توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۵
لبنان یا با ایران باشد یا منتظر دیکته‌های «یانکی‌ها» بماند
وزیر خارجه اسبق لبنان با انتشار مقاله ای از حمایت های ایران تشکر و از تمایلات برخی گروههای سیاسی این کشور به سمت آمریکا انتقاد کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «عدنان منصور» وزیر خارجه اسبق لبنان در مقاله ای که در روزنامه البناء منتشر شد نوشت: ایران همواره از لبنان حمایت کرده و به دنبال تقویت روابط خود با این کشور بوده است.

در ادامه این مقاله نوشته شده است: پیشنهاد اخیر ایران برای ارسال کمک های نفتی به لبنان نخستین پیشنهاد و یا آخرین پیشنهاد ایران به لبنان به شمار نمی رود. ایران طی ۲۵ سال گذشته بدون هیچ قید و شرطی پیشنهادات خود را برای کمک به لبنان به سمت این کشور روانه کرده است. ایران با ارائه این پیشنهادات تلاش می کند در روند تقویت زیر ساختهای لبنان در زمینه های تولید، خدماتی و بهداشتی مشارکت داشته باشد.

بر اساس این مقاله، از سال ۱۹۹۷ تاکنون بیش از ۳۲ توافقنامه و پروتکل و یادداشت تفاهم میان مسئولان لبنانی و ایرانی در زمینه های مالی، کشاورزی، علمی، بهداشت، حمل و نقل، انرژی و نفت امضا شده است.

لبنان یا باید به خود احترام بگذارد یا مانند دیگر «جمهوری های موز» در قاره آمریکا عمل کرده و منتظر باشیم ببینیم یانکی ها چه چیزی را به ما دیکته می کنند.

در این مقاله آمده است: متأسفانه طرف لبنانی توجه و جدیت لازم را برای اجرای این توافقنامه ها از خود نشان نداده و احترامی به موعد تعیین شده برای برگزاری نشست های دوره ای سالانه با طرف ایرانی نمی گذارد. دلایل این امر نیز کاملا آشکار بوده و از کسی پنهان نیست؛ گرچه برخی افراد به دنبال بهانه تراشی در این خصوص هستند. چه طور است که ایران نشست های اقتصادی خود را با کشورهای همسایه و دیگر کشورهای جهان به صورت منظم برگزار می کند اما به لبنان که می رسد، طرف لبنانی مانع تراشی می کند؟

عدنان منصور در این مقاله نوشت: طی ۸ سال کار به عنوان سفیر لبنان در جمهوری اسلامی ایران متوجه شدم که مسئولان لبنانی هیچ جدیتی برای تقویت روابط دو جانبه با ایران ندارند. ایران همواره از لبنان در زمینه های مختلف حمایت کرده است. در جریان تمام سفرهای مسئولان لبنانی به ایران متوجه این پیام تهران خطاب به بیروت شدم؛ ما از لبنان بدون قید و شرط حمایت می کنیم. اما قشر سیاسی در لبنان فاسد بوده و تنها به دنبال اجرای معاملات خود است. این مسأله زبان زد خاص و عام در جهان است.

به گزارش مهر وی ادامه داد: از تمام کسانی که در برابر پیشنهادات ایران ایستاده اند می پرسیم، دلایل واهی و منافقانه آنها چیست؟ شما به دنبال منافع کشورتان نیستید. لبنان دیگر تاب شکست های بیشتر را ندارد. لبنان یا باید به خود احترام بگذارد یا مانند دیگر «جمهوری های موز» در قاره آمریکا عمل کرده و منتظر باشیم ببینیم یانکی ها چه چیزی را به ما دیکته می کنند.
کد مطلب : 284629