۱
توصيه به ديگران
۰
جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۷
موسوی خوئینی ها افشا می کند/
همه بنویسید "هاشمی رفسنجانی" اما بخوانید "حسن روحانی"
بنظر حمله به هاشمی رفسنجانی نه به شخص او که به شاگرد اول مکتب او یعنی حسن روحانی و دولت اوست. سیاست هایی که با جنگ اقتصادی دشمنان و بی تحرکی و سوء مدیریت دولتمردان قطعا می تواند به چالش های سیاسی نیز منجر گردد.
همه بنویسید "هاشمی رفسنجانی" اما بخوانید "حسن روحانی"
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز یکی از روش های مرسوم سیاسی در اعلام تحلیل ها و نظرات مختلف این است که باید تلاش نمود که هیچوقت فردی را مستقیما مورد حمله سیاسی قرار نداد. باید تلاش نمود تا با انتخاب فرد ثالثی تمامی تیرهای شلیک شده را بگونه ای شلیک کند که خواننده با خواندن آن خود به بازیابی شخصیت مورد هدف برسد و بداند که فرد در سایه مورد هدف است نه شخصی که در ظاهر مورد هدف قرار گرفته است.

شایان ذکر است که اگر فرد مورد هدف از اشخاص منتفذ و دارای سوابق عدیده در مبارزات و حوادث سیاسی باشد به عبارت دیگر شخص موصوف از نوعی کاریزمای سیاسی در بین سیاستمداران و خصوصا دولتمردان برخوردار باشد این تاثیر گذاری طبیعتا بیشتر خواهد بود. در این باره نیز اگر فرد مورد هدف در قید حیات نباشد بهتر است و دلیل آن هم بسیار واضح و روشن. زیرا هرگونه حمله علاوه بر تبعات سیاسی و قانونی که می تواند دامن گوینده را بگیرد در گستره اجتماعی نیز می تواند به سبد آرای فرد حمله کننده نیز آسیب های جدی برساند. در یک کلام اگر می خواهی یک سیاستمدار را مورد حمله قرار دهی خصوصا اگر همسو با خود شما هم باشد و او را وسیله حمله به دیگری قرار دهی بهترین راه انتخاب شخص ثالثی فوت شده است. 

چندی پیش موسوی خوئینی ها مرد خاکستری اصلاحات در باره "مرحوم هاشمی رفسنجانی " مطالبی بیان داشت که در اینجا گوشه ای از آنرا آورده و در ادامه نظرات و نتیجه گیری خود را خواهیم آورد، ایشان در مصاحبه ای درباره خصوصیات آن مرحوم اینچنین می گوید: 

* اگر آقای هاشمی، معتقد بود کاری باید انجام شود، دیگر هیچ مانعی را بر سر راه نمی‌پذیرفت؛ چه این مانع قانون باشد، چه اشخاص و حقوق دیگران. هر حقی را در قبال این حقی که معتقد بود باید زنده کرد، نادیده می‌گرفت. 
* ایشان معتقد بود کار باید راه بیفتد، برای راه افتادن کار می‌شود قانون را دور زد، معتقد بود افراد و گروه‌های مزاحم را باید با سخنرانی کردن، نهیب زدن یا محدود کردن از سر راه بر داشت.
* اصلا برایش مهم نبود که قانونی است یا غیرقانونی، حقی از بین می‌رود یا نه. من و آقای کروبی رفتیم خدمت آقای هاشمی، گفتیم آقای هاشمی ظاهرا آنچه می‌فهمیم بنا نیست انتخابات روال عادی و طبیعی خود را طی کند. البته ما هم آن موقع اطمینان خاطر جدی نداشتیم که حتما آقای خاتمی رأی دارد؛ ولی می‌خواستیم هرکس به همان میزان که رأی دارد شناخته شود و یک انتخابات آبرومندی برگزار شود. برای همین به ایشان گفتیم پرس‌وجو کنید ببینید اگر تمایل به یک فرد دیگری هست، آقای خاتمی کنار بکشد. آقای هاشمی در پاسخ گفت اتفاقا من با آقای خامنه‌ای اینجا اختلاف نظر دارم. آقای خامنه‌ای نظرش این است که باید انتخابات خیلی پرشور باشد و مردم همه بیایند و هرچه مردم بیشتر بیایند بیشتر تأیید نظام است. اما من می‌گویم آقا شما بگویید نظرتان چه کسی است، ما همه می‌رویم کار می‌کنیم که همان بشود. 
* این روزها تعبیری به‌اسم «مهندسی انتخابات» را به‌کار می‌برند. آقای هاشمی آن زمان را در نظر بگیرید با آن روابط و امکانات و قدرت نه آقای هاشمی سال‌های آخر را، آقای هاشمی آن زمان می‌توانست انتخابات را جوری مهندسی کند که آن نتیجه‌ای که می‌خواهد گرفته شود. 
* قبل از پیروزی انقلاب، خود انقلاب و نهضت برایش اصل مسلم بود و همه چیز برایش در حاشیه آن تعریف می‌شد. بعد از پیروزی انقلاب هم بدست آوردن قدرت، یک اصل مسلم در نگاه آقای هاشمی بود.
* آقای هاشمی هیچ‌وقت در عمرش در خط اعتدال نبود. ایشان در آن تقسیم‌بندی اولیه یکی از عناصر کاملا برجسته جناح چپ بود. از یک مقطعی، قدری صحبت‌هایش را تغییر داد و کم‌کم از جناح چپ فاصله گرفت و به راست نزدیک شد.
* در نمازجمعه مطرح کرد باید از کسانی که پول‌ در بانک‌ها دارند خمس بگیریم. این باعث شد یک مرتبه خلق‌الله پول‌هایشان را از بانک‌ها بیرون کشیدند. یعنی رادیکال‌ترین موضع درباره اندوخته‌های مردم در بانک‌ها را داشت؛ یعنی برویم سرک بکشیم چه کسی چقدر پول دارد.
 
در باره این سخنان موسوی خوئینی ها می توان در روحیات هاشمی رفسنجانی این موارد را بازشماری کرد و نتیجه گرفت که:

1- وی برای کسب قدرت در حال چرخش مستمر بین جانحین انقلاب بوده است.
2- کسب و نگهداری قدرت برای او الویت اول را در عالم سیاست داشت.
3- قانون برای او بازیچه ای بیش نبوده و هروقت ضروری می دید آنرا دور می زد.
4- هدف وسیله را توجیه می کند.
5- مهندسی کردن انتخابات.
6- بی توجهی به رای مردم اگر نظرش تامین نمی شد.
7- از میان برداشتن گروهها و جریانات مزاحم حزبی و رسانه ای.
8- بی توجهی به حق و عدالت در رسیدن به هدف( هدف وسیله را توجیه می کند).
9- استفاده از نماز جمعه برای بیان و رسیدن به اهداف سیاسی خود.
10- و...

در مجموع در نظر موسوی خوئینی ها بدست آوردن قدرت در نگاه هاشمی رفسنجانی اصل و اساس تمام سیاست هاست/ اما چرا موسوی خوئینی ها امروز این سخنان را در حالی که هاشمی در قید حیات نیست بر زبان جاری می سازد؟ و اصولا در حالی که اصلاح طلبان نیاز به یک شخصیت کاریزمایی حتی فوت شده مانند هاشمی دارند تا بتوانند مشروعیت قانونی و مقبولیت مردمی خود را توجیه نمایند دارند چرا او اینگونه سخن می گوید. در پشت پرده سیاست جناحی آنان چه خبر است؟ آیا نمی توان اینگونه برداشت کرد که هدف جریان، شخص و موضوع دیگری است؟.

این روزها اوضاع بدنه اجتماعی و سبد آرای اصلاح طلبان عموما و اعتدالیون خصوصا بسیار وخیم است و ایشان برای اصلاح گسل های بزرگ مقبولیتی خویش حتی حاضر به مذاکره با جریان اصولگرا شده اند تا شاید بتوانند بنحوی قسمتی از این بار سنگین را بر دوش آنان بیندازند و خود را از هزینه چسبیدن به بدنه دولت اعتدال و شریک شدن در بحران معیشت و رفاه مردم که قطع و یقین مردم آنان را با دو دوره رخوت و سکون و سکوت و بی تحرکی محض مقصر این اوضاع می دانند خلاصی دهند و در مناسبت های مختلف دولت را آماج حملات سیاسی – رسانه ای خود قرار دهند.

اما حمله به "هاشمی رفسنجانی" را باید فصل الخطاب این استراتژی و اوج سیاست جدا سازی سفینه اصلاح طلبان از ایستگاه فضایی – تخیلی اعتدالیون تعامل گرا با غرب دانست که حاضر شده اند با حمله به هاشمی رفسنجانی ریسک تخریب ایستگاه مادر را برای بازگشت به جریان خالص اصلاح طلبی و خروج از رحم اجاره ای دولت حسن روحانی ترجیح دهند.

در نتیجه بنظر حمله به هاشمی رفسنجانی نه به شخص او که به شاگرد اول مکتب او یعنی حسن روحانی و دولت اوست. سیاست هایی که با جنگ اقتصادی دشمنان و بی تحرکی و سوء مدیریت دولتمردان قطعا می تواند به چالش های سیاسی نیز منجر گردد. امری که طلیعه آن برای سال آینده شاید قابل رویت باشد. زدن و حمله به دولت روحانی با نزدیک شدن به انتخابات سال آینده و سال 1400 روند رو به تزایدی خواهد داشت اما شاید سیاستمداران در سایه به بهانه وضعیت بغرنج "مرگ و زندگی جریان تحول خواه و استحاله طلب" بیشتر در صحنه حاضر شوند و به چشم آیند.

رضا احمد زاده

منبع: 
1- انتقادات بی‌سابقه موسوی خوئینی‌ها / خبرگزارس فارس/ 24 بهمن1397 /
کد مطلب : 250245
۱۳۹۷-۱۱-۰۶ ۲۲:۰۹:۰۵
اتفا قا اگر آقای خوینیها یک حرف راست ودرست تو عمرش زده باشد همین است که روحانی دست نشانده هاشمی است وهمین امر هم باعث بی چارگی ملت شد