۷۶
توصيه به ديگران
۳
دوشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۰۰
گزارش "عصر امروز " از طولانی ترین عملیات دفاع مقدس؛
خاطرات رئیس دفتر صدام از شب عملیات کربلای ۵
+ آلبوم تصاویر و بازتاب خبری عملیات
ويژگي اين عمليات و از همه مهمتر اخلاص رزمندگان بود. شايد بتوان گفت اين عمليات سخت ترين عمليات طول جنگ بود.
خاطرات رئیس دفتر صدام از شب عملیات کربلای ۵
Share/Save/Bookmark

 عملیات کربلای پنج به فاصله کمی از عملیات کربلای 4 در تاریخ  ۱۹/۱۰/۱۳۶۵ که طولانی ترین عملیات دوران هشت سال دفاع مقدس به مدت 70 روز با رمز  يا زهرا (سلام الله علیها) در محورهاي منطقه عمومي شرق بصره- سراسر محور جنوبي جنگ با  اهداف  انهدام ماشين جنگي دشمن وگشودن راه براي سرنوشت جنگ طولاني و پاسخ به انتظارات مردم و تهديد شهر بصره به عنوان گلوگاه عراق توسط ((لشکر۱۴ امام حسین (ع)،لشکر 27محمدرسول الله(ص)،سپاه بدر،لشگر 41ثار الله،تیپ قمر از چهار محال بختیاری،قرارگاه نجف وقرارگاه قدس صورت گرفت.))

به گزارش سرویس تاریخ و حماسه عصر امروز ، منطقه‌ عملياتي‌ كربلاي‌ که از پل‌ نو خرمشهر واقع‌ در ابتداي‌ جاده‌ خرمشهر ـ شلمچه‌، نهر خين‌، شهرك‌ ابوالخصيب‌ عراقِ، پتروشيمي‌ بصره‌، شط‌ العرب‌ صغير و كبير، جزيره‌ بوبيان‌؛ دژ مرزي‌ ايران‌ و عراق، پاسگاه‌ مرزي‌ ايران‌ و عراق در شلمچه‌ در فاصله‌ هفصد متري‌ يادمان‌ شهداي‌ شلمچه‌ كه‌ در عمليات‌ كربلاي‌ پنج‌ به‌ سه‌ راهي‌ امام‌ رضا عليه السلام معروف‌ بود صورت پذیرفت. فرمان آغاز درگيري در ساعات اوليه بامداد ۱۹دی ماه ۱۳۶۵ به يگانهاي خط شكن ابلاغ شد. 


قرارگاه نجف نيز كه در شب اول عمليات تنها با يك لشكر در جزيره بوارين - به منظور فريب دشمن- وارد عمل شده بود، توانست به طور موقت و محدود در خط اول ارتش عراق در اين جزيره رخنه كند.

در ادامه عمليات، نيروهاي خودي ضمن درهم شكستن دو پاتك عراق به سوي شلمچه پيشروي كرده و در ساعت ۱۰ صبح به مجاورت كانال «هفت دهنه» رسيدند و با تصرف دو موضع هلالي شكل اول و دوم، موقعيت خود در منطقه پنج ضلعي و شلمچه را مستحكم كردند.

عمليات در حالي ادامه يافت كه دشمن با آگاهي از تلاش اصلي فرماندهي عمليات، يگانهايي را به فاو و ديگر مناطق عملياتي برده بود، به سرعت به منطقه شلمچه منتقل مي كرد.

بخش اعظم تلاش دشمن به عقب راندن نيروها از غرب كانال و نيز جلوگيري از ايجاد الحاق در مثلث نوك كانال معطوف شده بود. به همين دليل، در اين شب كه نيروهاي قرارگاههاي قدس و نجف وارد عمل شده بودند، عواملي همچون آتش دشمن، نداشتن مواضع مناسب براي پدافند و ... موجب شد فقط به انهدام نيروي دشمن و استحكام مواضع تصرف شده در روز اول و نيز برهم ريختن آرايش نيروهايي كه خود را براي پاتك آماده مي كردند، بسنده شود.

با آغاز روشنايي روز دوم عمليات، پاتكهاي سنگين دشمن - بيش از ۲۰ مورد- در غرب كانال پرورش ماهي شروع شد كه در هر پاتك، رزمندگان خودي با تحميل تلفات به يگانهاي دشمن، آنها را عقب مي راندند.

در شب سوم، پد «بوبيان»، بخشي از جاده آسفالته در جنوب كانال پرورش ماهي، پل دوم و نيز مواضع هلالي شكل نوك كانال به تصرف نيروهاي قرارگاه كربلا درآمدند. نيروهاي قرارگاه نجف نيز ضمن تصرف سومين موضع هلالي شكل، روي دژ مرزي پيشروي كردند.

همچنين، نيروهاي قرارگاه قدس حركت خود را در شرق نهر «دوعيجي» آغاز كرده و ضمن پاكسازي مواضع هلالي شكل سوم و چهارم، به جاده شلمچه دست يافتند و در نتيجه، يگانهاي دو قرارگاه قدس و نجف موفق شدند اهداف مرحله اول عمليات را تأمين كنند. 

                                                                 عکس شهدا در عملیات کربلای 5

در ادامه، يگانهاي قرارگاه قدس به منظور تصرف خط دشمن در مجاورت نهر جاسم به پيش رفتند، اما به دليل مقاومت نيروهاي عراقي كه تا صبح روز بعد ادامه داشت، مجبور شدند تا خط نهر دوعيجي عقب نشيني كنند.

ساعت ۹ صبح فشار هوايي و بمباران خطوط عملياتي و عقبه هاي خودي همراه با به كارگيري سلاحهاي شيميايي افزايش يافت و دشمن توانست نيروهاي مستقر در محور كانال ماهي را عقب براند.

پاتك دشمن به جزيره بوارين آغاز شد كه با تلاش نيروهاي قرارگاه نجف اين پاتك با ناكامي مواجه گرديد. در محور قرارگاه كربلا نيز براي حفظ مواضع جناح راست و تثبيت موقعيت در منطقه كانال پرورش ماهي، نيروهاي خودي به رها كردن آب مبادرت ورزيدند. 

                                                                        شهدای عملیات کربلای 5

به اين ترتيب، پيشروي در اين محور متوقف شد و عمليات با دو هدف اصلي «تصرف خط نهر جاسم» و «پاكسازي جزيره بوارين» ادامه يافت. دشمن پاتك خود را در غرب كانال ماهي همراه با شديدترين و پرحجم ترين آتش توپخانه در طول جنگ آغاز كرد و در نهايت پس از حدود ۵/۲ ساعت تنها توانست دو موضع هلالي شكل را بازپس گيرد.

يگانهاي قرارگاه نجف مأموريت ديگري را با هدف تصرف كامل بوارين و مقر دشمن آغاز كردند و موفق شدند فقط به هدف دوم (تصرف مقر دشمن) دست يابند.

در روزها و شبهاي بعد نيز، رزمندگان خودي طي درگيريهاي متعدد توانستند علاوه بر استقرار در شرق نهر جاسم، قسمتي از غرب اين نهر را به عنوان «سرپل» به دست آورند.

دشمن در حالي كه تلفات بسياري را متحمل شده و منطقه ارزشمند شرق نهر جاسم را از دست داده بود، با تداوم عمليات در غرب اين نهر و پذيرش تلفات بيشتر، سرانجام براي جلوگيري از پيشروي قواي نظامي سپاه پاسداران، تعداد زيادي از يگانهاي خود را وارد منطقه كرد.

در اين ميان، با توجه به مشكلات، موانع و كمبودهاي موجود به نظر مي رسيد تداوم عمليات در غرب نهر جاسم و دستيابي به كانال زوجي به سهولت امكان پذير نيست. بنابراين، در هفتم بهمن ماه ۱۳۶۵ مقرر شد مهلت دو هفته اي به يگانهاي عمل كننده - فرصت بازسازي و تجديد قوا- داده شود تا آمادگي لازم را براي ادامه عمليات بيابند. 

                                                                  از شهدای عملیات کربلای 5

در شامگاه سوم اسفندماه ۱۳۶۵، مرحله تكميلي عمليات آغاز شد و نيروها با پيشروي در محور نهر جاسم موفق شدند چهارراه شلمچه را به تصرف خود درآورند. دشمن نيز با فرا رسيدن صبح، علاوه بر انجام سه پاتك - همراه با استفاده از سلاح شيميايي- خطوط خود در اين محور را تقويت كرد.

در ادامه عمليات، نيروهاي خودي موفق شدند سيزدهم اسفندماه ۱۳۶۵ ضمن پيشروي در غرب كانال ماهي و تصرف هلالي شكل سوم و نيز تسخير يكي از مستحكمترين قرارگاههاي دشمن در منطقه، به انهدام نيروهاي دشمن بپردازند. 

* نتايج عمليات

عبور از موانع نفوذ ناپذير دشمن در شرق بصره و حضور در حومه اين شهر به گونه اي اهميت يافت كه متعاقب اين عمليات موقعيت سياسي و نظامي عراق تضعيف شد و در نتيجه حملات گسترده به مراكز اقتصادي، صنعتي و مسكوني ايران بار ديگر آغاز شد.

از سوي ديگر اوضاع جبهه هاي نبرد به سود قواي نظامي ايران تثبيت شد و سپاه پاسداران يكي از ارزنده ترين تجارب نظامي خود را كسب كرد.

همچنين تلاشهاي بين المللي براي پايان دادن به جنگ افزايش يافت و به تصويب قطعنامه ۵۹۸، كه در آن براي اولين بار تا حدودي خواسته هاي جمهوري اسلامي ايران لحاظ شده بود، در شوراي امنيت سازمان ملل انجاميد.

حضور گسترده نظامي آمريكا و متحدانش در خليج فارس آغاز شد و يكي از هواپيماهاي مسافربري ايران توسط ناو آمريكايي ساقط گرديد.

در عمليات مشابهي كه صدام براي كويت داشت به فاصله ۴۸ ساعت قطعنامه شوراي امنيت صادر شد و عراق را به فشار نظامي تهديد كرد تا از كويت خارج شود.

ولي در مورد ايران بعد از عمليات كربلاي ۵ يعني ۱۹ دي ماه ۱۳۶۵ اولين قطعنامه در اعتراف به وجود جنگ صادر مي شود و بعد اعلام اينكه هيأتي از سوي سازمان ملل به ايران و عراق سفر كند تا متجاوز را شناسايي كند.

اين شناسايي متجاوز طبيعتاً، تبعات حقوقي دارد و بايد خسارت طرفي كه جنگ به او تحميل شده پرداخت شود. البته بعد از جنگ خاوير پرز دكوئيار دبيركل وقت سازمان ملل به ايران و عراق سفر كرد و يكي از مهمترين دستاوردهاي سياسي جنگ تحميلي نامه اي است كه از سوي صدام براي ايران نوشته مي شود، مبني بر قبول شرايط ايران و قرارداد ۱۹۷۵ الجزاير و اعتراف دكوئيار كه آغازگر جنگ صدام بوده است.همه اينها در پرتو رشادتها، پايمردي ها و مقاومت رزمندگان در طول جنگ بويژه عمليات كربلاي ۵ بوده است.

يكي ديگر از ويژگيهاي مهم اين عمليات حجم انهدام دشمن بود كه در هيچ يك از عملياتها اين مقدار از تجهيزات و نيروهاي دشمن منهدم نشده بود. ديگر ويژگي اين عمليات عبور از موانع بي نظيري بود كه رژيم صدام در شلمچه ايجاد كرده بود كه در طول جنگ بي سابقه به نظر مي رسيد. ديگر ويژگي اين عمليات و از همه مهمتر اخلاص رزمندگان بود. شايد بتوان گفت اين عمليات سخت ترين عمليات طول جنگ بود.

در اين عمليات بزرگ و طولاني که با سنگين ترين و بيشترين پاتک هاي دشمن توأم بود چندين تن از فرماندهان برجسته ايراني از جمله « حاج حسين خرّازي» ،«يدالله کلهر»،«حجت الاسلام و المسلمين عبدالله ميثمي» مسئول حوزه نمايندگي حضرت امام(ره) در قرارگاه خاتم الانبياء’، «اسماعيل دقايقي»،«شاه مراد» فرمانده تيپ قمر از چهارمحال و بختياري و «زنگي آبادي» مسؤول آموزش لشکر۴۱ ثارالله عليه السلام به شهادت رسيدند.

خاطرات رئیس دفتر صدام از شب عملیات کربلای ۵

سرلشکر عبدالحميد محمود الخطاب ، رئيس دفتر صدام درباره اين عمليات مي گويد: تاريخ ۱۶/۱/۱۹۸۷ (۱۹/۱۰/۶۵) تلفن دفتر رئيس جمهور به صدا درآمد. خبر حمله به شلمچه را دادند. رئيس جمهور دائم زير لب مي گفت: «الله اکبر از دست افراد خميني... الله اکبر...» مدام پلک هايش به هم مي خورد. به او عرض کردم : اتفاقي مهم پيش آمده است ؟ رئيس جمهور که در اتاق قدم مي زد، گفت: «امشب بصره به دست نيروهاي ايران خواهد افتاد».

همان شب جلسه اي تشکيل شد که تا صبح ادامه داشت. ارتش ما داشت از هم مي پاشيد. ماشين جنگي و مدرن ما از کار مي افتاد. هر روز و هر ساعت گزارش هايي درباره عقب نشيني و تلفات بهت آور به دست ما مي رسيد. وقتي خبر رسيد نيروهاي ايراني به منطقه ديده باني شماره يک لشکر ۱۱ رسيده اند، رئيس جمهور گفت: «الان زمان آن فرا رسيده که از سلاح شيميايي استفاده کنيم».
 
با هدايت مستقيم رئيس جمهور اين کار انجام شد. با اين احوال ، رئيس جمهور هيچ گاه مايل به پايان جنگ نبود. او در جلسه هاي محرمانه به ما مي گفت: «اميدوارم اين جنگ ادامه يابد، چون کمک هاي کشورهاي خليج فارس ادامه خواهد داشت و ما با اين ثروت مي توانيم مشکلات داخلي را هم حل کنيم.
 
اگرچه تعداد مصدومان شيميايي متوسط و شديد عمليات کربلاي ۵ کمتر از ۳ هزار نفر مي شدند، اما با در نظر گرفتن مصدومان خفيف احتمالا جمع آنان به ۷ هزار نفر مي رسيد.

به دنبال اين عمليات عظيم كه به منهدم شدن ماشين جنگي عراق منجر شد علاوه بر فشارهاي آمريكا، قطعنامه ۵۹۸ كه كمي به خواسته هاي جمهوري اسلامي ايران نزديك شده بود صادر گرديد. اين اولين بار بود كه پس از شروع جنگ تحميلي شوراي امنيت سازمان ملل به وجود جنگ در اين منطقه اعتراف كرد. 


نتایج عملیات کربلای 5

۱- مناطق و تأسیسات آزاده شده :

-۱۲ کیلومتر پیشروی به طرف بصره و آزاد کردن جزایر بوارین ، فیاض و ام الطویل.

-پاسگاههای بوبیان ، شلمچه ، کوت سواری و خیّن .

-آزاد سازی شش روستا.

-عبور از کانال ماهیگیری، نهر دوعیجی و جاسم .

۲- تجهیزات منهدم شده دشمن:

-بیش از ۸۰ فروند هواپیما.

-۷۰۰ دستگاه تانک و نفربر.

-۲۵۰قبضه توپ صحرایی و ضد هوایی.

-صدها قبضه انواع ادوات نیمه سنگین و مقدار زیادی سلاح سبک و مهمات.

-۱۵۰۰ دستگاه خودرو و ۴۰۰ دستگاه انواع ادوات مهندسی و رزمی.

در این عملیات ۸۱ تیپ و گردان مستقل دشمن منهدم و ۲۴ تیپ و گردان مستقل نیز آسیب کلی دیدند ، تعداد ۴۰ هزار نفر از نیروهای دشمن کشته یا زخمی شدند و ۲۷۰ نفر نیز به اسارت نیروهای اسلام در آمدند.

بازتاب عملیات کربلای ۵

پیشروی در شرق بصره ، تواناییها و قابلیتهای نظامی عراق را بار دیگر زیر سوال برد ، به طوریکه روزنامه " آبرزور" چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت:" برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون ، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند."

همچنین تأکید بر توانایی نظامی ایران ، چنانکهBBC طی تحلیلی درهمین زمینه ، با توجه به تجربه سپاه در عملیات فاو و عبور از رودخانه اروند ، ضمن اشاره به عبور از منطقه آبگرفتگی و کانال پرورش ماهی درکربلای ۵ گفت: " موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی ، یک بار دیگر توانایی ایران درعبوراز آبراهها رانشان می دهد. "

هفته نامه نیوزویک نیز نوشت : " تهاجم ایرانیها در نزدیکی بصره ، حداقل یک مسئله را درخصوص جنگ ایران و عراق تغییر داده و آن این مسئله است که برای اولین بار طی چند سال گذشته ، این احتمال را که یک طرف حقیقتا" بر دیگری پیروز شود ، مطرح ساخته است."

                                   " یاد این آزاد مردان و حماسه رادمریشان گرامی باد."

کد مطلب : 15956
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۲۶ ۲۰:۱۷:۵۲
اگر در آن سال همزمان با عمليات كربلاي 5، امكان انجام يك عمليات ايذايي در شمال عراق را داشتيم. بصره سقوط كرده بود.
 
donmaziar
۱۳۹۲-۰۴-۲۹ ۱۱:۴۵:۵۳
نیروش بود اما تجهیزاتش نبود بچه هایی که اون سالها خط بودن یادشون چه کمبود تجهیزاتی بود٫ فقط غیرت و مردانگی بچه ها بود که خط را نگه می داشت. (15980)
 
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۲-۰۶ ۱۳:۵۱:۱۴
عملیات کربلای 6درسومارانجام شد اماموفقیت امیزنبود وتاثیرچندانی نداشت (21814)
 
س.الف
۱۳۹۱-۰۸-۱۶ ۲۱:۱۶:۲۲
سلام لطفا منبع این نوشته رو هم ذکر کنید
 
شیدا زمانیان
۱۳۹۴-۱۱-۱۶ ۱۷:۳۳:۵۳
سلام ببخشید که مزاحمتون شدم اما من راجع به عموم که تو همین عملیات شهید شده اطلاعات میخوام میشه کمکم کنین؟
عموم شهید حمیدرضا کشاورز زمانیان ۲۶.۱۰.۶۵ تاریخ شهادتشه (30621)
 
سالار
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۲۳:۴۵:۰۰
سلام. این تاریخ که قید فرمودید مربوط به عملیات والفجر 8 و سقوط فاو میباشد. والفجر هشت در بهمن 64 آغاز شد و 75 روز درگیری به تمام معنی بود. خداوند عموی شما و همه شهيدان را بيامرزد. یا حق (33391)
 
احمدعلی غلامی
۱۳۹۱-۰۹-۰۲ ۱۷:۲۱:۴۸
برای شادی روح شهدای کربلای 5 ودیگرشهدای 8 سال دفاع مقدس صلوات.بنده در عملیات کربلای 5 شرکت داشتم . یادش بخیر. یاد ایامی که در گلشن صفایی داشتیم درمیان لاله گل اشیانی داشتیم
 
امیرحسین- س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۱۸ ۱۶:۱۳:۳۹
عکس پنجم مربوط به شهید محمود کاوه فرمانده دلاور تیپ ویژه شهدا میباشد که در عملیات کربلای 2 در منطقه پنجوین (شمالغرب کشور) شهید شدند .روحش شاد - لطفا در ارایه تصاویربیشتر دقت شود.
 
مسعودشینی
۱۳۹۲-۰۷-۲۹ ۰۹:۲۵:۴۴
باسلام
عکس مربوط به شهید بزرگوارمحمودکاوه است که درعملیات کربلای 2 درارتفاع 2519 به شهادت رسید.روحش شاد (18504)
 
محمدحسین اسدی
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۱:۳۹:۳۶
این عکس مربوط به شهید محمد حسن محمدی از شهدای کربلای پنجم لشگر علی بن ابی طالب (ع) مسئول گردان ادوات میباشه.که پیکر مطهرش در تاریخ 65.11.09 به استان کرمانشاه انتقال یافت. درضمن دایی بنده میباشه.روحش شاد. (34530)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۳ ۱۹:۲۸:۱۹
در انتخاب تیتر دقت بفرمایید
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۲۹ ۱۳:۳۶:۰۴
آقا عكس شهيد كاوه فرمانده لشگر ويژه شهداء رو كه تو عمليات كربلاي دو تو كردستان به شهادت رسيده رو ميگين از شهداي كربلاي پنج بوده.
بابا يه آدمي رو بذاريد واسه اين كار كه حداقل سراداران و فرمانده لشگرها رو بشناسه
 
۱۳۹۲-۰۲-۰۳ ۱۲:۰۷:۵۸
بهش میاد شهید کاوه باشه. (12416)
 
صدیق
۱۳۹۱-۱۰-۰۴ ۲۲:۱۰:۵۳
با سلام
اولا ما فقط در والفجر (8) به مدت 78 روز زیر پاتک بودیم.پس 70 روز را از کجا آوردید
دوما بهتر نیست نویسنده بهتری بیارید
 
حمید رضا
United Kingdom
۱۳۹۱-۱۰-۲۲ ۰۹:۳۶:۱۶
خیلی خوب بود
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۱۶:۳۸:۲۳
لطفا در گذاشتن تصاویر و متن ها دقت فرمایید
 
donmaziar
۱۳۹۲-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۸:۴۵
روحشان شاد واقعا مظلومانه از این دنیا ر کشیدند٫بدون هیچ ادعا و توقعی
 
رضا محمودی
۱۳۹۲-۰۵-۱۰ ۱۴:۴۰:۲۰
جانم..........فدای ایرانم
 
سید
۱۳۹۲-۰۵-۲۵ ۲۳:۳۵:۴۴
هرموقع یاد شهدای بزرگ نامتراز بازیگران هالیوود میفتم بغضم میترکه الان انها نزد خدای مهربان مزدشون رو گرفتن خوش به حالشون .//صلوات برای شادی روحشون// راهشان بررهرو
 
محبوبه تاجعلی
۱۳۹۲-۰۶-۰۱ ۱۵:۵۵:۲۲
پاینده باد ایران و غیرت ایرانی
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۶ ۱۷:۳۰:۰۶
عکس مربوط به شهید بزرگوار شهید محمود کاوه هست....
 
گردان محبین و کمیل
۱۳۹۲-۰۸-۰۶ ۰۰:۴۰:۵۵
سلام اگر قسمتی از امکانات و نیروی زرهی و پیاده و خصوصا توپخانه ارتش به سپاه داده میشد و نیروی هوایی با تمام توان وارد عمل میشد به اهدف میرسیدیم
 
جلال خورشیدی
۱۳۹۲-۰۸-۱۸ ۱۱:۳۷:۲۸
کاش توضیحات داده شده به همراه نقشه یاکروکی محل عملیات بود ان وقت نه فقط برای فرماندهان قرارگاههاقابل فهم بود،برای ماهاهم که درخطوط مقدم ارپی جی میزدیم هم قابل استفاده بود
 
حسین
۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۲۱:۰۳:۱۳
باسلام این بنده حقیر افتخار داشتم که در هردو عملیات کربلای ۴و۵ جز قواصان
خط شکن باشم یک نکته به کسانیکه حالا ایراد میگیرند که بایداینکاریا ان کار را میکردندنمیدانند که ما ازچندکشور اسیر داشتیم همه دنیا یک طرف ماهم یک طرف تنها چیزیکه ماداشتیم ایمان بود وعشق به ولایت و این دو مارا پیروزکرد . درپایان ازشماتشکرمیکنم
 
یعقوب شکارچی
Germany
۱۳۹۲-۱۰-۲۸ ۲۲:۲۰:۲۰
باسلام افرین به همت رزمندگان .خدایا مارا مدیون خون شهدا نگردان .
 
SAMAD LETAFATI
۱۳۹۳-۰۱-۱۵ ۱۵:۴۱:۴۰
SHADID TARIN DARGIRI GHARN 20, BACHAHAYE KERMAN, ESFAHAN,TEHRAN, VAGHEAN MARDANEH ISTADAND!TAGHRIBAN TAMAME SARBAZAN IRANI KE DAR IN AMALIYAT SHERKAT DASHTAND SHAHID YA JANBAZ SHODAND, TA IRAN VA IRANI SARBOULAND SHAVAND, SHAKHS E ADNAN KHIYROLAH KE AZ FARMANDEHAN GHABELE IRAQI BOUD RAHBARIYE KHATE DOSHMAN RA BA OHDE DASHT , MEGHDAR MOHEMATE ESTEFADE SHODE AZ TARAFE NIROHAYE DRGIR BARABARI MIKARD BA KOLE MOHEMATE ESTEFADE SHODE DAR TOLE JANG?! AZ FADAKARIYE FANTOMHA VA F14 VA F5 HA NIZ NABAYAD BE RAHATI GOZASHT!
 
SAMAD LETAFATI
۱۳۹۳-۰۱-۱۵ ۱۵:۴۳:۵۴
BA SALAM, SHAHID KAVEH DAR NOUSOUD ( ERTEFAATE PAWEH) SHAHID SHODEH?! Na dar karbaalaye 5
 
مصطفی مهرعلیان
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۰۹:۰۴:۲۴
درمسیرکربلا وقتی توقف کوتاه درشلمچه داشتم احساس کردم کربلا همین جااست
 
حمید رضا
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۲:۱۳:۵۳
من در آن علمیات بودم چیزی که خیلی به چشم میخورد ایمان بچه ها بود که میجنگید .اگر ایمان در جامعه وجود داشته باشد از سخترین تهاجمات هم میشود با سلامت عبور کرد و جاودانه ماند من متولد 1349هستم و سال1365در این عملیات شرکت کردم و هم سن سال من زیاد بودند که برای دفاع ز میهن به جبهه رفتن .آن جهاد اضغر بود و الان جهاد اکبر است .و جهاد اکبر سخت تر خواهد بود؟
بیایید با اعمال خدا پسندانه پوزه شیطان را به خاک بمالیم.
 
دکتر علی امیری
۱۳۹۳-۰۴-۳۰ ۱۳:۵۶:۴۸
دید در معرض تهدید دل و دنیش را
رفت با مرگ خود احیا کند آیینش را
رفت و حتی کسی از جبهه نیاورد به شهر
چفیه و قمقمه اش کوله و پوتینش را

خوشا آنان که جانان می شناسند
طریق عشق و ایمان می شناسند
بسی گفتیم و گفتند از شهیدان
شهیدان را شهیدان می شناسند

سلام دوست گرامی
وبلاگ شما بازدید شد موفق باشید
خوشحال میشم سری به بنده هم بزنید
یا علی
http://4shaghayegh.blogfa.com/
 
ارسطو فضلی
۱۳۹۳-۰۶-۳۰ ۲۳:۳۸:۲۷
جانم فدای وطنم
 
جواد سریع القلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۷-۲۹ ۱۰:۳۱:۲۷
متشکرم از اینکه این مطالب را در سایت گذاشته اید که در این راستا میتوانیم به خاطرات گذشته برگردیم که چه بودیم چه هستیم که دشمنان باید بدانند که جوانان ایرانی با هدایت رهبری معظم انقلاب با کسی شوخی ندارد
 
قدرت الله صادقی
۱۳۹۳-۰۸-۰۹ ۲۲:۲۰:۳۵
کجایند مردان بی ادعا کجایند شور افرینان عشق علمدار مردان میدان عشق صادقی از شهرستان بم هستم
 
قاسم خیری
۱۳۹۳-۰۸-۲۷ ۲۳:۴۸:۵۲
درمورخه 65/11/10درعملیات کربلای 5 ازناحیه سر دست راست وپابراثرانفجارخمپاره 60 مجروح شدم درمورخه67/03/23درعملیاتبیت المقدس 7ازناحیه پشت سرمجروح شدم واکنون خواب نمروم فقط 10 درصدجانبازی دارم ازمسولین تیپ 33 المهدی تقاضای رسیدگی دارم والاه حقم ضایع شده قاسم خیری فرزند رضاازداراب فارس سن47 سال
 
جلیل ببیداخوید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۹-۰۳ ۲۰:۰۶:۱۶
دستتان درد نکند یادشهداگرامی باد
 
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۲:۳۹:۳۳
با سلام ، اگر خاطره ای از شهید باغیرت اردبیلی بنام رحیم رضایی گرجانی در دست دارید در سایت قرار دهید. باتشکر
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۱:۵۴:۵۰
19ساله بودم که درعملیات کربلای 5 شرکت کردم ترس راخدا ازدلمان برداشته بود آتش دشمن بسیار شدید بود ومقاومت مامردانه ذر شلمچه سنگرهای دشمن محکم وپیچیده بود وباسلاح های ما جنگیدن درچنین منطقه ای سخت بود یاد شهدای کربلای 5 بخیر
 
سرباز امام سید علی
France
۱۳۹۳-۱۰-۲۴ ۲۰:۲۲:۳۴
شادی روح شهدای پایگاه اشرفی اصفهانی اراک در عملیات کربلای ۵ و تمام شهیدان و امام شهدا صلوات (25931)
 
یک سرباز ولا یت
France
۱۳۹۳-۱۰-۲۴ ۲۰:۱۰:۴۸
ایثارگران را باید احترام کرد جهت اطلاع بعضی ها
 
محسن کریمی ریزی
۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۷:۴۰:۰۹
افتخار م این است که درکنارم جندنفر از دوستانم با نام مقدس حضرت زهرا س به شهادت رسیدند از جمله سردار رشید حاج محمدعلی شاهمرادی اسداله سلیمیان قربانعلی طالبی علی حجازی کهزاد صادقی نوراله خان احمدی امین اله جعفری و..........که همگی ازشهرستان لنجان زرین شهر بودند شهید مسلم عارف برلبش یا زهرا بود که درمیدان مین قرارداشتیم وبه شهادت رسید روح همه شهدا وامام شهدا شاد باد (26107)
 
مجید حسینی.مینودشت
۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۰۱:۳۳:۲۱
قبل این فیلم شهدا کربلای4 را دیدم.به راستی جنگ چه نتیجه ای برای ایران یا عراق داشت!!!!!!!! فلج شدن بزرگترین نیروی هوایی منطقه ((ایران)) تخریب بهترین نیرو زمینی منطقه((عراق و ایران)) از کار افتادن بزرگترین بالایشگاهای جهان((آبادان و بصره))>> کاستن قدرت ابک و تخریب زیر ساختهای صنعتی نفت و برق و بزرگترین بتروشیمی هر دو کشور به سود ایران شد یا عراق؟؟؟؟اولین تاسیسات اتمی ضد اسرائیلی(((عراق))) چگونه بمباران شد..از ملیاردها دولار هزهنه خرید تجهیزات جنگی و آزمایش عملی آنها چه کشورهایی سود بردند....تلفات جبران نابذیر جانی.....به امید آتش بس در تمام دنیا.... به زودی با ارائه طرحی با دلایل کافی تمامی کشورهای جهان را دعوت به قبول بایان هرگونه جنگ و آغاز آتش بست در دنیا خواهم نمود.....به امید آن روز.... سید مجید حسینی مینودشت
 
کمترین بنده خدا
۱۳۹۴-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۴:۲۹
آقای حسینی عزیز جنگ برای ما دفاع مقدس بود،آیا الان میتوان با وحشی های داعش صلح کرد؟! آیا وقتی خاک و ناموس انسان مورد هجوم قرار گرفته صلح معنایی دارد؟!! تا زمانی که خیر و شر وجود دارد جنگ نیز وجود دارد و بنده نوعی که اصلا هم اعتقادات مذهبی ندارم حاضرم جان ناقابلم رو فدای خاک و ناموس و وطنم کنم.درورد بر شهدا که با جانشان به ما درس غیرت دادند.بیاموزیم! (27774)
 
افتخاری
۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۱۴:۰۳:۴۱
شما درست می گید اما ما که جنگ رو شروع نکردیم فقط دفاع می کردیم اگه دستوری که امام موقع تصرف فاو داد رو یادتون باشه حکم تاییدی میشه رو این گفته (28245)
 
رضا خوشرو
۱۳۹۳-۱۲-۱۶ ۱۴:۰۹:۰۴
سلام بر شهیدان. ممنون از اطلاعاتی که در سایت گذاشتین اما ای کاش اطلاعات دو طرف نبرد کامل بود.....
یا علی
 
علیرضا
۱۳۹۴-۰۱-۰۸ ۰۰:۰۹:۲۷
اونایی که الان دارن سرمایه این مملکت را بغارت میبرن با این اختلاسهای چندین میلیاردی از خون شهدای این جنگ خجالت نمی کشن اونا برای کی جنگیدن ؟ برای شما که راحت بتونید اموال بیت المال را غارت کنید . آ
 
شاهپور کریمیان
France
۱۳۹۴-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۶:۴۲
شادی روح طیبه تمام شهیدان اسلام و شهدای ایران اسلامی عزیز و غیرتمند بر محمد وال محمد صلوات
شاهپور از لنگیر
 
سید عباس عبادی
۱۳۹۴-۰۳-۰۳ ۱۷:۴۵:۰۰
جای لشگر 31 عاشورا با فرماندهی هاشمی خالیست
بسیجی عملیات کربلای 4 و پنج گردان حضرت علی اصغر گروهان 3 دسته 1 لشگر 31 عاشورا
یاد یاران رفته بخیر
 
ابراهیم ادبی
۱۳۹۴-۰۳-۲۶ ۱۸:۱۰:۱۳
یادشون بخیراجرشان باخدا (28081)
 
افتخاری
۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۱۴:۰۱:۲۷
من یه دختر دهه هشتادیم توی اون دوران نبودم و تنها چیزی که او دفا مقدس می دونم همون چیزیه که تو رسانه ها دیدم و خوندم؛می خواستم ازتون کمک بگیرم؛من می خوام یه داستان درمورد اون دوران بنویسم تا قشر جوون جامعه رو بیشتر با کسانی که بودن ولی حالا دیگه نیستن آشنا کنم اما قبلش خودم باید اطلاعاتم رو کامل کنم ازتون می خواستم اگه امکانش هست کمکم کنید
ممنون (28243)
 
بابایی
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۳:۴۳:۱۹
سلام
احسنت به شما
لطفاسراغ کسانی برویدکه درگردانهای عملیاتی بودندفراموش نشه رزمندگانی که درگردانهای عملیاتی بودندنه کسانی که اسما جبهه بوده (33431)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۴-۰۹ ۰۹:۳۷:۰۴
یاد باد آن روزگاران یاد باد.
 
حسین سلیمانی
۱۳۹۴-۰۴-۱۷ ۲۰:۵۵:۵۵
روح همه شهدا این عملیات شاد
 
تجری گرگانی
۱۳۹۴-۰۵-۱۲ ۲۳:۵۵:۰۳
مردایرانی است و بس شمارابه شهدای کربلای5 قسم کمی به فکرحجاب خواهرهایمان و دختر هایمان باشیم احساس نمیکنید دشمن داخل خانه غیرتمان شده.....
 
ع ش
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۷:۳۰:۵۹
خاطرات رئیس دفتر صدام جالب بود
 
محمو د كوشكي
United States
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۱۶:۳۴:۵۶
صد حيف كه ما هم همراه اين عزيزان نبوديم
 
حسن شیروانی ازتالش
United States
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۰۳:۱۱:۴۵
ماهم به نوبه خوددرعملیاتهای کربلای4و5وادامه کربلای5چندبارپشت سرهم شرکت داشتم .هم شیمیایی وهم دچارموج گرفتگی شدیدشدم باین وضع بهترین روزهایمان بود.ولی امروز بادیدن اینهمه بدحجابی وجبهه گیری مسئولین که فقط دشمن راشادمیکندخیلی عذابم میدهد.افسوس که همه یاران رفتندماازغافله عقب..... (30192)
 
۱۳۹۵-۰۱-۰۷ ۰۱:۵۰:۲۲
یاد دلاور مردان وشیر مردانی چون شهید کاوه وشهید خرازی را گرامی میداریم بدون شک تاریخ ایران به داشتن چنین مردان بی ادعا وبا اخلاص میبالد روحشان شاد وراهشان پررهرو...
 
رسول
۱۳۹۵-۰۱-۰۹ ۰۰:۳۲:۵۲
یاد یاران سفر کرده بخیر شهید دوم ما حیدر وخیلی از بچه محل های ما تو این عملیات شهید شدن روحشان شاد یادشان گرامی والان هم ۳۰ سال از اون موقع گذشت وبعضی ها دیگه خیلی عوض شدن و بعضی ها راهشان را کج کردن ودر اخر بچه های رزمنده جنگ را دوست دارم
 
عبا س مشکانی
۱۳۹۵-۰۲-۲۵ ۱۷:۳۱:۴۸
با سلام .عکس مربوط به شهید محمود کاوه فرمانده لشگر ویژه شهدا مستقر در مها باد میباشد. که در عملیات کربلای دو در قله 2519 در منطقه عمومی حاج عمران براثر ترکش خمپاره به سرش در تاریخ 65/6/11 به شهادت رسید من آن موقع سرباز آن لشگر بودم .
 
محسن درويشي
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۷:۳۸:۴۸
تنها اين بس كه شرمنده همه ي شما ايثارگران هستم و دنباله رو هدفتان
به ايراني بودنم افتخار ميكنم
و راهتان را با افتخار ادامه ميدهم
 
عیسی پیر عزیزی
United States
۱۳۹۵-۰۴-۱۶ ۲۰:۴۹:۰۳
سلام
من از رزمندگان کربلای 5 هستم و پس از سالها خیلی دوست دارم موقعیتهای حضورم را دوباره درک کنم ولی یک نقشه کامل دردسترس نیس .به شلمچه هم رفتم ولی باز هم موفق نشدم دقیق محلهای حضورم رو ببینم.مخصوصا دژ خرمشهر رو که خاطرات خوبی ا این ساختمانهای بتونی دارم.خیلی پرس وجو کردم ولی انگار هیچکی نمیدونست.اگه امکان داره یه راهنمایی بکنید.
ممنون. (32171)
 
علی رمضانی آمل روستای اسپاهیکلادابو
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۳:۳۹:۱۷
گردان یا رسول از لشگر 25کربلا درعملیات کربلای پنج بغل نحر جاسم. با عراقی ها نزدیک به یک شبانه روز و نصف درگیر بودیم گورهان ما هفتاد درصد تلفات دادن (33358)
 
حسین
۱۳۹۵-۰۵-۰۷ ۲۰:۲۰:۴۶
ان روزها درشلمچه به فرزندان خمینی (ره) خیلی سخت گذشت فکرنکنم تاریخ چنین روزهای تجربه کرده باشد
 
عظيم عجميان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۰۷:۵۵:۲۷
با سلام من برادر شهيد بسيجي عسگر عجميان هستم كه در عمليات كربلاي 5 در منطقه شلمچه شهيد شد لطفان عكس و فليم آن شهيد را به بنده ارسال نماييد من شرمنده شهدا هستم به آدرس دبيرخانه بيمارستان امام رضا تبريز ارسال فرماييد - شهيدان زنده هستند و فليم عمليان كربلاي 5 در سال 65 ارسال فرماييد بهمن ماه
 
حسین ملایی
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۴:۳۸:۴۶
سلام عزیزم پس قرار گاه فجر یا تیپ امام سجاد تیپ المهدی تیپ امام حسن مجتبی نقش بوق داشتند که حتی اسم آنهارا نبردید
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۵:۵۲:۳۶
سلام گردان المهدي منطقه شلمچه كربلاي 5 شهيد بسيجي عسگر عجميان (33443)
 
نام عظيم عجميان براردشهيد آدرس محل كار دبيرخانه بيمارستان امام رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۰۸:۳۲:۲۵
فليم شهادت بسيجي عسگر عجميان كه در عمليان كربلاي 5 در سال 65 شهيد شدن (33602)
 
حسین ملایی
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۴:۴۳:۱۴
در ضمن عک شهید کاوه ک در عملات کربلای ۲ در کردستان شهید شدند رو گذاشتین و نوشتین شهید کربلاب ۵...؟؟؟!!!!!🤔
 
سیدبهروزنورالهی
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۰۳:۴۱:۵۴
باسلام سعادت حضوردراین عملیات وازناحیه اعصاب ودوان وکتف راست مجروح شدم؛لطفا"تعدادشهدای که تقدیم شدبه صورت لشکری بنویسید.خسته نباشید
 
ب ن
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۲:۰۲:۳۸
دمتون گرم ایران راسربلندکردید (33504)
 
عظيم عجميان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۶:۰۱:۲۹
از شهيد بسجي عسگر عجميان در سال 65 در منطقه شلمچه كربلاي 5 شهيد شده از فيلم آن شهيد مي خواهم عظيم عجميان برادر شهيد آدرس تبريز دبيرخانه بيمارستان امام رضا بفرستي
 
سیدبهروزنورالهی
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۲۳:۳۷:۱۲
سلام خسته نباشیدلطفا"ازاین دست مطالب بیشتربنوسیدآدم رومی بره به اون زمانها ماخیلی به شهدای عزیزمان مدیون هستیم انشاءالله که رهروشان باشیم.
 
عظيم عجميان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۰۹:۵۶:۴۴
من برادر شهيد بسيجي عسگر عجميان هستم كه در عمليات كربلاي 5 در منطقه شلمچه در سال 65 شهيد شده از همرزمان شهيد درخواست دارم اين روزها خيلي بهم اثر كرده با شماره همراه بنده تماس بگيرند
 
امین محمدی
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۰:۱۲:۲۶
اخرین عکس که مشاهده میکنید مربوط به شهید محمدحسن محمدی از لشگر علی ابن ابیدطالب قم از گردان ادوات تاریخ شهادت 9/11/65عملیات کربلاپنج میباشد
 
عظیم عجمیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۱-۲۴ ۰۹:۳۵:۳۵
کسی نیست از شهید عسگر عجمیان بسیجی که در کربلای 5 منطقه شلمچه شهید شد برایم بگی من برادرشهیدم بنام عظیم عجمیان این شهید در سال 65 12- 5 شهید شد است همراه بنده 09141106389
 
عظیم عجمیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۰۹:۵۶:۱۴
من برادرشهید بسیجی عسگر عجمیان هستم که درکربلای 5 در سال 65 در منطقه شلمچه شهید شدن از وصیت و یا فلیم شهید شدن بردارم را از سایت خواستارم ادرس دبیرخانه محل کاردبیرخانه بیمارستان امام رضا تبریز همراه 09141106389