توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸
تصاویرقطعات گنبد جدید حرم امام حسین(ع) در ایران برای انتقال به کربلا
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از جداسازی و پیاده‌سازی قطعات بتنی گنبد جدید حرم مطهر امام حسین(ع) در کرمان برای انتقال به کربلا خبر داد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز؛ حسن پلارک اظهار کرد: همزمان با سالروز میلاد پر برکت ثامن الحجج(ع) گام نخست برای انجام عملیات انتقال و نصب گنبد جدید حرم مطهر حسینی با دمونتاژ(پیاده‌سازی) سگمنت‌ها (پنل‌های بتنی) این سازه در کرمان برداشته شد.
 
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه سازه گنبد جدید، سبک و قابلیت باز و بسته شدن دارد، افزود: مهندسان ایرانی مقاومت این سازه را برای دست‌کم 300 تا 400 سال آینده تضمین کرده‌اند.
 
وی با بیان اینکه دانش فنی طراحی و ساخت این سازه کاملا بومی است، تصریح کرد: گنبد جدید که یک سازه مهندسی پیشرفته محسوب می‌شود، طی سه مرحله ساخته شده که شامل ساخت استراکچر (سازه فلزی – صنعتی)، ساخت خشت‌های مسی و آبکاری آنها با چند میکرون طلا و در نهایت آماده‌سازی بستر نصب گنبد در کربلاست.
 
وی با بیان اینکه بستر نصب در کربلا آماده شده است، افزود: استراکچر به شکل قطعات پیچ و مهره برای اولین بار به این شکل ساخته شده و هم‌اکنون در مراحل پایانی ساخت خشت‌های مسی و پوشش آنها با لایه نازکی از طلا هستیم.
 
پلارک با بیان در مرحله طلاکاری خشت‌ها باید از فناوری ویژه‌ای استفاده کنیم که مانع سایش شده و در شرایط آب هوایی عراق دست‌کم 50 سال ماندگاری داشته باشد، گفت: در این خصوص از توان علمی دانشگاه‌های کشور بهره‌ گرفتیم.
 
وی با بیان اینکه با نهایی شدن ساخت و نصب این گنبد، بیش از 7 متر به ارتفاع گنبد کنونی افزوده خواهد شد، تصریح کرد: برای حفظ میراث تاریخی و تأکید علما بر حفظ دو گنبد کنونی، تلاش زیادی کردیم تا گنبدها بر سر جای خود باقی مانده و گنبد جدید بر روی گنبدهای موجود نصب شود.
 
رئیس ستاد بازسازی عتبات با اشاره به روایات متعدد در خصوص استجابت دعا در زیر قبه حسینی گفت: در پایان کار 3 گنبد این حرم بر روی هم قرار خواهند گرفت که گنبد اول آینه‌کاری و گچ‌کاری شده و در حال حاضر از داخل صحن قابل رؤیت است.
 
پلارک در پایان خاطرنشان کرد: هموطنان علاقه‌مند به مشارکت در فیض بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به هر میزان دلخواه با شماره‌گیری کد ستاره 233 مربع اهداء کنند.

مرجع : تسنیم
کد مطلب : 265405