توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۱
ارتش آمریکا: ایران تنها پیروز حمله سال 2003 ما به عراق است
ارتش آمریکا در پژوهشی جدید که ادعا شده مفصل‌ترین ارزیابی دولت این کشور از حمله سال ۲۰۰۳ به عراق است اعتراف کرده ایران تنها پیروز این حمله است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، ارتش آمریکا ارزیابی جدیدی از حمله این کشور به عراق در سال 2003 و تلاش‌های متعاقب آن برای کسب نفوذ در آن کشور منتشر کرده. این ارزیابی به این نتیجه رسیده ایران یگانه پیروز تحولات عراق بعد از جنگ سال 2003 بوده است.
 
این ارزیابی با عنوان «ارتش آمریکا در جنگ عراق» پنجشنبه هفته گذشته در دو جلد منتشر شده است. انجام این مطالعه از سال 2013 به دستور «ری اودرینو»، ژنرال ارتش آمریکا آغاز شده و مبتنی بر بررسی 30000 ساعت اسناد از طبقه‌بندی خارج شده و صدها ساعت مصاحبه است. ادعا شده این پژوهش، طولانی‌ترین و مفصل‌ترین بررسی انجام شده از جنگ عراق تا به حال است.
 
در این سند عنوان شده تصمیم برای حمله به عراق، نوعی پاسخ «پیشگیرانه» به اتهاماتی درباره تملک سلاح‌های کشتار جمعی توسط «صدام حسین»، دیکتاتور معدوم عراق و حمایت دولت او از گروه تروریستی القاعده به عنوان مرتکب حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 بود.
 
نیوزویک در تحلیلی بر ارزیابی جدید ارتش آمریکا نوشته اتهاماتی که جنگ عراق بر اساس انها انجام شد بعداً نادرست از آب درآمدند و واشنگتن اکنون اعتراف کرده که سقوط دولت عراق قدرت گرفتن همسایه عراق ایران و افزایش نفوذ منطقه‌ای آن را به همراه داشته است.
 
در ارزیابی ارتش آمریکا آمده است: «این جنگ از حیث تبعات ژئواستراتژیک، نتایج عمیقی به جا گذاشت. در زمان اتمام این پروژه تحقیقی در سال 2018، به نظر می‌رسد ایران جسورشده و توسعه طلب، تنها پیروز آن است. عراق در جایگاه موازنه‌ساز سنتی ایران در بهترین حالت چنین نقشی ندارد و در بدترین حالت شاهد آن است که عناصر دولتش، به نیابت از منافع ایران عمل می‌کنند.»

این گزارش همچنین به این نتیجه رسیده که حمله ائتلاف تحت رهبری آمریکا به عراق در سال 2003 به چند دلیل، از جمله اختلافات بر سر راهبردهای لازم برای ایجاد ثبات در این کشور ناموفق بوده است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 250144