آمریکایی در سوریه نیز از درگیری مستقیم با سپاه پاسداران، که در حال کمک‌رسانی به ارتش سوریه بود، اجتناب کردند. اما اکنون، دولت ترامپ تصمیم گرفته تا سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسد. این اقدام که درباره آن گزارش‌های زیادی [به تناسب اهمیتش] نوشته نشده است، پیامدهای بزرگی خواهد داشت، آتش‌بس قبلی را خواهد شکست و جان هزاران نیروی نظامی آمریکایی را در معرض خطر قرار خواهد داد.

 
توضیحات بیش‌تر درباره اقدام ترامپ علیه سپاه پاسداران [دانلود]

 
امریکن‌کانسروتیو سپس بخش‌هایی از بیانیه ترامپ را این‌گونه نقل‌قول می‌کند:

 
    امروز، من رسماً برنامه دولتم را برای تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، شامل نیروی قدس این سپاه، به عنوان یک «سازمان تروریستی خارجی» به موجب بخش ۲۱۹ «قانون مهاجرت و ملیت» اعلام می‌کنم… این لیست‌گذاری، اولین باری خواهد بود که آمریکا بخشی از یک دولت دیگر را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین می‌کند… این اقدام یک پیام واضح به تهران می‌فرستد مبنی بر این‌که حمایتش از تروریسم عواقب جدی‌ای دارد. ما هم‌چنان به تشدید فشار مالی و افزایش هزینه‌های رژیم ایران به خاطر حمایت این کشور از فعالیت‌های تروریستی ادامه خواهیم داد تا این‌که تهران رفتارهای شرورانه و یاغیانه‌اش را رها کند [متن کامل بیانیه ترامپ را در گزارش دیگر مشرق بخوانید].

 
قطعاً دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، قادر به درک پیامدهای منطقه‌ای و بین‌المللی تحریم سپاه پاسداران ایران نیست


 
اسکات ریتر، نویسنده گزارش توضیح می‌دهد:

 
    نیروی قدس، یگانی درون سپاه پاسداران که متخصص عملیات‌های این سازمان در خارج از ایران است، مدت‌هاست از دید آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود. با این وجود، سپاه پاسداران به عنوان یک نهاد، بخشی جدایی‌ناپذیر از دولت ایران است. آمریکا نیز [تا پیش از اقدام اخیر ترامپ] تعمداً از طبقه‌بندی این نهاد به عنوان یک سازمان تروریستی اجتناب کرده است، چراکه این نگرانی وجود دارد که انجام این کار، همکاری‌های دیپلماتیک با ایران را محدود و حتی در مقیاس گسترده‌تر، خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند.

 
هشدار عراق درباره پیامدهای اقدام دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران [دانلود]
 
تحریم سپاه یعنی اعلام جنگ آمریکا علیه ایران

 
افسر اطلاعاتی سابق نیروی تفنگداران دریایی آمریکا سپس از اقدام جدید ترامپ نتیجه‌گیری می‌کند: «با توجه به این واقعیت که واشینگتن در حال حاضر درگیر یک «جنگ» جهانی علیه تروریسم است، این لیست‌گذاری (که سپاه پاسداران را در کنار داعش و القاعده قرار می‌دهد) بدین معنی است که آمریکا عملاً وارد جنگ با ایران شده است.» ریتر سپس واکنش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به اقدام ترامپ را یادآوری می‌کند که طی نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی پیشنهاد کرد: «با توجه به حمایت آشکار و پنهان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه از گروه‌هایی که اقدام به عملیات تروریستی علیه ایران کرده‌اند، شورای عالی امنیت ملی باید ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا را تروریست بشناسد [۳] .»

 
توضیحاتی درباره خبر تحریم سپاه پاسداران و واکنش‌ها به این خبر [دانلود]

نویسنده گزارش در توضیح استدلال ظریف برای تروریست به حساب آوردن ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی تشریح می‌کند:

 
    ایرانی‌ها مدت‌هاست بر این عقیده‌اند که سرویس‌های اطلاعاتی و نیروهای عملیات ویژه آمریکا از سازمان‌های شبه‌نظامی مخالف ایران به عنوان نیروهای نیابتی در جنگی خونین اما اعلام‌نشده با هدف تضعیف مشروعیت دولت این کشور و آسیب رساندن به سپاه پاسداران استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ماه فوریه سال گذشته [بهمن‌ماه ۹۷]، یک گروه جدایی‌طلب به نام «جیش العدل» مسئولیت انفجار اتوبوس حامل سربازان سپاه پاسداران را به عهده گرفت؛ عملیاتی که در نتیجه آن حدود ۳۰ نفر کشته شدند [۴] [جزئیات بیش‌تر در گزارش مشرق]. سپاه پاسداران می‌گوید این گروه، دستورالعمل، آموزش و تجهیزات خود را از پرسنل آمریکایی مستقر در افغانستان دریافت کرده است. به همین ترتیب، ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ [شهریورماه ۹۷] گروهی که خود را «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» [یا «الاحوازیه»] می‌نامد، به یک رژه سپاه پاسداران در شهر اهواز حمله کرد و شمار زیادی از مردم را به قتل رساند [۵] [جزئیات بیش‌تر در گزارش مشرق]. رسانه‌های دولتی ایران مسئولیت این حمله را مستقیماً به عهده آمریکا و متحدانش در خلیج [فارس] گذاشتند و گفتند: «این حمله پس از ناکام ماندن عملیاتی رخ داد که با حمایت آمریکا برای تحریک ناآرامی در شهرهای ایران انجام شده بود. این عملیات، موسوم به «پروژه تابستان داغ [۶] »، به دنبال آن بود تا به بهانه کم‌بود آب و برق در مقابل دوره‌ای طولانی از خشک‌سالی خشم عمومی را برانگیزد.» وزیر خارجه ایران نیز آمریکا و کشورهای حوزه خلیج [فارس] را دراین‌باره مقصر معرفی کرد. عربستان و امارات علناً در حال حمایت از آمریکا برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه هستند، و جنگ چهارساله در یمن فاجعه‌بارترین نشانه از آن است که این کشورها برای رسیدن به این هدف تا کجا حاضرند پیش بروند. این در حالی است که «نیکی هیلی» سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل هرگونه دست داشتن آمریکا در حمله ماه سپتامبر را به شدت انکار کرده بود [۷] .

 
لحظاتی از حمله تروریستی در جریان رژه نیروهای مسلح در اهواز [دانلود]

امریکن‌کانسروتیو هم‌چنین خاطرنشان می‌کند:

 
    حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز پیشنهاد ظریف برای تعیین ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به عنوان یک سازمان تروریستی را تکرار کرد [۸] . سپاه پاسداران نیز موضع خود را در رابطه با تعیین این سازمان به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی بیان کرده است. سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران دراین‌باره گفت: «اگر آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستورکار قرار خواهیم داد [۹] .» وی گفت اگر چنین اتفاقی بیفتد نیروهای آمریکایی در غرب آسیا دیگر آرامش امروز را نخواهند داشت [۱۰] .

 


سردار «جعفری» فرمانده کل سپاه پاسداران پیش از این هشدار داده بود که تحریم سپاه آرامش را از نیروهای آمریکایی در منطقه سلب خواهد کرد


 
دلایل احتمالی اقدام بی‌دلیل ترامپ

 
نویسنده گزارش سپس دلایل احتمالی پشت تصمیم ترامپ درباره تروریست اعلام کردن سپاه پاسداران ایران را برمی‌شمارد:

 
    انگیزه پشت تصمیم ترامپ واضح است: او می‌خواهد از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، حمایت کند. نتانیاهو خودش در یک توئیت این مسئله را تصدیق کرده است: «ممنونم، دوست عزیز من، پرزیدنت دونالد ترامپ، برای اتخاذ تصمیم اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی. ممنونم که یکی دیگر از خواسته‌های مهم من را اجابت کردید؛ خواسته‌ای که به سود منافع کشور ما و کشورهای منطقه است [۱۱] .» درخواست دیگری که نتانیاهو به آن اشاره دارد، تصمیم ماه می سال ۲۰۱۸ ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای ایران است [۱۲] . از آن زمان، آمریکا به طور فزاینده‌ای شاهد فرو رفتن خود در انزوا در میان سایر کشورهای جهان، به ویژه کشورهای اروپایی بوده است که تصمیم گرفته‌اند در توافق باقی بمانند و تأکید دارند که ایران هم‌چنان به طور کامل به مفاد این توافق پایبند است. بسیاری افراد تصمیم ترامپ مبنی بر تعیین سپاه پاسداران به عنوان یک گروه تروریستی را مکانیسمی برای افزایش فشار بر ایران با گسترش دامنه و مقیاس تحریم‌های اقتصادی علیه نهادهایی می‌دانند که با سپاه پاسداران تجارت می‌کنند. اما این اعتقاد وجود دارد که زمان‌بندی اعلام این تصمیم، برای تأثیرگذاری بر نتایج انتخابات در اسرائیل تنظیم شده است.

 

«هیچ توضیح خاصی نداریم»؛ دفاع جانانه و تمام‌قد اتحادیه اروپا مقابل اقدام صریح آمریکا علیه توافق هسته‌ای [دانلود]
 
در ادامه گزارش می‌خوانیم:

 
    با این وجود، دلیل دیگر [اقدام دولت ترامپ علیه ایران و سپاه پاسداران] ممکن است کینه‌ای باشد که برخی محافل خاص در واشینگتن از نقش سپاه پاسداران در تحریک مقاومت علیه اشغال عراق به دست آمریکا به دل دارند. «برایان هوک» مسئول امور ایران در دولت آمریکا [و رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه این کشور] می‌گوید: «من امروز می‌توانم بر اساس گزارش‌های خارج شده از طبقه‌بندی در ارتش آمریکا اعلام کنم که ایران مسئول مرگ دست‌کم ۶۰۸ نیروی آمریکایی در عراق است. این تعداد معادل ۱۷ درصد از کل تلفات پرسنل آمریکا در عراق از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۱ است [۱۳] .» البته آن‌چه که هوک نمی‌گوید این است که در همان زمان، آمریکا از طریق «ستاد مشترک فرماندهی عملیات‌های ویژه» ( JSOC) خود درگیر یک جنگ اعلام‌نشده با ایران در خاک عراق بوده است [۱۴] . تلفات نظامی آمریکا که هوک به آن‌ها اشاره می‌کند به هیچ عنوان نتیجه یک عملیات تروریستی یک‌جانبه از سوی ایران نیستند، بلکه نتیجه جنگی هستند که [توسط آمریکایی‌ها به شکل مخفیانه و] در سایه آغاز شد و تنها پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق در سال ۲۰۱۱ پایان یافت.

 


آمریکایی‌ها در حال هماهنگی با نیروهای عراقی، و به عبارتی کسب اجازه از ایرانی‌ها، پیش از آغاز یک حمله هوایی و خمپاره‌ای


اسکات ریتر که خودش زمانی عضو ارتش آمریکا بوده و در جنگ خلیج در دهه ۱۹۹۰ میلادی موسوم به «عملیات توفان صحرا» و هم‌چنین در عراق خدمت کرده است، از دیدگاه میهن‌پرستانه و با انتقاد از سرسپردگی ترامپ به بنیامین نتانیاهو و رژیم صهیونیستی، گزارش خود را این‌گونه خاتمه می‌دهد:

 
    با توجه به این ارتباط مستقیم میان نظامی‌گری‌های آمریکا و ایران در عراق، هیچ شکی وجود ندارد که دولت ترامپ متوجه این واقعیت هست که با تعیین سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی، جان هزاران نفر از پرسنل آمریکایی را که هنوز مشغول به خدمت در خاورمیانه هستند، در معرض خطر قرار داده است. در حال حاضر بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند و در محاصره شبه‌نظامیان و نیروهای وابسته به سپاه پاسداران هستند. هم‌چنین بیش از ۵۰۰۰ نیروی آمریکایی در عراق مستقر هستند، جایی که سپاه پاسداران کنترل نیروهای شبه‌نظامی قدرتمند شیعه و هم‌چنین بخش‌های قابل‌توجهی از ارتش عراق را به دست دارد [۱۵] . شکی نیست که اگر آمریکا علیه سپاه پاسداران دست به اقدام فیزیکی بزند، [شماری از] آمریکایی‌ها کشته خواهند شد. این‌که این سیاست [تروریستی نامیدن سپاه پاسداران] در حمایت از کمپین انتخاباتی نخست‌وزیر اسرائیل به اجرا گذاشته شده است تا توافق هسته‌ای ایران را باز هم مطابق خواسته نتانیاهو تضعیف کند، یعنی این مردان و زنان شجاع [ارتش آمریکا] برای خدمت به کشور خودشان نیست که کشته می‌شوند. آن‌ها به عنوان مهره‌های پیاده در شطرنج آن سیاستی جان خود را از دست خواهند داد که در تل‌آویو نوشته شده و سرنوشت سیاسی یک سیاستمدار خارجی را بالاتر از جان قهرمانان ما قرار می‌دهد.

 


ترامپ که با سفر به عراق موجبات تقویت روحیه سربازان آمریکایی را فراهم می‌آورد، در دفتر کارش در کاخ سفید با امضای یک بیانیه با جان آن‌ها قمار می‌کند


*****
 
[۱] U.S. Designates Iran's Revolutionary Guard a 'Foreign Terrorist Organization,' Trump Says Link

 
[۲] America Just Declared War on Iran and Nobody Blinked Link

 
[۳] Iran FM proposes terrorist blacklisting of US forces in West Asia Link

 
[۴] Spotlight on Jaish al-Adl: A Baluch militant group operating in Iran Link

 
[۵] Attack On Iranian Military Parade In Ahvaz (Ahwaz) Link

 
[۶] پروژه تابستان داغ؛ پایان فضاحت بار لینک

 
[۷] Haley: U.S. not to blame for terror attack in Iran Link

 
[۸] Iran to blacklist U.S. military if Washington designates Guards as terrorists: MP Link

 
[۹] Iran Threatens to Strike U.S. Troops in Middle East if IRGC Designated Link

 
[۱۰] U.S. declares IRGC is terror group; Iran threatens U.S. troops in Mideast Link

 
[۱۱] Netanyahu Praises Trump for Putting Iran's Revolutionary Guards on Terror List Link

 
[۱۲] Netanyahu Brags He Convinced Trump to Scrap Iran Deal (VIDEO) Link

 
[۱۳] Iran responsible for deaths of ۶۰۸ American troops in Iraq Link

 
[۱۴] Our Men in Iran? Link

 
[۱۵] Trump’s Plan for U.S. Forces in Iraq Met With Unified Rejection in Baghdad Link
مرجع : مشرق
کد مطلب : 257776