ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است

4 خرداد 1401 ساعت 16:17

با شروع سال جدید، قیمت ها در بازار خودرو به صورت هیجانی بالا رفت اما از اواسط اردیبهشت و انتشار اخبار نسبتا مثبت، ریرش قیمت ها آغاز شد. البته طی دو روز گذشته شاهد ایست قیمتی در بازار بودیم.


به گزارش عصر امروز، با شروع سال جدید و انتشار اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو، افزایش نرخ ارز و …، قیمت‌ها در بازار خودرو که روند نزولی به خود گرفته بودند، به یکباره صعودی شدند و رکوردهای جدیدی در قیمت این محصول ثبت شد.

روند صعودی قیمت‌ها تقریباً تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه داشت که با انتشار اخبار مربوط به آزادسازی واردات خودرو، ترمز افزایش قیمت کشیده شد و اگرچه نسبت به اسفند ۱۴۰۰ همچنان قیمت‌ها بالاست اما نرخ‌ها از آن روند صعودی، عقب نشینی کرد و به طور میانگین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان ریزش قیمت را شاهد بودیم.

البته طبق گفته فعالان بازار خودرو، طی دو ماه گذشته، قیمت‌ها در بازار به صورت غیرواقعی و هیجانی افزایش یافته و بیشتر ارقام روی کاغذ بودند و با انتشار اخبار نسبتاً مثبت، روند هیجانی قیمتها متوقف شد و پس از یک کاهش چند روزه، طی دو روز گذشته، قیمت‌ها باثبات مانده‌اند.

آنطور که فعالان بازار خودرو می‌گویند، اگرچه طبق تجربه در این روزها میزان معاملات خودرو به دلیل نزدیک شدن به فصل تابستان باید افزایش یابد اما با توجه به اینکه خریداران منتظر گشایش‌های بیشتر و ریزش قیمت‌ها هستند، بازار دچار یک رکود سنگین شده است؛ در واقع فروشندگان خودرو به شدت به دنبال فروش محصولات خود هستند اما خریداری وجود ندارد.

به گزارش مهر در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار قابل ملاحظه است.

خودرو (مدل ۱۴۰۱)قیمت بازار ۴ خرداد
کوییک اتوماتیک ۳۴۵ میلیون تومان
کوییک دنده‌ای ۲۲۱ میلیون تومان
پراید ۱۱۱ (مدل ۹۹) ۲۰۰ میلیون تومان
پراید ۱۳۱ (مدل ۹۹) ۱۷۸ میلیون تومان
تیبا صندوق‌دار ۱۹۲ میلیون تومان
تیبا هاچ‌بک EX ۲۰۱ میلیون تومان
ساینا EX دنده‌ای ۲۲۰ میلیون تومان
رانا پلاس ۲۹۵ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۲ ۳۰۰ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۵ (مدل ۹۹) ۳۴۵ میلیون تومان
سمند LX، EF۷ ۳۳۲ میلیون تومان
سمند LX ساده ۳۰۰ میلیون تومان
تارا اتوماتیک ۵۹۰ میلیون تومان
پژو پارس LX ۳۸۰ میلیون تومان
دنا معمولی ۳۹۵ میلیون تومان
سورن پلاس۳۷۵ میلیون تومان


کد مطلب: 311794

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdccosq102bqsm8.ala2.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir