توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۶
اعتراض یک ناشر به حذفیات عجیب کتابش/
وزارت ارشاد دولت اصلاح طلب روحانی ضربه زدن به حضرت زهرا سلام الله علیها را قبول ندارد؟!!
مدیر انتشارات کتابستان از حذف مواردی از کتاب داستانی شهادت حضرت زهرا(س) گله کرده، اما مدیر اداره کتاب که وظیفه بررسی و صدور مجوز کتاب‌ها را بر عهده دارد، با تردید در مسلمات تاریخی، پرداختن به مسأله شهادت حضرت زهرا(س) را امری اختلاف‌انگیز قلمداد می‌کند!
وزارت ارشاد دولت اصلاح طلب روحانی ضربه زدن به حضرت زهرا سلام الله علیها را قبول ندارد؟!!
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، محمد حقی مدیر انتشارات کتابستان معرفت، کتابی برای اخذ مجوز به اداره کتاب وزارت ارشاد تحویل داده که این اثر با حذفیات عجیبی مواجه شده است.

حقی به خبرنگار فارس توضیح داد: کتابی داستانی درباره حضرت امیر و صدیقه طاهره سلام الله علیها برای دریافت مجوز به ارشاد دادیم، اما گفتند که این موارد را حذف کنید.

وی در پاسخ به اینکه کتاب چه زمان ارسال شده و ابلاغ حذفیات چه روزی به دست شما رسیده، گفت: ما ۱۲ روز پیش کتاب را برای اخذ مجوز ارسال کردیم و امروز این ابلاغیه اصلاحات عجیب واصل شد.

حقی با بیان اینکه پیش‌تر هم چنین مواردی داشتیم، اما این بار نه مساله سیاسی است، نه اخلاقی بلکه تاریخی است و نمی‌توان از مسائل تاریخی صرف نظر کرد، گفت: حتی چند وقت پیش کتابی را برای دریافت مجوز ارسال کردیم که محتوای آن فضای سیاسی ایران ۴۰ سال بعد را نشان می‌دهد که در آینده چه رخ می‌دهد. این کتاب غیرمجاز اعلام شد! تماس گرفتیم، اما هیچکس به ما جواب نداد و علت قضیه را نگفت.

وی اضافه کرد: متولیان اداره کتاب باید بدانند حساسیت‌های یک ناشر از اداره آن‌ها بیش‌تر است، چرا که دوست دارد کتابش منتشر شود. جالب است بدانید کتابی که در تهران از سوی ارشاد استان تهران مجوز دریافت کرده، ترجمه کردیم اما ارشاد قم به آن مجوز نمی‌دهد! ارشاد در این زمینه آئین‌نامه اجرایی دارد که بر اساس آن عمل می‌کند، اما آن را در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

مدیر انتشارات کتابستان معرفت در ادامه گفت: انصاف نیست در این موقعیت اقتصادی، کتاب ترجمه، نوشته، ویراستاری، طراحی جلد و... شود، آن هم بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اما اجازه چاپ پیدا نکند.

خبرنگار فارس با علیرضا صدرالدینی، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی هم برای دریافت توضیح او تماس گرفت. صدرالدینی ادعا کرد: از نظر من بحث «ضربه زدن و... به حضرت زهرا سلام‌الله علیها» به لحاظ تاریخی حتی نزد برخی بزرگان شیعه هم محل تامل بوده و دامن زدن به اختلافات در این روزگار جایز نیست و نباید اختلاف‌افکن باشیم.

صدرالدینی تصریح کرد: بنده بررس کتاب نبودم و در دوره من هم بررسی صورت نگرفته است، اما اشکالات وارده درست است و حذف این موارد، حذف تاریخ نیست.

وی در پایان گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی اصول و کلیات را تبیین کرده، ولی آنها کلی است و ما بر اساس دستورالعمل‌هایی که داریم عمل می‌کنیم.

این گفته‌های صدرالدینی در حالی مطرح می‌شود که رئیس اداره کتاب نسبت به مسلمات تاریخ تشیع و هجمه به منزل صدیقه طاهره(س) دچار تردید است و حتی آنچه که به صراحت در منابع تاریخی آمده، قابل انتشار نمی‌داند.
کد مطلب : 290906
به نظر شما دولت با گرانفروشی مبارزه می کند یا خود به آن دامن می زند؟
الف- مبارزه می کند
ب- به آن دامن می زند