توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۱
اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار برای بازسازی مناطق زلزله‌زده
معاون اول رییس جمهور گفت: ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌های بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و کرمان اختصاص می‌یابد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جمع مردم روستای گورک ضمن تبریک ایام نوروز گفت: خوشبختانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارهای بزرگی را در سطح منطقه و پس از وقوع زمین لرزه‌های 6.2ریشتری انجام داده که امروز اولین واحد بازسازی شده در منطقه گورک و کوهبنان تحویل افراد داده شد.

 
وی با اشاره به بازدید رئیس‌جمهور از این مناطق در سفر اخیر خود به استان کرمان اظهارداشت: طبق دستور رئیس‌جمهور قرار است تا تیرماه سال جاری تمامی 200 واحد مدنظر بازسازی شده در منطقه گورک به مردم زلزله زده تحویل داده شود که خوشبختانه روند اقدامات به گونه‌ای است که تا پایان تیرماه به همه مردم این منطقه مسکن دائمی تحویل داده خواهد شد.

 
جهانگیری با تشریح تفاوت‌های زلزله 96 با سال 83 در این منطقه افزود: در سال 83 شاهد زلزله‌ای با مقیاس کمتر نسبت به زلزله سال 96 روبرو بودیم که شاهد تلفات جانی و مالی بسیار زیادی بودیم اما با بازسازی‌های صورت گرفته در این منطقه امروز با کمترین خسارات مالی و بدون تلفات جانی در زلزله‌ای با ریشتر بالاتر از سال 83 مواجه شدیم.

 
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه کارهای توسعه‌ای و زیربنایی بسیاری خوبی در روستاهای کشور در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است اضافه کرد: بازسازی واحدهای مسکونی روستاهای کشور یکی از برنامه‌های جدی دولت یازدهم و دوازدهم بوده به طوری که سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی در کشور بازسازی می‌شوند که در قالب این طرح تاکنون 2 میلیون خانه استحکام بخشی شده‌اند.

 
وی با اشاره به موقعیت زلزله خیز بودن ایران تصریح کرد: در این شرایط چاره‌ای جز ایمن سازی و استحکام بخشی را نداریم و در این راستا باید نظام بانکی، دولت، مردم و مسئولین پای کار بیایند تا بتوانیم علی رغم وجود منابع محدود مالی در یک دوره زمانی تعیین شده شاهد بازسازی واحدهای مسکونی در شهرها و روستاهای کشور باشیم.

 
جهانگیری با اشاره به اجرای طرح بازسازی بافت‌های فرسوده در شهرهای بزرگ از سال 96 خاطر نشان کرد: امروز شاهد هستیم جمعیت زیادی از کشور در حاشیه‌های شهری قرار دارند که خود سبب بروز آسیب‌های اجتماعی فراوانی شده است که برای جلوگیری از این مهاجرت و افزایش حاشیه‌نشینی باید توجه ویژه ای به روستاهای کشور در بعد خدمات زیربنایی داشته باشیم تا مراکز روستایی دارای جذابیت برای روستاییان داشته باشد.

 
معاون اول رئیس‌جمهور در پایان به برخی از خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه زیربنایی در روستاهای کشور پرداخت و گفت: در ابتدای دولت یازدهم تنها 14 هزار روستای کشور از نعمت گاز برخوردار بودند که تنها در این دولت 11 هزار روستای کشور گازرسانی شدند ضمن آنکه در تمامی روستاهای کشور شاهد وجود اینترنت پرسرعت هستیم که نشان از توجه ویژه این دولت به مناطق روستایی است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 232050