توصيه به ديگران
۰
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۷
روسیه: ایران با کاهش تعهدات رژیم عدم گسترش را نقض نکرده
مسئول بخش عدم‌گسترش و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه گفت: مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، پیمان منع گسترش هسته‌ای و توافقات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و "پروتکل الحاقی" را نقض نکرده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الیگ روژکوف" معاون مدیر بخش عدم‌گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مرحله اخیر کاهش تعهدات ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در چارچوب آن غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای فردو از سر گرفته شده، رژیم عدم‌گسترش را نقض نکرده است.

 
این دیپلمات روس در جمع خبرنگاران گفت: «آنچه ایران در حال انجام آن است، ادامه کاهش تعهدات داوطلبانه این کشور در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است. باید به‌یاد داشت، اینها تعهداتی است که ایران در چارچوب توافق هسته‌ای در حال انجام آن بوده و از لحاظ حجم و گسترش، بسیار فراتر از تعهداتی است که این کشور در چارچوب پیمان منع گسترش هسته‌ای و توافقات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین "پروتکل الحاقی" برای تضمین دراین‌باره است که ایران داوطلبانه با آنها موافقت کرده بود.»

 
روژکوف افزود از لحاظ مسئله عدم‌گسترش، تصمیمات اخیر ایران در چارچوب آخرین اقدامات به‌اصطلاح مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی، این تعهدات توافقات ان.پی.تی. یا همان توافقنامه پادمان‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، گذشته از آن تمامی اقدامات اتخاذشده از سوی ایران در هر صورت تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داشته و بازرسان این سازمان در تأسیساتی که کار سانتریفیوژها در آنجا از سر گرفته شده، حضور دارند و به همین دلیل در حال حاضر نیز می‌توان گفت که اقدامات ایران تحت کنترل آژانس بوده و قابل بررسی هستند.


پیش از این، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز تأکید کرده بود که تمام اقدامات ایران در زمینه کاهش تعهدات این کشور با ابلاغ آنها به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و با حضور بازرسان این سازمان انجام شده و هیچ یک از مفاد پیمان مربوط به عدم‌گسترش هسته‌ای و مفاد به‌اصطلاح "پروتکل الحاقی" در توافقنامه هسته‌ای را نقض نکرده است.

 
به‌عقیده لاوروف، وضعیت نگران‌کننده کنونی پیرامون توافق هسته‌ای با ایران از آن جهت شکل گرفته که آمریکا نه‌تنها از اجرای تعهدات خویش خودداری کرده، بلکه دیگر شرکت‌کنندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نیز به عدم‌اجرای تعهداتشان مجبور کرده است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 271919