توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۲۱
آغاز دومین هفته تابستان با قطعی متعدد آب‌وبرق / "صرفه‌جویی" تنها راه نجات
شاهد بروز قطعی‌های متعدد و پراکنده آب‌وبرق در نقاط مختلف کشور هستیم. عامل بروز اغلب قطعی‌ها رشد افسارگسیخته مصرف بوده و تنها راه نجات از تکرار قطعی‌های آب‌وبرق و حتی جلوگیری از گسترش پهنه و مدت قطعی‌ها صرفه‌جویی در مصرف به‌ویژه در ساعات پیک است.
آغاز دومین هفته تابستان با قطعی متعدد آب‌وبرق / "صرفه‌جویی" تنها راه نجات
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، روز گذشته (شنبه نهم تیرماه) به‌جز استانهای شمال غربی کشور و چند استان غربی، بقیه استانها در نقاط متعدد شهری و گاهی روستایی شاهد بروز قطعی‌های پراکنده آب و برق بودند.

 
این روزها شدت مصرف آب و برق در کشور به‌صورت افسارگسیخته بالا رفته، این درحالی است که اغلب مردم ایران اساساً مردمی بََدمصرف و پُرمصرف هستند و امسال نیز به‌خاطر شرایط کم‌آبی شدید (دومین سال از نظر شدت کم‌بارشی در نیم قرن اخیر را سپری می‌کنیم)، هم در میزان آب در دسترس برای تأمین نیازهای آبی کشور و هم در میزان برق قابل تولید، با محدودیت‌های بسیاری مواجه شده‌ایم.

 
از یک سو ظرفیت‌های تولید برق طی سالهای اخیر بر اساس نیاز رشد سالانه توسعه نیافته و از سوی دیگر کم‌بارشی موجب شده علاوه بر از مدار خارج شدن حدود 4 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق از نیروگاههای برق‌آبی، برخی واحدهای حرارتی نیز با کسری آب در فرآیند تولید مواجه شوند و این مسئله، بالطبع در میزان توان خروجی نیروگاهها تأثیرگذار بوده است.

 
در حال حاضر (بعد از ظهر یکشنبه دهم تیرماه) کلان‌شهرهایی چون تهران، کرج، اهواز، اصفهان، شیراز، مازندران و ... با قطعی‌های پراکنده 30دقیقه‌ای تا 3ساعته برق در برخی نقاط مواجه‌اند و این قطعی برق در بسیاری از نقاط این کلان‌شهرها به قطعی آب نیز منجر شده است.

 
بروز قطعی‌های متعدد و چندساعته آب و برق را در دومین هفته تابستان 97