توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۹
امکانات رفاهی فرودگاه مهر آباد تهران
تهران دارای دو فرودگاه بسیار مهم است که یکی از آن ها فرودگاه مهر آباد می باشد. این فرودگاه از لحاظ شلوغی بسیار پر تردد است که البته در چند سال اخیر دیگر خبری از پروازهای خارجی در آن نیست!
Share/Save/Bookmark
                                         

به گزارش عصر امروز تهران دارای دو فرودگاه بسیار مهم است که یکی از آن ها فرودگاه مهر آباد می باشد. این فرودگاه از لحاظ شلوغی بسیار پر تردد است که البته در چند سال اخیر دیگر خبری از پروازهای خارجی در آن نیست! فرودگاه مهر آباد جایی است که در آن خاطرات تلخ شیرین بسیاری برای مردم وجود دارد. گاه برای همیشه با عزیزان مان در این مکان خداحافظی کرده ایم و اشک ها ریخته ایم و گاه پس از مدتی به استقبال دوستان مان رفته ایم. مهر آباد اولین فرودگاهی بود که در پایتخت ساخته شد و در حال حاضر بیش از 13 میلیون جابجایی در آن صورت می گیرد؛ به همین خاطر لقب پر تردد ترین فرودگاه ایران را به خود اختصاص داده است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این فرودگاه بیشتر آشنا کنیم.
این فرودگاه هم مانند دیگر فرودگاه ها، دارای امکانات رفاهی بسیاری می باشد. برای مثال در ترمینال ۱ برای استراحت مسافرین رستوران ها و کافی شاپ های بسیاری وجود دارد. از دیگر امکانات فرودگاه مهر آباد می توان به سالن عمومی، غرفه کتابفروشی، کافی شاپ و نمازخانه اشاره نمود. شما می توانید پس از خرید بلیط هواپیما به یکی از این مجموعه های رفاهی رفته و استراحت نمایید.

علت نامگذاری فرودگاه مهر آباد به این نام چیست؟

در نزدیکی فرودگاه مهر آباد یک روستای کوچک با همین نام قرار دارد و به همین دلیل نام آن را مهر آباد می گذارند.

تاریخچه فرودگاه مهر آباد
همانطور که گفتیم فرودگاه مهر آباد در کنار روستایی با نام مهر آباد یا حسین آباد قرار داشته است. پس از گذشت سال ها نام روستا را به عصمت الدوله تغییر دادند اما نام فرودگاه را مهر آباد گذاشتند. تقریبا در سال 1296 مردم ایران برای اولین بار بر فراز آسمان آبی دستگاه هایی غول پیکر را در حال پرواز دیدند که نامش هواپیما بود. در این زمان جنگ جهانی دوم به اواخر خود رسیده بود. این هواپیماها روسی بودند و خلبان های شان هم روسی بود. برای به پرواز در آمدن این هواپیماها تمامی قطعاتش را به ایران منتقل کردند و پس از مونتاژ امکان پرواز آن فراهم شد. تهران در گذشته بسیار ساده بود و برج ها و ساختمان های مرتفع کمی در آن وجود داشت، به همین خاطر هواپیماها در ارتفاع کمی پرواز می کردند و مردم می توانستد آن ها را از فاصله نزدیک ترین مشاهده کنند.
پس از اینکه این ماجرا اتفاق افتاد و برای جنگ از هواپیما استفاده شد، از سر تا سر جهان تقاضای هواپیما افزایش یافت. در سال 1340 و در بهمن ماه، اولین هواپیما وارد ایران شد. نام این هواپیما یونکرس بود و به صورت اختصاصی به پرواز در می آمد. پس از آن تلاش های بسیاری برای گسترش صنعت هوایی در کل جهان شد و تقریبا 22 سال پس از ورود اولین هواپیمای یونکرس به ایران، باشگاه خلبانی در ایران افتتاح شد و 20 هواپیما هم در اختیار ایران قرار گرفت. پس از این رویداد در سال 1317 اولین فرودگاه ایران یعنی فرودگاه مهر آباد تاسیس شد. پس از ساخت این فرودگاه فعالیت های هوایی ایران اوج گرفت و در سال 1325 جمعی از خلبانان ایرانی به آمریکا رفتند تا دوره های مختلف پروازی را ببینند. سپس در سال 1328 ایران موفق شد در خطوط پروازی فعالیت کند. با اینکه مهر آباد اولین فرودگاه ایران است اکما در تمام خاورمیانه چنین فرودگاهی به لحاظ وسعت و بزرگی وجود ندارد.
ایران فعالیت های بسیاری برای توسعه خطوط هوایی خود انجام داد که مهم ترینش عضویت در سازمان ایکائو بود. این سازمان کمک های شایانی در خصوص پیشرفت صنعت هوایی به ایران کرد. در آن زمان تنها فرودگاه ایران، فرودگاه مهر آباد بود و به همین دلیل یکی از مهم ترین فرودگاه های کشور محسوب می شد. اما اکنون مهر آباد تنها در پروازهای داخلی فعالیت دارد. یعنی برای مسافرینی که با تهیه بلیط هواپیما تهران قصد سفر به این شهر را دارند می توانند از فرودگاه مهر آباد دیدن کنند.سایر امکانات فرودگاه مهر آباد

بانک
در این فرودگاه هر بانکی که فکرش را بکنید وجود دارد. علت آن هم موقعیت مکانی فرودگاه مهر آباد است و همین سبب شده که تمامی نیازهای بانکی مسافرین تامین شود.

دستگاه عابر بانک برای انتقال و دریافت وجه
قطعا نیاز به وجه نقدر در شرایط سفر به وجود می آید به همین دلیل عابربانک های بسیاری در ترمینال وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

ایستگاه تاکسی
در هر ترمینال یک ایستگاه تاکسی برای تردد مسافرین قرار دارد که رفت و آمد آن ها را آسان تر می کند.

اتوبوس برای رفت و آمد و جابجایی
ترمینال های درون فرودگاه بسیار بزرگ هستند به همین خاطر برای جابجایی سریع مسافرین از اتوبوس استفاده می شود. در هر ترمینال به این منظور اتوبوس های بسیاری وجود دارند.
کد مطلب : 277537