توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳
شورای نگهبان مردم را تحقیر می‌کند
یکی از نمایندگان مستعفی مجلس ششم معتقد است شورای نگهبان مردم را تحقیر می‌کند.
شورای نگهبان مردم را تحقیر می‌کند
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، «محمد کیانوش‌راد»، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم، به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری ایلنا گفته است:

 
«اگر مردم با حاکمیت احساس بیگانگی داشته باشند، از حضور در پای صندوق‌های رای ناامید خواهند شد. در شرایط فعلی هم به نظر می‌آید نوعی ناامیدی شکل گرفته است که نمونه‌های آن را می‌توان در حوادث دی ماه ۹۶ مشاهده کرد. پس اگر شرایط امیدوارکننده‌ای مانند تغییر نگرش شورای نگهبان صورت نگیرد، تحقیر شدن مردم نتیجه‌ای جز کناره‌گیری آنها و ایجاد بحران نخواهد داشت. به همین دلیل امیدوار هستیم باز هم نظام عقلانی بر تصمیمات کشور حاکم شود که تنها راه نجات کشور پذیرش عقلانیت مبتنی بر چهارچوب‌های قانون اساسی فعلی است .»[1]

 
*اظهارات کیانوش‌راد مبنی بر وجود احساس بیگانگی و ناامیدی در مردم فاقد سند است و بیشتر نوعی القاگری به نظر می‌رسد.

 
خاصّه اینکه نظرسنجی‌های موجود از مردم ایران و رفتارهای عمومی آنها از قبیل حضور در راهپیمایی‌ها، رعایت قوانین موضوعه کشور و…؛ اتفاقاً نشان می‌دهد که اعتماد مردم به حاکمیت نظام و امیدواری عمومی نسبت به پیشرفت‌های ایران، (بویژه بعد از دولت آقای روحانی) در سطح بسیار بالا و غیر قابل خدشه‌ای قرار دارد.

 
صحبت‌های این نماینده مستعفی مجلس ششم پیرامون شورای نگهبان همچنین جای تعجب هم ندارد.

 
زیرا شورای نگهبان مانع خواسته‌های غیر قانونی ستاد جریان سیاسی خاص است و طی سالیان گذشته نیز با انواع و اقسام حملات از جانب اصلاح‌طلبان مواجه بوده است.

 
در واقع، کیانوش‌راد نیز همچون اسلاف اصلاح‌طلب خود، در حال زیر سؤال بردن عملی عقلانی به نام «نظارت استصوابی» است که در تمام دموکراسی‌های پیشرفته جهان در حال اجراست و هیچ عقلانیت محضی نمی‌تواند آنرا انکار کند.

 
و در پیامد آن در هیچ نظام انتخاباتی در دنیا به کسانی که صراحتاً معارض نظام حاکم باشند، با دشمن خارجی در ارتباط باشند، نسبت به بیّنات قانون اساسی ان‌قلت داشته باشند و یکی از واضح‌ترین بایدهای رفتار سیاسی یعنی عدم توهین به دیگران را رعایت نکنند؛ اجازه حضور در انتخابات و قرار گرفتن در سبد انتخاب مردم را نمی‌دهند.

 
آقای کیانوش‌راد و دوستان ایشان با سوابقی مثل استعفای از سمت نمایندگی مردم، ایجاد فتنه و عدم عذرخواهی؛ هم‌اکنون در یکی از مهمترین امتحانات سیاسی دموکراسی یعنی اصل وفاداری رفوزه شده‌اند. و شاید همین رفوزگی می‌تواند بیانگر علت اصلی هجمه‌های این افراد به نهادهای امین کشور مثل شورای نگهبان باشد.

********
1_ http://khabarfarsi.com/u/70389470
مرجع : مشرق
کد مطلب : 260830