توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۶
عدم کاندیداتوری حدادعادل
افتتاح رسمی ستاد انتخابات کشور از سوی رحمانی فضلی، اعلام خبر عدم حضور غلامعلی حداد عادل در انتخابات و ادامه کشمش‌ در جریان اصلاحات بر سر طرح سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان از مهمترین اخبار انتخاباتی امروز (دوشنبه) بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، در فاصله 102 روز مانده به انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، ستاد انتخابات کشور صبح امروز توسط  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و با حضور جمال عرف رییس و  سیداسماعیل موسوی، دبیر و سخنگوی این ستاد افتتاح شد. 

 
رحمانی در جریان این برنامه با بیان این که بیست دستگاه اجرایی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های امنیتی، تبلیغاتی و نظارتی با وزارت کشور همکاری دارند‌،‌ ابراز امیدواری کرد که با توجه به اینکه انتخابات شاخص استقامت مردم در برابر فشار و تحریم‌های دشمنان علیه مردم و نظام اسلامی است، به مانور قدرت، مقاومت، حضور و مشارکت مردم تبدیل شود.

 
** آغاز بکار ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در سایه اختلاف بر سر "سرا"

 
در میدان رقابت‌های سیاسی، در جریان نشست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، اعضای ستاد مرکزی انتخابات این شورا  انتخاب و معرفی شدند. بر همین اساس حسین مرعشی، حسن رسولی، شهیندخت مولاوردی، علی باقری و علی شکوری راد به عنوان اعضای حقیقی این ستاد، فعالیت خود را برای ساماندهی اقدامات انتخاباتی جریان اصلاحات آغاز کردند. 

 
اما ستاد مرکزی انتخاباتی اصلاح‌طلبان در حالی فعالیت خود را آغاز می‌کند که  طرح تاسیس سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان (سَرا) که به زعم طراحان آن جریان اصلاحات را از دخالت پدرخوانده‌ها و تصمیم‌گیری‌‌ها در پشت‌ درهای بسته نجات می‌دهد، مدتی است آتش اختلافات سنتی گروه‌های مختلف این جریان را شعله‌ور کرده است. 

 
دو حزب کارگزاران سازندگی و اعتماد ملی که از مخالفان اصلی این طرح به حساب می‌آیند، علاوه بر بیان مشکلات و ایرادات شکلی که از طرح سرا می‌گیرند، معتقدند که این طرح نیاز به بررسی و چکش‌کاری فراوان دارد و طرح آن در آستانه ورود به رقابت‌های انتخاباتی نه تنها کمکی به بازیابی بدنه اجتماعی جریان اصلاحات نمی‌کند، بلکه حتی ممکن است موجب بر هم خوردن ائتلاف حداقلی گروه‌های اصلاح‌طلب ذیل شورای سیاست‌‌گذاری‌ اصلاح‌طلبان شود.

 
الیاس حضرتی قائم مقام حزب اعتماد ملی در همین‌باره در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: "امیدوارم روندهایی که گاهاٌ به شورای سیاست‌گذاری تحمیل می‌شود اصلاح شود که در غیر این صورت برخی اقدامات در این شورا باعث تشدید اختلافات در جریان اصلاحات خواهد شد".

 
از سوی دیگر حزب کارگزاران سازندگی و سران آن  نیز که همواره یکی از  منتقدان اصلی روند حاکم بر شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بوده‌اند، در روزهای اخیر اظهار نظرات تندی را علیه طرح "سرا" داشته‌اند. روزنامه سازندگی به عنوان ارگان رسانه‌ای حزب کارگزاران در دو روز گذشته و در قالب گفت‌وگو با محمدعطریانفر و یدالله طاهرنژاد از اعضای شورای مرکزی این حزب با انتقاد از بی‌توجهی به طرح تاسیس پارلمان اصلاحات که به اعتقاد آنها  راه‌اندازی آن می‌توانست موجب انسجام احزاب اصلاح‌طلب شود، مخالفت خود را با سامانه "سرا" اعلام کرده است. 

 
علاوه بر این محمد قوچانی از دیگر اعضای شورای مرکزی کارگزاران در سرمقاله روز گذشته سازندگی از سرا به عنوان طرحی عجولانه یاد کرد و نوشت: "سرا همچون نوزادی نارس است که به علت زایمان زودرس ممکن است مرده به دنیا بیاید".

 
اما حملات کارگزارانی‌ها به سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان بی‌پاسخ نماند. عماد بهاور که گفته می‌شود یکی از طراحان اصلی سرا است، در پاسخ به اظهارات امروز  عطریانفر علیه سرا در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : "پارلمان اصلاحات نه تنها هیچ شباهتی به پارلمان نداشت، بلکه نسخه حجیم شده تلفیق شورای هماهنگی و شورای عالی سیاستگذاری بود؛ یک شرکت سهامی که میزان سهام اعضایش افزایش یافته بود. به همین دلیل، بخاطر اختلاف سر ساختار با رای 2/3 شورای هماهنگی از دستور خارج شد".

 
بهاور در ادامه با دفاع از طرح سرا می‌نویسد: "سرا اما یک سازوکار رأی سنجی است که می‌تواند در میان مدت بر اساس رأی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان، ساختار انسجام بخشی آن‌ها را نیز دمکراتیک‌تر کند".

 
**باید با چهره‌های تماما اصلاح‌طلب در انتخابات حاضر شد

 
در کنار دعوای گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب درباره اجرایی کردن یا نکردن طرح سرا برای انتخابات آتی مجلس، برخی فعالان سیاسی این جریان همچنان درباره نحوه حضور این جریان در انتخابات اظهار نظر می‌کنند. مرتضی مبلغ عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با سایت خبری اعتماد آنلاین از تفاوت شرایط میدانی انتخابات مجلس دهم با انتخابات این دوره سخن گفته است. به اعتقاد مبلغ،‌ اصلاح‌طلبان باید در انتخابات پیش رو با چهره‌های تماما اصلاح‌طلب وارد رقابت‌ها شوند و دیگر نیازی نیست که همانند انتخابات سال 94 با دیگر گروه‌ها از جمله اصولگرایان معتدل ائتلاف کند.

 
**حدادعادل  قصدی برای حضور در انتخابات مجلس ندارد

 
در اردوگاه اصولگرایان نیز که فعالیت‌های انتخاباتی خود را در قالب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب پیگیری می‌کنند، مهمترین خبر روز دوشنبه مربوط به  تصمیم غلامعلی حدادعادل رئیس کنونی شورای ائتلاف مبنی بر عدم حضور در انتخابات مجلس بود. خبری که پرویز سروری یکی از اعضای این شورا در گفت‌وگو با تسنیم بیان کرد. به گفته سروری، حداد عادل در روزهای اخیر صراحتا به اعضای شورای ائتلاف اعلام کرده که برنامه‌ای برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم ندارد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 272077