توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۹
رهبرانقلاب کدام فرضیات ذهنی نخست وزیر ژاپن را باطل کردند؟
دیداری که برای روحانی از «آبه شینزو» درس‌آموزتر بود!
یکی از فرضیاتی که شاید برای بسیاری از مردم دنیا و خصوصا ژاپنی ها به غلط جا افتاده، فرض همراهی با امریکا برای پیشرفت است.
دیداری که برای روحانی از «آبه شینزو» درس‌آموزتر بود!
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، هرچند که تحلیل های مناسبی از دیدار مهم نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب و بیانات پرمغز حضرت آیت الله خامنه ای مطرح شده است، اما اگر بخواهیم بیانات  مطرح شده توسط رهبرانقلاب را در یک چارچوب کلی قرار دهیم، خواهیم دید که ایشان در کلیت این دیدار چند دقیقه ای، چند فرض ذهنی نخست وزیر ژاپن را به چالش کشیدند و در حقیقت «آبه» نه تنها با دست خالی از ایران برگشت، بلکه بسیاری از تصورات ذهنی قبلی هم خود را از دست داد که امید است در اصلاح زندگی سیاسی وی و کشور تحت حکومتش موثر گردد.

 
1. فرض صداقت امریکا: اولین فرضی که رهبر انقلاب آن را به چالش کشیدند «صداقت» آمریکایی ها بود. اشاره رهبر انقلاب به دروغگویی ترامپ مبنی بر عدم بنای تغییر رژیم ایران و براندازی جمهوری اسلامی اولین مثال برای آبه شینزو بود. در ادامه دیدار هم ایشان تحریم های تازه پتروشیمی علیه ایران که بعد از برگشت ترامپ از سفر به ژاپن تصویب شد را به عنوان مثالی دیگری از عدم صداقت سران آمریکا بیان کردند و در آخر هم گفتند: «صداقت در میان مقامات امریکایی بسیار کمیاب است».

 
2. فرض قدرت آمریکا: دومین نکته که اتفاقا با بند اول هماهنگی دارد، خط بطلان بر باور قدرتمندی امریکاست. می توان گفت برای ژاپنی های تحقیر شده از آمریکا قدرت این کشور قلدر اصطلاحا جاافتاده است اما رهبرانقلاب با تلنگر به رئیس ژاپنی ها که ترامپ اگر هم بخواهد نمی تواند رژیم ایران را تغییر دهد، این فرض قدرتمندی و توهم حکمرانی بلامنازع را به چالش کشیدند.

 
دومین مورد در بطلان فرض قدرت امریکا را رهبر انقلاب اینگونه مطرح کردند: «ما با سلاح هسته ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته ای داشتیم، امریکا هیچ کاری نمی توانست بکند و اجازه ندادن امریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی کرد.» جمله عزت مدارانه ای که تصور قدرت مطلقه ایالات متحده برای مانع شدن از از اجرای امور خلاف علاقه اش را به خوبی خط می زند.

 
3. فرض پیشرفت با آمریکا: فرضی که شاید برای بسیاری از مردم دنیا و خصوصا ژاپنی ها به غلط جا افتاده، لزوم همراهی با امریکا و تامین نظرات و منافع این کشور برای پیشرفت است. رهبری معظم با بیان اینکه «ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با امریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید» این باور ذهنی نخست وزیر ژاپن هم به چالش کشیدند.

 
اما درباره این دیدار که سه فرض ذهنی نخست وزیر ژاپن به چالش کشیده شد، یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد. فرد کناردست آبه در این دیدار یعنی حسن روحانی هم تا همین چندی پیش برخی از تصورات ذهنی «آبه» را در ذهن خود داشت و با تصوراتی نظیر اعتماد به امریکا، قدرت آمریکا و پیشرفت در همراهی با آمریکا، کشورش را وارد چالشی به نام برجام کرد که امروز نتایج آن تجربه تلخ برای همه مردم ایران ملموس است. حتی اشاره رهبرانقلاب به روحیه عهدشکنی سران آمریکا مانند اوباما بعد از برجام و قبل از آنکه ترامپی سر کار بیاید برای روحانی، ملموس تر از آبه است. محتوای این دیدار چند دقیقه ای یک مرور سریع تذکرات شش سال گذشته بود که شاید برای آقای رئیس جمهور به دلیل سرزنش احتمالی خود، تلخ بوده باشد.

 
تفاوتی که در اینجا وجود دارد آن است که این تذکرات مهم رهبری به نخست وزیر ژاپن بارها به صورت خصوصی و علنی به رئیس جمهور ایران و دیپلمات های مسئول اعلام شده بود اما تا تجربه عملی خباثت آمریکایی ها اصرار بر این تصورات غلط ادامه داشت.

 
فی الواقع درس های این دیدار برای روحانی اگر بیشتر از آبه نباشد کمتر نبود.
مرجع : جهان نیوز
کد مطلب : 263720