توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۰
آخرین خبرها از سیل نوروز 99/ تمامی سدهای هرمزگان سرریز شد
بارندگی‌های شدید این روزها در استان‌های هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان و قم موجب طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده که خسارات و تلفاتی را نیز به همراه داشته است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز؛ در پی مشکلات ناشی از بارندگی‌های شدید در کشور، استان های هرمزگان، فارس، بوشهر، قم، کرمان و سیستان و بلوچستان درگیر سیلاب و پیامدهای آن شده‌ و خسارات و تلفاتی را متحمل شده‌اند.

تمامی «سدهای» هرمزگان سرریز شده‌اند

رضا مدرس ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار کرد: هر 3 سد مهم استان هرمزگان شامل سد استقلال میناب، سد شمیل و نیان و سد جگین و صدها آب‌بند و آبگیر روستایی در هرمزگان سر ریز شده‌اند و بحمد الله بارش اخیر در بالادست این سدها به حدی بوده که مجبور شدیم برای جلوگیری از بروز خطر، دریچه این سدها را باز کنیم.

وی افزود: در حال حاضر شدت بارش‌ها و وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌های هرمزگان سبب مسدود شدن راه 40 روستا در بشاگرد و 12 روستا در بندرعباس شده است که به تدریج با کاهش بارش‌ها، راه این روستاها نیز بازگشایی خواهد شد.

معاون عمرانی استانداری هرمزگان با بیان این که طغیان رودخانه جگین در بشاگرد سبب قطع ارتباط 40 روستا در بخش گافر و پارامون شهرستان بشاگرد شده است، افزود: تردد به این روستاها با خودروهای سنگین و لودر امکان پذیر است اما خودروهای سبک توان عبور از رودخانه جگین را ندارند که البته با کاهش بارش‌ها در بالادست از شدت طغیان رودخانه هر ساعت کاسته می‌شود.

خسارت سنگین آب‌های سطحی به تاسیسات فاضلاب شهر

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، مجتبی وزین افضل با بیان اینکه جمع‌آوری آب‌های سطحی جزو وظایف شرکت آب و فاضلاب نیست، اظهار داشت: نباید روان آب‌های سطحی از جمله آب باران به شبکه فاضلاب هدایت شود.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به پس‌زدگی فاضلاب در برخی از مناطق شهر در هنگام بارندگی‌های طولانی و شدید خاطرنشان کرد: علت اصلی آن هدایت آب‌های سطحی به منهول‌های فاضلاب به منظور کاهش آب گرفتگی معابر است.

وی تصریح کرد: در زیرگذر غدیر هم جمع‌شدن آب باران و عدم وجود تأسیسات لازم شهری برای تخلیه آن، منجر ورود این آب‌ها به شبکه فاضلاب شد و مشکلاتی را به وجود آورد.

راه ۱۱۵ روستای کرمان همچنان مسدود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان گفت: 210 راه روستایی در سیلاب منطقه جنوب استان قطع بود که 95 راه روستایی بازگشایی شد و تا زمانی که آب فروکش نکند ماشین‌آلات نمی‌توانند وارد مناطق شوند و در نتیجه مدتی زمان نیاز داریم، اما تا فردا بازگشایی دیگر روستاها را خواهیم داشت، البته نیازهای شهروندان تامین شده و در حال توزیع در مناطق هستند.

سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی در تشریح آخرین وضعیت سیل در استان کرمان اظهار کرد: حجم بالای بارندگی‌ در روزهای دوم و سوم فروردین ماه جاری در کوتاه‌مدت رخ داد و مناطق جنوب و شرق استان از جمله رودبار جنوب، کهنوج، قلعه‌گنج و ریگان دچار سیلاب شدند.

وی ابراز داشت: سوم فروردین در کهنوج 141 میلی‌متر بارندگی داشتیم که بیش از میزان پیش‌بینی هواشناسی بود و شهرستان‌های رودبار جنوب 89 میلی‌متر، جیرفت و عنبرآباد 31 میلی‌میر و ریگان 24 میلی‌متر بارندگی را تجربه کردند که این وسعت بارندگی حجم آب زیادی را سرازیر مناطق کرد.

موسوی ادامه داد: در منطقه ذهکلوت و کهنوج آب به داخل شهر وارد شد و سیستم فاضلاب را نیز با مشکل مواجه کرد.

وی عنوان کرد: بعد از هشدارهای هواشناسی بلافاصله پیغام‌های بحران را انجام می‌دهیم و در بارندگی اخیر نیز به مدیران شهرستان‌ها و فرمانداری‌ها و دستگاه‌های عضو مدیریت بحران اعلام آماده‌باش داده شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان گفت: 210 راه روستایی در سیلاب منطقه جنوب استان قطع بود که 95 راه روستایی بازگشایی شد.

موسوی تصریح کرد: تا زمانی که آب فروکش نکند ماشین‌آلات نمی‌توانند وارد مناطق شوند و در نتیجه مدتی زمان نیاز داریم، اما تا فردا بازگشایی دیگر روستاها را خواهیم داشت، البته نیازهای شهروندان تامین شده و در حال توزیع در مناطق هستند.

وی همچنین از رفع مشکل قعطی آب 70 روستا و برق 61 روستای سیل‌زده خبر داد و گفت: راه اصلی رودبار - ذهکلوت، ذهکلوت - ایرانشهر، قلعه گنج – کهنوج، کهنوج - بندرعباس در جنوب استان و راه ارتباطی ریگان – ایرانشهر مسدود شدند که در حال بررسی و رفع است.

موسوی بیان کرد: با کمک دستگاه‌های اجرایی، کارهای بزرگی در زمینه مقابله با بحران‌هایی همچون سیلاب طی یک سال گذشته انجام شد که از تخریب‌های زیادتر در امسال جلوگیری شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان بیان کرد: طرحی در مجموعه مدیریت بحران استان کرمان با عنوان اضطرار سیل دیده شده است که لایه‌روبی رودخانه‌ها در این طرح بوده که موجب کاهش خسارت شده است.

موسوی خاطرنشان کرد: در منطقه زهکلوت سه بند خاکی در بالادست در حال احداث است که یکی اجرا شده و دو بند باقیمانده، حجم بارندگی اخیر بیش از پیش‌بینی هواشناسی بود و در نتیجه حجم بالای میزان آب پشت این بندها، سرریز شده و به داخل شهر وارد شده است.

وی بیان کرد: در ابتدای بروز سیل مشکل ارتباط مخابراتی به دلیل قطع برق و آب‌بردگی مسیرها را داشتیم که با هماهنگی و مدیریت مخابرات بخشی از ارتباط برقرار گردید.

موسوی افزود: برخی از روستاها در مناطقی قرار دارند که به دلیل سیلاب امکان رسیدن به آنها تا الان ممکن نشده، اما امیدواریم فردا تمام این مشکلات برطرف شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان گفت: عملیات ارزیابی خسارت سیل با مدیریت فرمانداری‌ها در حال انجام است که پس از جمع‌بندی به ستاد مدیریت بحران کشور ارسال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با مدیریت فرمانداران و دهیاری‌ها، اقلام معیشتی و زیستی از سوی هلال احمر تامین شده، میان خانواده‌های سیل زده توزیع می‌شود. 

موسوی گفت: هدف ما این است که در کوتاه ترین زمان امدادرسانی و دسترسی را در مناطق ایجاد کنیم.

بارندگی 47 میلی‌متری در فاریاب و خسارت به 350 کیلومتر راه روستایی

امین محمدحسنی دبیر ستاد بحران شهرستان فاریاب اظهار داشت: بارندگی ۲۴ ساعت گذشته در شهرستان فاریاب ۴۷ میلیمتر از ایستگاه‌های هواشناسی گزارش شده که راه ارتباطی قریب به ۳۰ روستا قطع و ۳۵۰ کیلومتر راه دسترسی روستایی تخریب شده و ۲۰ کیلومتر شانه راه اصلی محور فاریاب - کهنوج را تخریب کرده است.

وی بیان داشت: ۲۰ دستگاه  آبنما در این محور خسارت ۳۰ الی ۷۰ درصدی داشته و بیش از ۱۵ دستگاه خودرو سواری در محور فاریاب - زهمکان و ارزوئیه توسط دهیاری روستای زهمکان اسکان موقت داده شده است.

محمدحسنی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی ۹۰ هکتار زمین زراعی گندم و هندوانه به‌طور کلی تخریب  و ۶ رشته قنوات دچار خسارت ۳۰ تا ۷۰ درصدی شده است و در حوزه مسکن روستایی ۲۰۰ واحد مسکونی و همچنین در حوزه مسکن شهری ۵۰ واحد مسکونی دچار خسارت شده که نیازمند تعمیرات است.

وی عنوان داشت: در حوزه ارتباطات، مخابرات مرکزی دهستان زهمکان به واسطه قطعی برق مستمر به‌علت کوهستانی بودن و رعد و برق‌های متوالی  و نداشتن باطری از مدار خارج شده است.

دبیر ستاد بحران شهرستان فاریاب با اشاره به خسارت بارندگی در حوزه آب روستایی، گفت: مجتمع‌های هور چاه‌بگی، سبزان، حور پاسفید و روستای گلاشکرد به‌دلیل تخریب خط انتقال که  جمعا این مجتمع‌ها  ۱۰روستا را پوشش می‌دهند، دچار خسارت و قطعی آب شده‌اند.

وضعیت سیل در کرمان/ تمام امکانات سپاه در خدمت سیل‌زدگان جنوب کرمان

رضا فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با بیان اینکه مناطقی از شهرستان‌های رودبار جنوب، قلعه‌گنج، منوجان، کهنوج و ریگان درگیر سیل هستند، اظهار داشت: امدادرسانی هلال احمر از دیشب شروع شده است.

مدیرعامل هلال‌احمر کرمان از امدادرسانی حدود 200 نفر نیروی هلال احمر در مناطق سیل‌زده استان خبر داد و افزود: امداد هوایی نیز آغاز شده و مناطق رودبار با بحران مواجه هستند و هلال‌احمر با 20 دستگاه خودروی امدادی در این مناطق فعالیت می‌کنند.
 
نیمی از شهرستان زهکلوت زیر آب رفت

فرماندار رودبار جنوب  در خصوص آخرین وضعیت سیل و بارندگی در شهرستان رودبار اظهار داشت: راه ارتباطی رودبار به سمت زهکلوت و زهکلوت به سمت ایرانشهر و حوزه‌های روستایی کاملا مسدود است و یازده دهانه پل کاملا شکسته و تخریب شده است.

قانعی ادامه داد: تلفات دامی و کشاورزی بسیار بالایی در اثر این سیل داریم و تمام روستاها و معابر کاملا  دچار آبگرفتگی شدند و  تعدادی از روستاها را مجبور به تخلیه ساکنان شدیم.

وی عنوان داشت: مرکز شهر زهکلوت تقریبا 50 درصد کاملا آبگرفتگی شده و معابر و مغازه‌ها زیر آب است.

فرماندار رودبار جنوب خاطرنشان کرد: سد خاکی بالادست روستای چاه‌علیشاه تخریب شده و  روستا را کاملا آب گرفته که ناچار شدیم، 500 خانوار روستا را خارج کنیم و  در حال ارائه خدمات هستیم.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متولی همه پای کار هستند؛ هلال‌احمر، راهداری، راه و شهرسازی، بهداشت و درمان و..هر دستگاه به فراخور وظایف خود پای کار است، اضافه کرد: استاندار، معاونان و مدیران کل دستگاه‌های مختلف پای کار هستند و برخی خدمات هم با پرواز هلی‌کوپترها انجام می‌شود.

قانعی بیان کرد: خوشبختانه فوتی و مفقودی در اثر این سیل نداشتیم اما یک زن باردار داشتیم که با کلی سختی و مشقت  به درمانگاه برجک رساندیم تا زایمان انجام شد و دنبال انتقال آن به نزدیک‌ترین بیمارستان هستیم.

وضعیت بحرانی 80 روستا در ریگان

امین باقری فرماندار ریگان نیز به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر راه 80 روستای این شهرستان مسدود شده و برق 60 روستا نیز قطع است و 15 موتور پمپ آب کشاورزی در منطقه ده‌رضا زیر آب رفتند.

 سیلاب به روستائیان در شهرستان فاریاب خسارت وارد کرد

بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در این شهرستان به ویژه در روستاهای بخش مرکزی و هور خسارات زیادی به مزارع کشاورزی وارد کرده و موجب آبگرفتگی برخی منازل نیز شده است.

نوری دهیار روستای زهمکان فاریاب در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: تمام راه‌های مواصلاتی قطع است و 12 خودرو گرفتار سیلاب شدند که به‌همت دهیاری و مردم نجات یافته و در محل دهیاری، مسجد و منازل شخصی اسکان داده شده‌اند.

تخریب پل ورودی شهر کهنوج بر اثر بارش شدید باران و سیلاب

رئیس اداره راهداری و ‌حمل و نقل جاده‌ای کهنوج از تخریب پل ورودی شهر کهنوج بر اثر بارش شدید باران و بالا آمدن آب رودخانه‌ها در این شهرستان خبر داد.

تمام امکانات سپاه در سیل جنوب کرمان

فرماندار سپاه ثارالله استان کرمان از اعزام نیروها و امکانات سپاه شامل قرارگاه خاتم‌الانبیاء، قرارگاه قدس، لشکر 41 ثارالله و یک بالگرد از نیروی دریایی سپاه برای امدادرسانی به سیل‌زدگان جنوب کرمان خبر داد و گفت: ورودی و خروجی‌های آب کنترل و آب شهرها تخلیه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوع را جدی گرفتیم که جدای از بحث امدادرسانی به مردم می‌خواهیم ورودی و خروجی‌های آب به سمت منطقه زهکلوت را کنترل کنیم و دستگاه‌های سپاه را در منطقه نگه می‌داریم و هماهنگی کردیم با مدیریت بحران استان که بالادست ورودی آب را در منطقه برای همیشه اصلاح کنیم که مردم دچار این مشکلات نشوند.

سیل جنوب بوشهر تلفات جانی نداشته است

جهانگیر دهقانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر در رابطه با آخرین وضعیت بارندگی در استان بوشهر، اظهار داشت: بارش شدید باران و ریزش کوه موجب مسدود شدن مسیر «عسلویه - کنگان» شده بود که با تلاش نیروهای امدادی، در حال حاضر همه راه های ارتباطی جنوب استان بوشهر به ویژه شهرستان کنگان باز شده است و مشکلی برای تردد نیست.

مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر گفت: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است و همه مصدومین به‌صورت سرپایی مداوا و ترخیص شده‌اند. فقط تاکنون یک مورد مفقودی گزارش‌ شده است.

وی بیان کرد: طغیان رودخانه‌ها در شهرستان جم نیز سبب قطع شدن فیبر نوری شد که از ظهر دیروز تمامی خطوط ارتباطی شهرستان جم قطع‌شده بود. این قطعی به مدت ۱۳ ساعت به طول انجامید و از 2:30 دقیقه بامداد امروز خطوط ارتباطی و اینترنت این شهرستان وصل شده است.

 آبگرفتگی شدید در «بندر کنگان»

بارش شدید باران در کنگان موحب آبگرفتگی معابر و منازل شهروندان و روستائیان شد و خساراتی به زیرساخت های این شهرستان وارد کرد.

جزئیات سیل جم

بارش شدید باران همراه با تگرگ شدید و رعد و برق های وحشتناک در شهرستان جم سبب طغیان رودخانه ها و قطع برق و تمامی ارتباطات این شهرستان شد و همچنین ریزش کوه سبب مسدود شدن مسیرهای ورودی جنوب استان بوشهر به استان فارس شد.

راه 54 روستای گافر و پارامون در هرمزگان بازهم مسدود شد

عبدالحمید سعدینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار کرد: بارش شدید باران در مناطق جنوبی استان کرمان و شمال شرقی استان هرمزگان سبب طغیان رودخانه‌های فصلی در منطقه بشاگرد شده است.

وی افزود: رودخانه جگین نیز طغیان کرده و موجب انسداد مسیر ارتباطی 54 روستا در بخش گافر و پارامون شهرستان بشاگرد شد.

سعدینی اضافه کرد: تردد در محورهای مواصلاتی بشاگرد و جاسک بشدت کاهش یافته ولی با این حال از فرمانداران این دو شهرستان خواسته‌ایم تا با همکاری عوامل پلیس راه و هلال احمر، آگاهی‌های لازم به مردم در زمینه جدی بودن بارش‌ها طی امشب و فردا صبح به مردم داده شود.

طغیان رودخانه راه‌های جاسک را مسدود کرد

محمد رادمهر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در بندرعباس اظهار کرد: بخش بزرگی از راههای مواصلاتی میان جاسک با شهرهای همجوار فاقد پل است و در محل آبنماها با هر بارشی شاهد طغیان رودخانه‌ها و مسدود شدن راهها هستیم.
 
وی افزود: اکنون در اثر بارش شدید باران در بالادست جاسک از جمله در بشاگرد و جنوب استان کرمان، شاهد وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌های دائمی و فصلی هستیم و از نیمه شب گذشته، راه مواصلاتی جاسک به بشاگرد و سیریک و میناب مسدود شده است.

فرماندار جاسک عنوان کرد: تیم‌های هلال احمر در حال امدادرسانی به مناطق متاثر از سیل هستند و احتمالا با فروکش کردن سیلاب، راه‌های مواصلاتی نیز احتمالا تا امشب بازگشایی می‌شود.

سیلاب جان دو نفر را در هرمزگان گرفت

علیرغم هشدارهای مکرر ستاد مدیریت بحران در رسانه های متعدد در خصوص عدم تردد از مسیل ها و رودخانه در شرایط جوی استان، بی توجهی به این هشدارها و عدم رعایت نکات ایمنی موجب وقوع حادثه دلخراش و از دست دادن جان تعدادی از یک خانواده شده است.

یک خانواده ۵ نفره که قصد عبور از یک رودخانه فصلی در بخش تخت شهرستان بندرعباس را داشتند، گرفتار جریان آب شده و ۲ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

بارندگی در 40 نقطه سیستان‌وبلوچستان

فریبرز راشدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد:  تعداد ۱۰۸ نفر از همکاران اورژانس پیش بیمارستانی در  ۵۴ پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهری و جاده ای به حالت آماده باش هستند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان افزود: اگرچه مجموعه اورژانس ۱۱۵ به دلیل همه گیری کووید-۱۹ در اماده باش کامل هستند، امّا آماده باش جوّی نیز تا خروج کامل سامانه بارشی از استان و خاتمه طوفان و تندباد ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در شمال و بخشی از نواحی مرکزی استان بارندگی جای خود را به وزش تندباد داده و خوشبختانه تا این لحظه (ساعت ۱۰:۳۰ روز دوشنبه ۴ فروردین ماه ) در محدوده تحت پوشش دانشگاه  علوم پزشکی زاهدان در شهرستان های میرجاوه، زاهدان، خاش، سراوان و سیب و سوران‌ تلفات جانی یا مصدومیت ناشی از بارندگی نداشته ایم.

البته شدت بارندگی در  بعضی مناطق مثل تیس، تنها روستای محدوده منطقه آزاد چابهار برای مردم مشکلاتی به وجود آورده و موجب تخریب خانه‌ها و نفوذ آب در منازل شده است.

طغیان رودخانه‌های محلی در جنوب سیستان و بلوچستان

به دنبال شدت بارندگی‌ها رودخانه‌های محلی در شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان طغیان کرد.

آبگرفتگی معابرقم پس از نخستین بارش بهاری

نخستین بارش بهاری در استان قم علاوه بر طراوت بخشی به مناطق مختلف این استان، باعث آبگرفتگی معابر و و برخی محورهای مواصلاتی شد.

شرایط پردیسان و بلوار غدیر بحرانی است

شهردار قم از خدمات‌رسانی و برنامه‌ریزی بیش از 260 اکیپ در زمینه آب‌گرفتگی معابر و خیابان‌های مناطق 8 گانه سطح شهر خبر داد و گفت: باید هر چه سریعتر مشکل آبگرفتگی نقاط مختلف شهر برطرف شود.

وضعیت سیل در استان فارس/جان باختن 5 نفر در سیلاب روز گذشت

در سیلاب روز گذشته در دو شهرستان مهر و لار شاهد مرگ 5 تن از هموطنانمان بوده ایم که به دلیل عدم رعایت موارد ایمنی و هشدارها جان باختند.

بارندگی‌ های اخیر خسارت ‌هایی را به باغات، دامداری ها، تاسیسات زیر بنایی، شبکه های آبرسانی جنوب استان وارد کرد، اما هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارات وجود ندارد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 279566