۲
توصيه به ديگران
۲
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۸
پیشنهاد کاهش دوره کارشناسی در دانشگاهها
امروزه تقریبا همه جوانان به دانشگاه می روند و بخشی از عمر و جوانی خود را در دانشگاه سپری می کنند. در دانشگاه و در دوره کارشناسی ما حدود 135واحد، کمی بیشتر یا کمتر، درس می گذرانیم که از این 135 واحد حدود 22 واحد درس عمومی است.
پیشنهاد کاهش دوره کارشناسی در دانشگاهها
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز امروزه تقریبا همه جوانان به دانشگاه می روند و بخشی از عمر و جوانی خود را در دانشگاه سپری می کنند. در دانشگاه و در دوره کارشناسی ما حدود 135واحد، کمی بیشتر یا کمتر، درس می گذرانیم که از این 135 واحد حدود 22 واحد درس عمومی است. این درس های عمومی شامل زبان فارسی و زبان انگلیسی و تربیت بدنی و دانش خانواده و جمعیت است.

حال پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه از این دروس عمومی چیز چشمگیری عاید دانشجویان و جامعه نمی شود و نه اساتید و نه خود دانشجویان نیز درس های عمومی را جدی نمی گیرند و فقط می خواهند آنها را پاس کنند و نمره قبولی بگیرند، پس بهتر است این تقریبا 22 واحد درس عمومی حداقل نصف شود و به علاوه امکان گرفتن واحدهای دروس تخصصی توسط دانشجویان نیز افزایش یابد تا مدت تحصیل کارشناسی که چهار سال است به سه سال کاهش یابد. با اینکار هم هزینه های دولت در دانشگاههای دولتی کاهش می یابد. و هم در دانشگاههای غیر دولتی و آزاد و یا شبانه هزینه خود دانشجویان و خانواده های آنها حداقل یک سال کمتر می شود. 

اینکار علاوه بر صرفه جویی اقتصادی فواید دیگری نیز دارد. از جمله اینکه آن دسته از دانشجویانی که دور از خانواده در شهرهای دیگر به سر می برند، یکسال زودتر به آغوش خانواده بر می گردند و سختی ها و معایب و مفاسد اخلاقی دوری از خانواده حداقل برای یکسال کاهش می یابد (ایکاش در دانشگاهها بومی گزینی بیشتر مورد توجه قرار می گرفت، چرا که دوری از خانواده سرمنشا تباهی اخلاقی برای جوانان است و امکان ازدواج را هم کاهش می دهد). 

به هر روی با کاهش دوره کارشناسی از چهار سال به کمتر از آن، فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند زودتر وارد بازار کار و اشتغال شوند و طبیعتا یکسال زودتر ازدواج کنند و تشکیل خانواده دهند و بدین ترتیب از مفاسد و مضرات تجرد و بی همسری هم خودشان و هم جامعه شان در امان بماند. در اینجا این را هم بگوییم ممکن است عده ای که احتمالا منافعی در طولانی شدن دوران تحصیل دارند (مثل: اساتید دروس عمومی و نیز دانشگاههای غیر دولتی که از شهریه های جوانان و خانوادهایشان روزگار می گذرانند) موافق حذف دروس عمومی نباشند و بهانه ها بیاورند و دلایل بتراشند و بگویند گذراندن دروس عمومی برای افزایش سواد و اطلاعات عمومی دانشجویان ضرورت دارد.

در پاسخ آنها باید گفت واقعا مثلا سه واحد درس زبان فارسی چه ثمر مهمی دارد و آیا کسی با سه واحد ادیب شده است؟ یا دو تا تک واحد تربیت بدنی چه کسی را ورزشکار کرده است یا چقدر در سلامتی فرد موثر بوده است؟ یا واقعا شما کسی را می شناسید که زبان انگلیسی را در دانشگاه و به عنوان درس عمومی فراگرفته باشد یا اکثرا آنانی که زبان بلدند آنرا در آموزشگاههای خارج از دانشگاه فرا گرفته اند؟ یا درس خانواده چه ثمری داشته جز اینکه آمار طلاق روز به روز در حال افزایش است ضمن اینکه می توان از راههای دیگر و کلاس های پیش از ازدواج دانش خانواده جوانان را افزایش داد (اگر ثمری داشته باشد).
 
حقیقتا اگر بسیاری از دروس عمومی حذف شوند همانطور که گفتیم علاوه بر صرفه جویی مالی از نظر اخلاقی و دینی نیز به نفع جوانان و جامعه است چرا که آنها زودتر از محیط مختلط دانشگاه رها می شوند و البته زودتر نیز وارد بازار کار می شوند و طبیعتا می توانند زودتر نیز تشکیل خانواده دهند و از بلای تجرد که خود ریشه و اساس بسیاری از گناهان و زشتی هاست در امان بمانند و دانشجویانی هم که از خانواده دورند زودتر به خانواده بر گردند و سختی ها و مفاسد دوری از خانواده حداقل یکسال برای آنان کم شود.

البته دانشگاههای دولتی هم می توانند از صرفه جویی که با کاهش دوره چهارساله عایدشان می شود بر حجم و کیفیت برنامه های فرهنگی و معرفتی داوطلبانه و آزادانه بیفزایند و نیز حتی می توانند به ازدواج دانشجویی جوانان توجه و کمک بیشتری کنند و حتی می توانند به برگزاری گسترده تر اردوهای زیارتی و معرفتی داوطلبانه و آزادانه بپردازند و ایمان و اخلاق جوانان را با این کارها تقویت کنند.

به هر روی امیدواریم که مسئولان امور در این پیشنهاد تامل کنند و به استادان دروس عمومی و مالکان دانشگاههای غیر دولتی نیز می گوییم: دور باد از همه ما اینکه منافع شخصی و گروهی و صنفی و ... خود را با توجیه کردن های دروغین و بهانه تراشی های کاذب بر مصلحت جوانان و جامعه مقدم داریم و همه بدانیم که روزی رسان خداست و اگر یک راه بسته شد به معنای بسته شدن تمام راهها نیست .

 مهزیار مهرآذین

یادآوری این نکته ضروریست که انتشار این دسته مطالب نظر سایت عصر امروز نمی باشد.
کد مطلب : 265671
۱۳۹۸-۰۴-۲۸ ۰۱:۰۸:۴۷
چه لطیفه خنده داری! می گوید :"با کاهش دوره کارشناسی از چهار سال به کمتر از آن، فارغ التحصیلان دانشگاهی می توانند زودتر وارد بازار کار و اشتغال شوند و طبیعتا یکسال زودتر ازدواج کنند"
نکند واقعا باورش شده که الان هنوز سال 1360 است که با مدرک لیسانس به افراد کار می دهند؟
 
۱۳۹۸-۰۴-۲۹ ۰۸:۳۰:۱۵
بالاخره اگر لیسانسم زودتر بگیرند می توانند زودتر هم فوق لیسانس بگیرند و نیز زودتر دکترا بگیرند و هم زودتر فوق دکترا بگیرند پس در نتیجه باز هم زودتر ازدواج کنند.
اگر چه مشکل ازدواج نکردن ما جوانان بی تعهدی و بی مسئولیتی و تنوع طلبی و ولنگار بودن است که با این طرح ها درمان نمی شود .
البته در رشته های فنی کشور ما مشکلش کمبود تکنیسین و کاردان و فوق دیپلم و کارگر متخصص است که حد وسط میان کارگر ساده و مهندس باشند و نیاز هست تا دوره کاردانی و فوق دیپلم نیز کاهش یابد. (40375)