توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰
روسیه: غارت نفت و تحریم دمشق توسط آمریکا مانع بازسازی سوریه
وزیر دفاع روسیه با اشاره به عدم اجرای وعده واشنگتن درباره بازسازی شهر رقه، گفت: اقدام آمریکا در غارت ثروت نفتی سوریه و اعمال تحریم‌ها علیه این کشور، مانع جدی در بازسازی و بازگشت مردم سوریه به زندگی عادی است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه روز سه‌شنبه در پایان نشست وزرای امور خارجه و دفاع روسیه-ایتالیا در ترکیب 2+2 در رم اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه سوریه و سرقت ثروت نفتی این کشور توسط ایالات متحده، مانعی جدی برای بازسازی سوریه و بازگشت کامل مردم این کشور به زندگی صلح آمیز شده است.

شایگو در کنفرانس مطبوعاتی در رم گفت: «از یک طرف میادین نفتی که تولید کننده نفت هستند تحت کنترل آمریکایی‌ها قرار گرفته‌اند. آنچه در این مناطق رخ می‌دهد، غارت آشکارا ثروت نفتی متعلق به مردم سوریه است. و از طرف دیگر دولت آمریکا واردات نفت به سوریه را هم ممنوع اعلام کرده است. بخش گسترده‌ای از خاک سوریه به گرما ، آب گرم و برق نیاز مبرم دارد. همه این امکانات باید از سوخت‌های هیدروکربنی مهیا شوند که ارسالشان به سوریه ممنوع است.»

وزارت دفاع روسیه، پیش از این، اعلام کرده بود که ایالات متحده نفت سوریه را به کشورهای دیگر قاچاق می‌کند و کاروان‌های قاچاق نفت توسط شرکت‌های نظامی خصوصی و نیروهای ویژه آمریکایی محافظت می شوند.

این در حالی است که طبق ادعای "جیمز جفری" ، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه ، حضور آنها در منطقه قانونی است و واشنگتن می خواهد اطمینان حاصل کند که تأسیسات نفتی در شمال شرقی سوریه به دست تروریست‌ها نمی افتد. در پایان نوامبر 2019 ، جفری گفته بود که طبق قانون اساسی سوریه ، نفت این کشور متعلق به مردم آن است.

وزیر دفاع روسیه در بخش دیگری از سخنان خود همچنین یادآور شد که آمریکا به وعده‌های خود برای بازگرداندن شهر رقه به وضعیت عادی، که به دلیل بمباران هوایی نیروهای ائتلاف بین المللی با خاک یکسان شده، عمل نکرده است.

شایگو گفت: «همه بمباران‌ها و تخریب کامل شهر رقه در نتیجه آنها را به یاد می آورند. در آن زمان آمریکایی‌ها گفتند که رقه را بازسازی خواهند کرد و بودجه‌ای برای این منظور اختصاص یافته است. امروزه حتی پاکسازی شهر از مین هم آغاز نشده است. این شهر دو سال است که منتظر ارزیابی ماموریت مین زدایی است.»

به گفته وزیر دفاع روسیه، هر ماه بیش از 50 نفر از مردم غیرنظامی ساکن رقه در اثر انفجار مین‌های کار گداشته شده توسط تروریست‌های داعشی در این شهر جان خود را از دست می دهند.

سرگئی شایگو همچنین در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت کلی در سوریه در شرایط فعلی گفت: «پنج سال پیش در سوریه ، مناطق آزاد شده از دست تروریست‌ها و تحت کنترل دولت قانونی این کشور تنها  18 درصد از کل خاک کشور بود، ولی امروزه بیش از 90 درصد از خاک سوریه تحت کنترل نیروهای دولتی قرار گرفته است. و آزاد سازی سایر مناطق از کانون‌های کوچک تروریستی باقی مانده در سوریه کاملاً با اطمینان ادامه داشته و ارتش سوریه با موفقیت در حال نابودی تروریست‌هاست.

وزیر دفاع روسیه تاکید کرد که در حال حاضر کل جامعه جهانی باید به روی بازسازی سوریه و کمک به بازگرداندن زندگی صلح آمیز برای مردم این کشور متمرکز شود.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 277637