لندن: ایران نباید به تسلیحات هسته‌ای دسترسی داشته باشد!

خبرگزاری فارس , 21 مرداد 1401 ساعت 9:26

وزیر امور خارجه انگلیس با تکرار لفاظی‌‌های غرب گفت که جامعه بین‌الملل و انگلیس باید از دسترسی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری کند.


به گزارش عصر امروز،‌ «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس که برای احراز سمت نخست‌وزیری انگلیس تلاش می‌کند به روزنامه «جوئیش کرونیکل» ادعاهایی که دیگر شرکای غربی وی درباره ایران مطرح می‌کنند، تکرار کرد.

وی تصریح کرد که انگلیس و جامعه بین‌الملل باید از دستیابی ایران و جامعه بین‌الملل به تسلیحات اتمی جلوگیری کند و توضیح داد: «ما باید ایران را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای متوقف کنیم. این بسیار بسیار واضح است».

لفاظی‌های وزیر خارجه انگلیس درباره تسلیحات اتمی در حالی مطرح شده است که ایران بارها تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح آمیز دارد و به دنبال تسلیحات اتمی نیست.

انگلیس، روسیه، چین،‌آلمان، ایالات متحده، فرانسه و اتحادیه اروپا و ایران در سال 2015 توافق هسته‌ای موسوم به برجام را امضا کردند اما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌های جامعی را مجدداً‌ علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد و سیاست «فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفت به امید آن که ایران با توافق مورد قبول آمریکا موافقت کند اما این سیاست نه تنها نتیجه‌ای در برنداشت بلکه ایران پس از یکسال عمل به تعهدات برجامی، کاهش تعهدات خود را آغاز کرد.

این اولین بار نیست که کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می‌کنند، پیش از این نیز ایالات متحده، فرانسه و انگلیس برای دهمین کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی)، در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بیانیه صادر کردند.

طبق این گزارش، دو عضو برجام و ایالات متحده که به صورت یکجانبه این توافق هسته‌ای را ترک کرده است،‌ بار دیگر ادعاهای تکراری علیه برنامه هسته‌ای را تکرار کردند و گفتند که موضع آن‌ها این است که جمهوری اسلامی ایران نباید به توانمندی ساخت سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.


کد مطلب: 314044

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcdoo0soyt0fz6.2a2y.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir