۲
توصيه به ديگران
۱
يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۴
تاسیس استانهای جدید برای تامین امنیت و توسعه اقتصادی
اخیرا یکی از مقامات سابق کشور که در جریان فتنه نقش بسزایی داشته است بیان کرده که بهتر است ایران به صورت فدرالیسم اداره شود. این در حالی است که باید توجه داشت در صورت فدرالی شدن کشور، خطرات بسیاری برای ایران عزیز ما دارد که بزرگترین آن آماده کردن بستر لازم برای تجزیه و پاره پاره شدن کشور و تضعیف و تحقیر بیشتر کشور می باشد.
تاسیس استانهای جدید برای تامین امنیت و توسعه اقتصادی
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز اخیرا یکی از مقامات سابق کشور که در جریان فتنه نقش بسزایی داشته است بیان کرده که بهتر است ایران به صورت فدرالیسم اداره شود. این در حالی است که باید توجه داشت در صورت فدرالی شدن کشور، خطرات بسیاری برای ایران عزیز ما دارد که بزرگترین آن آماده کردن بستر لازم برای تجزیه و پاره پاره شدن کشور و تضعیف و تحقیر بیشتر کشور می باشد.

بنا بر این گزارش باید توجه داشت تجربه تاریخی ایران نشان داده هرگاه کشور دارای مدیریت متمرکز بوده بسیار بیشتر پیشرفت کرده است (بهترین مثال دو دولت ساسانی و صفوی است) و هر گاه فدرال و یا شبه فدرال یا به قول قدما ملوک الطوایف بوده دچار مشکل بوده است (بهترین مثال اشکانیان است). به نظر اگر خواهان خدمت رسانی بهتر به مردم و نیز توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی سریع تر و نیز امنیت مطلوب تر هستیم، با توجه به پهناوری کشورمان ایران بهتر است استانهای جدیدی شکل بگیرد.

کشور ما با توجه به گستردگی که دارد تعداد استانهای کمی دارد در حالیکه ترکیه که نصف ایران وسعت دارد بیش از 80 استان دارد و ما تنها 31 استان داریم. (البته هر کشوری شرایط خاص خود را دارد و این صرفا یک مثال است). به هر روی به نظر می رسد کشور و مردم ما در درجه اول برای پیشرفت مادی و توسعه اقتصادی و آسایش و در درجه بعدی برای امنیت و آرامش به استانهای جدیدی نیاز دارند که در ادامه پیشنهادهایی در خصوص استانهای جدید ارائه می شود: 

1)بهتر است استان سیستان و بلوچستان به سه استان تقسیم شود: استان سیستان در شمال به مرکزیت زاهدان، استان بلوچستان در وسط به مرکزیت ایرانشهر و استان مکران در جنوب به مرکزیت چابهار . البته می توان این استان را به چهار استان نیز تقسیم کرد. لذا باید حساسیتهای قومی را در نظر گرفت.
2) استانی به مرکزیت جهرم در جنوب استان فارس.
3) استان جیرفت به مرکزیت جیرفت در جنوب کرمان. 
4) استان زاگرس در شرق لرستان به مرکزیت بروجرد .
5) استانی در شمال اصفهان به مرکزیت کاشان . 
6)استان سهند در جنوب آذربایجان شرقی به مرکزیت مراغه . 
7)استان خرداد به مرکزیت ورامین . 
8)استان طبرستان به مرکزیت تنکابن .
9) استانی به مرکزیت مهاباد . 
10)استان شوش به مرکزیت درفول در شمال خوزستان. حتی می توان استان خوزستان را به سه استان نیز تقسیم کرد . 
11) استان مغان در شمال استان اردبیل .

البته اینها صرفا پیشنهاد است و به معنای بی نیازی از کار کارشناسی و مطالعات عمیق تر نیست. و باید مراقب بود که مبادا با سهل انگاری به حساسیتها و تنش های قومی و قبیلگی دامن زد.

این را هم باید گفت که بعد از انقلاب اسلامی تنها 7 استان جدید در کشور ایجاد شده است و تاسیس استانهای جدید با توجه به پهناوری کشور و گستردگی استانهای فعلی نیاز کشور است (برای مثال استان کرمان 183 هزار کیلومنر وسعت دارد که کمی کوچکتر از کشور سوریه است که 185 هزار کیلومتر وسعت دارد).

البته با توجه به اینکه در آینده شاید انتخابات مجلس استانی شود، در صورت کوچک شدن استانها مساله استانی بودن انتخابات و نمایندگان، مضرات کمتری خواهد داشت چرا که در استانهای کوچکتر امکان ارتباط مردم با نمایندگان خود بیشتر خواهد بود.

البته باید توجه داشت که کوچک شدن استانها به نفع همه ملت، چه استانهای جدید که بودجه اضافی و مستقل می گیرند و چه استانهای قدیمی که بودجه شان صرف شهرهای کمتری می شود، خواهد بود. البته اگر مسئولان باز هم نیاز ببینند می توانند اختیارات بیشتری به استانداران بدهند تا مستقل تر عمل کنند ولی در هر حال فدرال و یا همان ملوک الطوایفی کردن کشور خطر بسیار بزرگ و اشتباه تاریخی و فراموش نشدنی خواهد بود. 

زریر عباسی
کد مطلب : 264889
۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۱۰:۱۶:۰۶
چه پیشنهاد ناشیانه ای! سیاست نظام کوچک سازی دولته اونوقت این اقا پیشنهاد میده که این همه استان تاسیس بشه که به همون تناسب استانداری و ادارات کل هم باید تاسیس بشن و این یعنی بزرگ سازی دولت!
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۱۲:۳۰:۰۶
ایجاد هر استان جدید مساوی ایجاد یک درگیری و فتنه جدید است.