توصيه به ديگران
۰
جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۳
ظریف: گفتگوهای سازنده‌ای با ماکرون داشتیم
وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه، این دیدار را سازنده خواند اما تأکید کرد که موفقیت‌آمیز بودن گفتگوها منوط به اجرای تعهدات برجامی اتحادیه اروپاست.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر جمعه پس از دیدار با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، در گفتگو با خبرنگاران دیدارش را ماکرون را سازنده خواند و در عین حال خواستار اجرای تعهدات برجامی اتحادیه اروپا شد.

 
وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پس از پایان نشست خود با ماکرون در کاخ الیزه پاریس، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «گفتگویی که با آقای ماکرون داشتیم در ادامه گفتگوهای تلفنی جناب آقای دکتر روحانی و آقای ماکرون طی چند هفته اخیر بود. فرانسه پیشنهادی را ارائه کرده بود و پیشنهاداتی را هم ما ارائه کردیم. این پیشنهادهای درباره نحوه اجرای برجام و گام‌هایی است که طرفین باید بردارند تا برجام به‌صورت کامل از سوی همه طرف‌ها اجرا و گفتگوها برای رسیدن به درک بهتر از نحوه پیشرفت کار آغاز شود. ما امروز این بحث‌ها را با آقای ماکرون داشتیم. گفتگوی خوب و سازنده‌ای بود، البته [موفقیت گفتگوها] به این بستگی دارد که اتحادیه اروپا بتواند تعهدات خود در قالب برجام و همچنین تعهداتش بعد از خروج آمریکا از برجام را به انجام برساند.»

 
ظریف افزود: «البته اجلاس G-7 نیز فرصتی است برای آقای ماکرون تا با سایر اعضای اروپایی 1+4 و یا اگر بخواند با سایر اعضای گروه-7 صحبت کنند. ما گفتگوها را ادامه خواهیم داد. تماس‌های آقای ماکرون با آقای دکتر روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاههای ما کاملاً مشخص است. ما برجام را کاملاً غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم، اما برای اجرای برجام همان‌طور که قبلاً نیز در چهارچوب کمیسیون مشترک برجام با طرف‌های دیگر گفتگو می‌کردیم، کماکان برای گفتگو در سطوح مختلف آمادگی داریم.»

 
وزیر امور خارجه در ادامه گفت: «یک بحث دیگر، بحث آزادی کشتی‌رانی است. جمهوری اسلامی ایران در این خصوص کاملاً شفاف اعلام کرده است که آزادی کشتی‌رانی باید برای همه باشد. ایران به‌عنوان کشوری که سواحل طولانی با خلیج فارس و دریای عمان دارد و بخش شمالی تنگه هرمز را نیز در اختیار دارد و مطمئن‌ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است، همواره به تأمین آزادی کشتی‌رانی در این منطقه علاقه‌مند بوده است. البته ضرورت دارد که آزادی کشتی‌رانی برای کشتی‌هایی که حامل کالا یا نفت از جمهوری اسلامی ایران یا برای جمهوری اسلامی ایران هستند نیز فراهم شود.»

 
ظریف در خصوص آزادی کشتی‌رانی خاطرنشان کرد: «آزادی کشتی‌رانی یک اصل حقوقی بین‌المللی است که باید برای همه رعایت شود و در همین راستا ایران نیز آمادگی دارد که در قبال رعایت آزادی کشتی‌رانی برای کشتی‌ها خود، به تضمین آزادی کشتی‌رانی در خلیج فارس و دریای عمان کمک کند.»

 
وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیدار با مقامات فرانسوی قبل از نشست مهم سران گروه-7 در فرانسه به این کشور سفر کرده است، تا ساعتی دیگر با همتای فرانسوی خود «ژان ایو لودریان» دیدار و گفتگو خواهد کرد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 267743