توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۴
زولبیا و بامیه رنگی نخورید
کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان گفت: زولبیا و بامیه‌های رنگی از نظر بهداشتی دارای مشکل بوده و در طولانی‌مدت تأثیرات مخربی را بر سلامتی افراد می‌گذارد.
زولبیا و بامیه رنگی نخورید
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز امیر رضا ملکی اظهار داشت: متأسفانه این روزها شاهد تهیه و توزیع زولبیا و بامیه‌های رنگی در قنادی‌های سطح شهر هستیم. این خوراکی‌های رنگی سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر می‌اندازد.

 
وی تصریح کرد: استفاده از رنگ‌های  خوراکی و اسانس‌ها در صنایع غذایی تنها با حضور مسئولان فنی امکان‌پذیر است و در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

 
کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان با بیان اینکه این رنگ‌های مصنوعی  بسیار ارزان‌قیمت بوده و استفاده از آن برای قنادی‌ها مقرون به صرفه است، ابراز کرد: بیشتر واحدهای قنادی به‌خاطر گرانی قیمت زعفران ترجیح می‌دهند از رنگهای خوراکی ناسالم و ارزان‌قیمت استفاده کنند.


ملکی گفت: زولبیا و بامیه‌های رنگی نسبت به نمونه زعفرانی از جذابیت بیشتری برخوردار است و مردم هم گول ظاهر رنگی آن را می‌خورند. این رنگ‌های افزودنی در طولانی‌مدت آسیب زیادی به بدن وارد می‌کند.

 
وی با بیان اینکه "بازرسان ما در ساعات اداری و غیراداری از قنادی‌های سطح شهر بازدید و با متخلفان برخورد می‌کنند"، ابراز کرد: اما بدون شک تعداد نیروی انسانی و امکانات ما محدود است و نمی‌توانیم در مدتی کوتاه جلوی تهیه و توزیع زولبیا و بامیه‌های ناسالم را بگیریم، بنابراین خود مردم باید توصیه‌ها و هشدارهای ما را جدی بگیرند و از خرید کالاهای ناسالم خودداری کنند.

 
 کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان گفت: از یکم تا 15 اردیبهشت ماه 5 مورد قنادی متخلف به مراکز قضایی معرفی شده است. همچنین  در این مدت یک‌هزار و 403 مورد بازرسی از اماکن مختلف تهیه و توزیع غذا و اماکن حساس و غیرحساس به‌عمل آمده است.

 
ملکی با تصریح به اینکه بیشترین مشکل مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی مربوط به عدم رعایت بهداشت فردی است، اظهار داشت: در مدت زمان یادشده 55 اخطاریه بحرانی و 242 اخطاریه غیربحرانی صادر شده است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 260872