توصيه به ديگران
۰
شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۳
آیت الله اشرفی، عالمی در طراز انقلاب اسلامی بود
پیام مقام معظم رهبری،در پی درگذشت آیت الله اشرفی شاهرودی نشان دهنده شخصیت برجسته وی است. در واقع، آیت الله اشرفی شاهرودی، عالمی در طراز انقلاب اسلامی بودند که همیشه با دغدغه بسیار، مشکلات مردم را پیگیری و در حد امکان، برطرف می کردند.
آیت الله اشرفی، عالمی در طراز انقلاب اسلامی بود
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز بزرگداشت «آیت الله مرتضی اشرفی شاهرودی» از علمای مردمی و انقلابی، با حضور جمعی از نمایندگان مراجع معظم تقلید و علما و فضلای حوزه های علمیه، در دفتر آیت الله العظمی فیاض در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما حجت الاسلام فرقانی در این مراسم اظهار داشت: علما جایگاه برجسته ای در دین دارند زیرا مرزبانان اعتقادات هستند، از اینرو امام علی (علیه السلام) فرمودند «النَّظرُ إلی العَالِم أحبُّ إلَی الله مِن اعتکافِ سَنَهٍ فِی البَیت الحَرام: نگاه کردن به عالم و دانشمند نزد خداوند، از یک سال اعتکاف در کعبه برتر است.»
 
وی گفت: هیچ کسی به جایگاه و ارزش و مقام عالم نمی رسد، حتی عابدان؛ امام صادق  علیه ‏السلام فرمودند «ِذا کانَ یَومُ القیامَهِ بَعَثَ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ العالِمَ وَ الْعابِدَ ، فَاِذا وَقَفا بَیْنَ یَدَىِ اللّه‏ِ عَزَّوَجَلَّ قیلَ لِلْعابِدِ : اِنْطَلِقْ اِلَى الْجَنَّهِ وَ قیلَ لِلْعالِمِ : قِف تَشَفَّعْ لِلنّاسِ بِحُسْنِ تَأدیبِکَ لَهُمْ: هر گاه روز قیامت گردد، خداى عزّوجلّ عالم و عابد را برانگیزاند. پس آن‏گاه که در پیشگاه خداوند ایستادند به عابد گفته مى‏ شود «به سوى بهشت حرکت کن» و به عالم گفته مى‏شود «بایست و مردم را به خاطر آن‏که نیکو ادبشان نمودى ، شفاعت کن.»
 
آیت الله حاج شیخ مرتضی اشرفی شاهرودی، که در خاندان عالم پروری تربیت شدند و از شاگردان برخی از مراجع معظم تقلید بودند. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به دلیل مقام شامخ این عالم ربانی، در پی درگذشت آیت الله اشرفی شاهرودی، درگذشتشان را تسلیت گفتند. پیام مقام معظم رهبری، نشان دهنده شخصیت برجسته آیت الله اشرفی شاهرودی دارد.
 
فرقانی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب برای این عالم ربانی گفت: آیت الله اشرفی شاهرودی، عالمی در طراز انقلاب اسلامی بودند که همیشه با دغدغه بسیار، مشکلات مردم را پیگیری و در حد امکان، برطرف می کردند.  مراجع معظم تقلید و همچنین علمایی مانند مرحوم آیت الله اشرفی شاهرودی، در زمان غیبت، دین خدا حفظ کردند و مردم را در مسیر قرآن و اهل بیت(ع) و عمل به آموزه های دینی، راهنمایی کردند.

امام هادی علیه السلام در تبیین جایگاه علما در عصر غیبت، فرمودند «اگر بعد از غیبت قائم ما نبود وجود علمایی که به سوی او (مردم را فرا) می خوانند و به وجود او رهنمون می شوند و با حجتهای الهی از دین او دفاع می کنند و بندگان ناتوان خدا را از دام ابلیس و پیروان او می رهانند، بی گمان همه ی مردم از دین خدا بر می گشتند.»
 
وی در پایان گفت: مردم باید با استمرار تعامل خود با علما، از آسیب های اجتماعی، انحرافات فکری و تحریفات مغرضان و دشمنان دین، دور باشند. امام خمینی(ره) در این باره خطاب به مردم، فرمودند «هیچ گاه از روحانیت جدا نشوید.»
کد مطلب : 243713