توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۵
اربعین تمام شد، اما تدبیریان در خدمات رسانی جا ماندند!
تهیه و توزیع دینار عراقی و تبدیل ریال پر قدرت! ایرانی که به برکت سیاست های ارزی بانک مرکزی در میان دیگر ارزهای کشورهای منطقه می درخشد به پول کشور میزبان از اهم مشکلات زوار حسینی بود و آنچنان موجبات بروز ناراحتی میهمان و میربان را فراهم آورد که همگان در پیام رسانهای مختلف کشور شاهد فیلم های مختلفی از تجمع و اعتراض و گلایه بودند.
اربعین تمام شد، اما تدبیریان در خدمات رسانی جا ماندند!
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز اربعین با تمام جنبه های معنوی و ولایی آن امسال هم به پایان رسید و جا ماندگان و واصلان این قافله امیدوار به سالهای آتی به اوتان خود بازگشتند تا یکبار دیگر تمرین ولایتمداری را با ره توشه هایی که از این سفر گران سنگ بدست آورده اند از سر بگیرند در این میان تنی چند از دوستان نیز توفیق این همراهی را بدست آورده و با خیل عظیم عاشقان حرم حسینی همراه شده بودند در بازگشت به نکاتی اشاره کردند که بی مناسبت ندیدم که به گوشه هایی از این تجربیات اشاره ایی کرده و دوباره بر برخی موضوعات انگشت حسرت بر دهان بگیرم.

قبل از آغار حرکت این کاروان از ایران نگران بودیم نگران خیلی چیزها: نگران امنیت، تردد در مرزها، نحوه استقرار و حرکت در جاده ها، موکب های پذیرایی از زائران، تهدیدات امنیتی گروهکهای تروریستی در عراق، تهیه پاسپورت های ایران، تهیه ارزهای مورد نیاز در ایران و عراق و... لاکن آن نگرانی با وجود همه  مزایایی که توسط مردم کشورهای ایران و عراق توامان و با همدلی رخ داده و می داد وجود داشت و سوگمندانه دوباره رخ داد و آن هم عملکرد برخی مراکز دولتی در پشتیبانی از این حرکت مردمی بود. دولت حسن روحانی که به "ما نمی توانیم، نمی دانیم و نمی شود و..." شهره افاق سیاست ایران و شاید در خارج هم باشد اینجا هم خود را به نمایش گذاشت. شایان ذکر است که تمام ارگانهای لشگری و کشوری در این حرکت عظیم مردمی حضور فعال داشتند ولی دولت دوازدهم جا ماند: 

1- تهیه و توزیع دینار عراقی و تبدیل ریال پر قدرت! ایرانی که به برکت سیاست های ارزی بانک مرکزی در میان دیگر ارزهای کشورهای منطقه می درخشد به پول کشور میزبان از اهم مشکلات زوار حسینی بود و آنچنان موجبات بروز ناراحتی میهمان و میربان را فراهم آورد که همگان در پیام رسانهای مختلف کشور شاهد فیلم های مختلفی از تجمع و اعتراض و گلایه و بعضا شعارهایی  داده شد که چرا تامین بودجه سریع و فوری برای رفتن اقشار لاقید و بی قید به دین و شئونات دینی به کشورهایی مانند ترکیه و تایلند و ... را در سریعترین زمان ممکن به انجام می رسانید اما برای زوار این چنین بی نظمی هایی در توزیع دینار عراقی وجود دارد.

2- دومین موضوعی که بر همگان آشکار شد و همه زوار حسینی به تمام وجود آن را لمس کردند این بود که بر خلاف تبلیغاتی که قبل از شروع حرکت زائران به سمت مرزها در فضای رسانه های مختلف بشدت مانور داده می شد مسئله گرانی وسایل تردد و نیازمندیهای لجستیکی برای رسیدن به عتبات عالیات بود. عراقی ها همچون همیشه نشان دادند که ارادتشان به امام حسین (ع) ارادتی از روی اخلاص و عشق به اهل بیت می باشد اما برخی جریانات بعضا مسلط رسانه ای که توسط افراد در سایه هدایت می شدند سعی در القای این موضوع می کردند که ایرانیان در ورود به عراق اسیر گرانی های تردد و استفاده از وسایل حمل و نقل عراقی ها خواهند شد خصوصا این امر زمانی اوج گرفت که بنا به ضرورت کنترل ترافیک دولت عراق ورود خودروهای ایرانی به خاک عراق را ممنوع اعلام نمود. اما واقعیت امر چیز دیگری بود و آن ارزانی تردد و وسایل حمل و نقل بود اگر تا قبل از مسافرت هزینه ها را تا پانزده میلیون ریال و یا بیشتر بالا برده بود امروز این مبلغ تا حدود شش میلیون ریال کاهش یافته است. حیرت و تعجیب زائران و افسوس جاماندگان. اما در عوض هرساله شرکت های حمل و نقل ایرانی بدون توجه به اصل این سفر چنان قیمتها را بالا می برند و بر زائرین فشار می آورند که هیچ توجهی به مردم ندارند!

در مجموع در شروع این سفر معنوی نه دینار عراقی و نه گرانی تردد و نه مشکلات آب وهوایی هیچیک نقشی تعیین کننده نداشت و هر چه بود عشق بود که آسان می کرد مشکل ها را، اما مردم خادمان و سهل انگاران و تسهیل کنندگان و مدیران با و بی تدبیر را از یاد نخواهند برد و در بزنگاه های پیش رو جواب شایسته ایی به ایشان خواهند داد. والسلام
              
 رضا احمد زاده
کد مطلب : 245870