توصيه به ديگران
۰
جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۶
انصارالله، قدرت نو ظهور منطقه
سردبیر روزنامه لبنانی جنبش انصار الله یمن را قدرت در حال ظهور جدید در منطقه توصیف کردو گفت، مشاوران ترامپ به او توصیه کرده اند برای حفظ ثبات بازار نفت شماره تلفنی از انصار الله در اختیار داشته باشد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «ناصر قندیل»، تحلیلگر و سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی با عنوان «انصار الله قدرت منطقه‌ای در حال ظهور»، تجربه مقاومت، هوش استراتژیک و خلاقیت تاکتیکی انصار الله را در نوع خود پدیده‌ای در خور توجه دانست.

 
در مقدمه این یادداشت آمده است: انصار الله یمن در مسیر ایجاد موازنه‌های جدید قدرت در منطقه خلیج فارس پیش می‌رود به گونه ای که یک قدرت جدید در حال ظهور در دورانی است که قدرت‌های سنتی در  منطقه خلیج فارس افول کرده‌اند .


نویسنده قدرت انصار الله را مشابه قدرت حزب الله لبنان توصیف کرد و گفت: همان گونه که حزب الله موازنه‌های بازدارندگی در برابر اسرائیل درست کرده  انصار الله یمن هم موازنه‌های بازدارندگی در برابر عربستان ایجاد کرده است.

 
البناء نوشت: عملیات انصار الله با تاثیرگذاری بر بازار جهانی نفت آن را به عنوان قدرت منطقه‌ای معرفی می‌کند که جز از طریق دستیابی به تفاهمات سیاسی با این جنبش جلوی نفوذ آن را نمی‌توان گرفت چون در اثبات قدرت انصار الله همین کافی است که بگوییم رویارویی با انصار الله پس از ناکامی در سرکوب این جنبش در تجاوز جهانی علیه یمن به معنای آسیب رساندن به بازار جهانی نفت است که دنیا ظرفیت تحمل آن را ندارد.

 
این روزنامه افزود: تجربه قدرت گرفتن انصار الله در شرایطی جغرافیایی مشابه چیزی که غزه در سایه محاصره زمینی، هوایی و دریایی اسرائیل به سر می‌برد، حاصل شده است. عربستان سعودی هم یمن را محاصره همه جانبه کرده است، اما با این وجود انصار الله توانسته است توانمندی موشکی پیشرفته‌ای را خلق کند که از فناوری بالا و خیره کننده‌ای برخوردار است.

 
نویسنده با اشاره به قدرت پهپادی انصار الله نوشت: هواپیماهای بدون سرنشین انصار الله یک نیروی هوایی واقعی دریمن است. این هواپیما از آسمان منطقه عبور کرده و هر جا را که بخواهند هدف می‌گیرند و قدرت این را دارند  از رادارهای مستقر در یمن و خلیج فارس که تحت اداره مستقیم کارشناسان آمریکایی است بگریزند، انصار الله این قدرت را دارد که شبیه نیروها، کشورها و جنبش‌های مقاومت که در قوانین جنگی خبره هستند، لحظات استراتژیک را ثبت کنند.

 
قندیل تصریح کرد: آنها این قدرت را یافته‌اند که در بحبوبحه تنش میان ایران و آمریکا و نگرانی‌های جهانی نسبت به بازار نفت تاسیسات نفتی کشورهای متجاوز علیه یمن را هدف بگیرند تا در هر گونه راه حل جزیی یا کلی مربوط به مناقشه میان ایران و آمریکا شراکت خود را قطعی کنند و در داخل یمن هم بتوانند ابتکار خود را درباره بندر الحدیده بدون رایزنی با نیروهای متجاوز و طبق هماهنگی با طرف های سازمان ملل ارائه بدهند یعنی قوانین بازی جنگ و صلح را خوب بلدند.

 
به عقیده نویسنده پیشرفت استراتژیکی که انصار الله به ایران در تقابل با آمریکا هدیه داد بر خلاف حس میهن پرستی یمنی‌هایی نیست که در برابر ظلم و تجاوز روزانه عربستان و امارات و بی شک دولت دونالد ترامپ در آمریکا به سر می‌برند از همین روست که می‌بینیم انصار الله بدون اینکه خبر بدهند یک سرمایه گذاری مشترک با ایران را ارائه داد که این جنبش را در هر گونه راه حلی برای معادله بزرگ بین المللی شریک قرار داده و به متحد ایرانی آن در مذاکره قدرت می‌دهد.

 
البناء نوشت: و بدین ترتیب انصارالله  درک عمیق و هوشمندانه‌ای از مفهوم ائتلاف را معنا کرد، مشابه کاری که حزب الله در جنگ تابستان ۲۰۰۶ و همچنین دفاع از سوریه نشان داد  یعنی تردیدی در ورود به عرصه منطقه‌ای و بین المللی برای تقویت جایگاه متحدانش به خود راه نمی‌دهد و با شجاعت به صحنه درگیری‌های مستقیم و در پشت آن مذاکرات بزرگی ورود می‌کند که موازنه‌های منطقه و جهانی را ترسیم می‌کند.

 
 قندیل به نقل از یکی از رهبران مقاومت نوشت: انصار الله یمن  همیشه ما را شگفت زده می‌کند،  رهبران مقاومت در ادوار آتی انصار الله را نمونه صبر و اعتماد به نفس برای دستیابی به پیروزی معرفی خواهند کرد، یقینا این دوران سخت خواهد گذشت و به زودی تحولی بزرگ رقم خواهد خورد.

 
وی افزود: انصار الله در زمینه فناوری‌ها و تاکتیک‌های رزمی یا جنگ روانی خود هنوز شگفتی‌ها و بدیعیات  جدیدی را به نمایش خواهد گذاشت و می‌توانند الگوی انضباط و سازماندهی یک جنبش مقاومت در سایه سختی‌های جنگ و شرایط و کمبود منابع باشند.

نویسنده در ادامه انصار الله و مردان آن را خطاب قرار داده و گفت: شما افتخار امت ما هستید، شما معادلات جدیدی را برای مردم خود و امت خود ساخته‌اید و می‌دانید که معامله قرنی که فلسطین را هدف گرفته است در باب المندب و آب‌های دریای عمان و خط لوله ینبع به الدمام نابود می‌شود و همچنین در راهپیمایی‌های میلیونی که در شرق غزه برگزار می‌شود و در موشک‌هایی که نزدیک تل آویو فرود می‌آید.

 
البناء نوشت: ترامپ منتظر تماس تلفنی ایرانی‌هاست و از همین رو شماره تلفن داده و منتظر نشسته است اما امروز مشاورانش به او توصیه می‌کنند که سعی کند یک شماره تلفن از انصار الله هم برای تضمین ثبات بازار نفت داشته باشد چون نه نفرات و تجهیزاتی را که در منطقه دارد و نه رژیم‌های سرسپرده آن با القاب پر طمطراق، پول‌های هنگفت و سلاح‌های مدرن آنها دردی از آمریکا دوا نمی‌کنند.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 260417