توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۳
توطئه ترامپ علیه نفتکشهای ایران
یک رسانه آمریکایی گزارش داده دولت این کشور اعمال تحریم علیه ایران به دلیل ارسال سوخت به ونزوئلا را بررسی می‌کند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، یک رسانه آمریکایی غروب چهارشنبه به وقت تهران گفته دولت آمریکا در حال بررسی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران برای جلوگیری از صادرات سوخت توسط ایران به ونزوئلا است.

به نوشته روزنامه «وال استریت ژورنال» چند مقام آمریکایی گفتند که دولت ترامپ  در حال بررسی روشهایی از جمله اعمال تحریمهای جدید و گامهای دیگر حقوقی برای عدم صادرات نفت ایران به ونزوئلاست.

به گفته این مقامات آمریکایی، نیروی دریایی آمریکا ناوشکنهایی را در منطقه کارائیب برای مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر دارد و خدمه این ناوشکنها به طور پیش فرض قادرند برای بازرسی وارد کشتیهای ایرانی شوند.

این در حالی است که برخی مقامات دیگر آمریکا خواهان خویشتنداری شده  و گفته‌اند که آمریکا باید در این ماجرا هنگامی وارد عمل شود که ارسالهای نفتی ایران به ونزوئلا روند ثابتی داشته باشد. به نوشته این منبع خبری، مقام‌های حامی خویشتنداری، نگران درگیری مجدد ایران با ایالات متحده همانند آنچه پس از شهادت سردار «قاسم سلیمانی» رخ داد، هستند.

در همین زمینه روز دوشنبه «دریاسالار فلر» با رد احتمال مداخله نیروهای آمریکا جهت متوقف ساختن کشتیهای ایران گفت که تمرکز نیروهایش اشتراک اطلاعاتی و مقابله با اقدامات «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلاست.

به نوشته این روزنامه، برخی مقامهای دیگر آمریکا گفته اند که واشنگتن طرحهایی از قبیل تحریم خدمه نفتکشهای ایرانی عازم ونزوئلا دارد و این باعث محدودیتهای آتی برای اعزام نفتکشهای ایران به ونزوئلا میشود.

پنجشنبه گذشته نیز یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است. این مقام آمریکایی مدعی شد که ایالات متحده اطمینان دارد که دولت «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا بهای این بنزین را با چندین تن طلا پرداخت کرده است.

«کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو نیز روز  سه شنبه در رشته توئیتی در خصوص برخی اخبار مبنی بر قصد دولت آمریکا برای ایجاد مزاحمت در مسیر نفتکش‌های ایرانی نوشت: «نفتکش‌های ایرانی با پرچم جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اصل مبادله تجارت آزاد و نیز تجارت قانونی و مشروع ایران با ونزوئلا در حال حرکت به سمت این کشور هستند.»

جلالی تصریح کرد: «هرگونه ممانعت یا مزاحمت احتمالی برای تردد این کشتی ها از سوی دولت ایالات متحده آمریکا به منزله تحمیل قوانین ملی یک کشور به سایر کشورها و مغایر با اصول توافق شده بین‌المللی، نقض فاحش قوانین کشتیرانی در آبهای آزاد و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی است.»
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 282521