هشدار ایران درباره ماجراجویی اسرائیل در قبال لبنان

21 خرداد 1403 ساعت 14:27

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: آمریکا در تمامی جنایات صورت‌گرفته کنار رژیم صهیونیستی بوده است و هیچ‌یک از شواهد نشان نمی‌دهد که آمریکا در برقراری آتش‌بس جدی است.


به گزارش عصر امروز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره جنایات رژیم صهیونیستی گفت: بار دیگر جنایت اسفناک رژیم را در اردوگاه النصیرات محکوم می‌کنم، این جنایت دردناک و غیرانسانی است، در این حمله وحشیانه صدها نفر در خاک‌وخون غلتیدند، نکته دردناک دیگر این است که در گزارش‌های دیگر این‌گونه مطرح شده است که نیروهای نظامی آمریکا و انگلیس هم در اجرای این عملیات نقش داشتند، این بیانگر این است که در یک عملیات سه‌جانبه بیش از 700 نفر از شهروندان بی‌گناه فلسطینی جان باختند.

این یک آبروریزی بزرگ برای حامیان رژیم صهیونیستی است، فلذا این عملیات وحشیانه به شدیدترین عبارات محکوم است و ضرورت دارد جامعه جهانی بار دیگر مسئولیت‌های حقوقی خود را درک کند و برای متوقف کردن ماشین کشتار رژیم اقدام جدی انجام دهد.

آمریکا در برقراری آتش‌بس جدی نیست

وی در خصوص پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا برای آتش‌بس در غزه و استعفاهای مقامات رژیم صهیونیستی گفت: آمریکا در تمامی جنایات صورت‌گرفته کنار رژیم صهیونیستی بوده است. هیچ‌یک از شواهد نشان نمی‌دهد که آمریکا در برقراری آتش‌بس جدی است، اگر ذره‌ای صداقت در آمریکا وجود دارد اول باید از ارسال تجهیزات به رژیم صهیونیستی و پر کردن زرادخانه تسلیحات رژیم پرهیز کند.

استعفاهای مقامات رژیم نشان‌دهنده فروپاشی داخلی و عدم دستیابی به هیچ‌یک از اهداف تعیین‌شده علیه نوار غزه است و نشان‌دهنده شکست‌های راهبردی است. عوض شدن چند جنایتکار تغییری در ماهیت رفتارهای جنایت‌آمیز این رژیم ایجاد نخواهد کرد.

ستاد برگزاری انتخابات در خارج از کشور تشکیل شد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برگزاری انتخابات در خارج از کشور و اقدامات انجام‌شده گفت: ملت ایران در پس یک رخداد تلخ و از دست دادن رئیس جمهور خدوم در آستانه یک رخداد سیاسی مهم و تعیین کننده است. تردیدی نیست برای دستگاه دیپلماسی مشارکت حداکثری مردم به ویژه در خارج از کشور بسیار حائز اهمیت است و دستگاه دیپلماسی به منظور ایجاد سازوکارهای مناسب و شایسته از مدتی قبل اقدامات اولیه خودش را برنامه ریزی و هماهنگی‌های لازم را انجام داده است.

با هماهنگی وزارت کشور کمیته‌ای شکل گرفته است و دستورالعمل‌های لازم به نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور ابلاغ شده و با انجام سفر مدیرکل کنسولی وزارت خارجه به برخی از کشورها، از آغاز فراهم آوردن شرایط مناسب اطمینان لازم را کسب کرده است. شهروندان ایرانی خارج از کشور به عنوان بخشی از عضو موثر جامعه ایرانی باید این حق را داشته باشند که در انتخابات شرکت کنند. مذاکرات لازم با مقامات کشورهای ذی ربط برای شرکت ایرانیان در انتخابات انجام شد.

کمیته کنسولی اربعین حسینی(ع)

وی درباره کمیته کنسولی اربعین حسینی(ع) و اقدامات انجام شده گفت: وزارت خارجه ایران به عنوان مسئول کمیته سیاسی و کنسولی ستاد اربعین، برگزاری راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی را با جدیت از ماه پیش محل توجه قرار داده است. این کمیته از چند ماه پیش در وزارت خارجه شکل گرفته و نمایندگی‌های ذیربط تاکنون در محل وزارت خارجه حضور بهم رسانده‌اند. دستورالعمل‌ها صورت گرفته و شرح وظایف نمایندگی‌ها روشن و مشخص و به مسئولین ابلاغ شده است. همچنین مذاکرات لازم با مقامات عراق انجام شده است. ما از ماه‌های پیش عملا خودمان را برای کمک موثر به برگزاری مراسم حماسی اربعین آماده کرده‌ایم.

سفر علی باقری به عراق

کنعانی در خصوص سفر علی باقری به عراق و دستورکارهای مشخص شده گفت: برنامه سفر آقای باقری به عراق را تایید می‌کنم. هماهنگی‌های اولیه برای انجام این سفر در حال صورت گرفتن است. مقامات عالی دولت عراق به منظور ابراز تسلیت و همدردی با دولت و ملت ایران متعاقب شهادت رئیس جمهور و همراهان به ایران سفر کردند. آقای باقری هم به منظور گفتگو با مقامات عالی رتبه عراق و نیز تشکر و قدردانی از مقامات عراق به دلیل همدردی با دولت و ملت ایران به زودی به این کشور سفر خواهند کرد.

پرونده قضایی علیه آمریکا توسط خانواده‌های قربانیان گروهک تروریستی پژاک

وی در خصوص پرونده قضایی علیه آمریکا توسط خانواده‌های قربانیان گروهک تروریستی پژاک گفت: من از جزئیات پرونده اطلاع ندارم اما اینکه در منطقه برخی طرف‌ها از گروه‌های تروریستی به عنوان ابزار سیاسی در مسیر تحقق اهداف غیرمشروع خود استفاده می‌کنند، این تخریب کننده امنیت منطقه‌ای است.

مقاومت مقابل هرگونه اقدام ماجراجویانه در قبال لبنان دست‌بسته نخواهند ماند

کنعانی در خصوص اخبار حمله به لبنان گفت: سیاست ایران حمایت از صلح و ثبات منطقه‌ای است. این یک اعتراف جهانی است که رژیم صهیونیستی مهمترین منبع ناامنی در منطقه است. اکنون بعد از 8 ماه جنگ ظالمانه علیه نوار غزه جهانیان متقاعد شدند که این رژیم اشغالگر قدس است که در صدد ناامنی در منطقه است. تهدیدات رژیم علیه لبنان باید از سوی سازمان ملل با جدیت مورد توجه قرار گیرد و هرگونه اقدام تحریک‌آمیز علیه تمامیت ارضی این کشور مورد محکومیت شدید قرار بگیرد.

مسئولیت حامیان رژیم صهیونیستی مشخصاً آمریکا و انگلیس در این زمینه دوچندان است. آنها باید با نفوذی که دارند هم دست از حمایت بردارند و هم مانع تداوم جنگ‌افروزی رژیم صهیونیستی شوند. حفظ ثبات و امنیت و تمامیت ارضی لبنان می‌بایست مورد توجه همه طرف‌ها قرار بگیرد. ارتش و دولت و ملت لبنان حق پاسخ هرگونه اقدام تجاوزکارانه را دارند و مقاومت در برابر اشغالگری ضامن ثبات و امنیت در لبنان است. صهیونیست‌ها باید بدانند که منظومه مقاومت در منطقه مقابل هرگونه اقدام ماجراجویانه در قبال لبنان و حاکمیت این کشور دست‌بسته نخواهند ماند.

درخواست بحرین برای عادی‌سازی روابط

وی درباره درخواست بحرین برای عادی‌سازی روابط گفت: ضمن تشکر از مقامات عالی دولت بحرین در ابراز همدردی با دولت و ملت ایران و اعزام هیاتی به تهران جهت ابراز همدردی، ما مواضع بحرین را شنیدیم و محل توجه در مسیر مدیریت و از سرگیری روابط سیاسی دو کشور قرار خواهیم داد.

ایران در ارتباط با فعالیت هسته‌ای خود در چارچوب آژانس عمل می‌کند

کنعانی در خصوص فشارها علیه ایران از سوی غرب و هدف آنان گفت: اقدامات برخی طرف‌های اروپایی علیه ایران در ارتباط با موضوع هسته‌ای، اقدامات غیر سازنده از سوی طرف‌هایی است که خود در ارتباط با وضعیت هسته‌ای ایران و برجام متهم اول و آخر هستند. اینگونه اقدامات از وجاهت قانونی و منطق سیاسی قابل پذیرش برخوردار نیست. بجای اتهام زنی علیه ایران متوجه مسئولیت خود باشند و به مسئولیت خود عمل کنند.

ایران به قوانین بین‌المللی پایبند است. ایران در ارتباط با فعالیت هسته‌ای خود در چارچوب آژانس و توافق جامع پادمان به تعهدات خود عمل می‌کند. فشارهای سیاسی برخی طرف‌های غربی از جمله در آمریکا و اروپا باعث منحرف کردن آژانس از کارکرد حرفه‌ای خود شده و فعالیت‌های آژانس را تحت تاثیر رویکردهای سیاسی قرار داده است. اینگونه فشارها سازنده نخواهد بود. اینکه در نیت اینان چه می‌گذرد من نیت خوانی نخواهم کرد. ایران در چارچوب تکالیف خود عمل کرده و عمل خواهد کرد. به رفتارهای سازنده، عملکرد سازنده نشان خواهیم داد.

سرکنسولگری ایران در قاپان وظایف خود را به‌خوبی انجام می‌دهد

وی در پاسخ به تسنیم در خصوص اقدام متناسب ایران علیه قطعنامه ضدایرانی در نشست شورای حکام گفت: شما را به توضیحات و مواضع رئیس محترم ساژمان انرژی اتمی ارجاع می‌دهم. دیدگاه‌ها روشن بود و طرف‌ها حتما پیام‌ها را دریافت کردند.

کنعانی در خصوص سؤال دیگر تسنیم درباره افتتاح سرکنسولگری ارمنستان در تبریز و فعالیت سرکنسولگری ایران در قاپان توضیح داد: دو کشور ایران و ارمنستان در سال‌های گذشته در ارتباط با تاسیس متقابل سرکنسولگری‌های خود در تبریز و قاپان توافقنامه‌ای را امضا کرده بودند و سرکنسولگری ایران در جریان سفر شهید امیرعبداللهیان رسما افتتاح شد. در آخرین سفری هم که وزیر خارجه شهید به ارمنستان داشتند موافقت ایران با گشایش متقابل سرکنسولگری ارمنستان در شهر تبریز به اطلاع مقامات این کشور رسید و طرف ارمنی در حال انجام مقدمات لازم برای گشایش سرکنسولگری است. فعالیت حرفه‌ای ایران در قاپان در چارچوب شرح وظایف به خوبی در حال انجام است و خدمات کنسولی به همه مراجعان ایرانی انجام می‌شود.

تغییر سرکنسول افغانستان در مشهد

وی در خصوص تغییر سرکنسول افغانستان در مشهد گفت: این یک اتفاق ویژه‌ای نیست. تصمیم مقامات سرپرست برای تغییر سرکنسول و اعلام وزارت امور خارجه ایران مبنی بر اینکه هرگونه جابه‌جایی تابع سازوکارهای کنوانسیون وین قابل انجام است و ایران مشکلی برای این منظور ندارد.

سخنگو در خصوص عدم مشارکت هیاتی از طالبان در نشست کمیته تماس منطقه‌ای برای افغانستان اظهار داشت: این نشست در تهران به ابتکار ایران در 2 روز انجام شد. موضوع گفتگو هم متمرکز بر تحولات افغانستان بود. این نشست در تداوم نشست‌هایی بود که در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی با توجه به رخدادها در افغانستان که منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد برگزار شد. ایران مبدع برگزاری این نشست بوده است. عدم مشارکت طرف افغانستانی به رغم دعوت تابع تصمیم مقامات سرپرست افغانستان بوده است. آنچه که مورد تاکید ایران بوده کمک به تامین صلح و ثبات در افغانستان بوده است. تحولات این کشور و هرگونه خلل در وضعیت امنیتی افغانستان محصور باقی نخواهند ماند، و وضعیت منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ارتباط با دیگر سازوکارهای منطقه‌ای در ارتباط با افغانستان هم همانگونه که ایران نشان داده در سازوکارهای چندجانبه که دارای هدف تحکیم ثبات در افغانستان است، ایران مشارکت سازنده در سطح عالی داشته و رویکرد خود را ادامه خواهد داد.

نحوه برگزاری انتخابات و اطلاع به ایرانیان خارج از کشور

وی درباره نحوه برگزاری انتخابات و اطلاع به ایرانیان خارج از کشور گفت: ستاد مرکزی انتخابات خارج از کشور وزارت خارجه اطلاعات دقیق را در اختیار ایرانیان قرار خواهد داد و به روش‌های مختلف در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. هیچکدام از نمایندگی‌های فعال ایران در خارج از کشور مستثنی از برگزاری انتخابات نیستند.  این انتخابات همزمان و همان تاریخ در شعبه‌های اخذ رای در خارج از کشور برگزار خواهد شد.

بازگشت تعدادی از خبرنگاران از عربستان به ایران

وی در خصوص بازگشت تعدادی از خبرنگاران از عربستان به ایران گفت: از همان ابتدای این رخداد و آگاهی سفارت ایران در ریاض، پیگیری این عزیزان و رفع توقیف آنها در دستورکار قرار گرفت. بلافاصله نمایندگی سیاسی ما فعال شد و تماس‌هایی با مسئولان مرتبط این کشور در سطوح مختلف برگزار شد. سفیر و سرکنسولگر ما شخصا ورود کردند و گفتگوها به این منظور با سفیر عربستان در تهران انجام شد. تلاش‌ها این بود که مشکل عزیزان ما حل شوند تا به فعالیت خودشان ادامه دهند و مناسک حج را انجام دهند. در این رابطه مقامات عربستان دلایلی را مطرح کردند که ما در چارچوب سوءتفاهم تلقی کردیم. متاسفانه تلاش‌های ما به نتیجه مطلوب نرسید و این عزیزان به ایران بازگشتند. روابط دو کشور مبتنی بر اراده سیاسی برای پیشرفت روابط  است.

روند گفتگوهای میان ایران و مصر در عالی‌ترین سطح دیپلماتیک ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روابط ایران و مصر گفت: خوشبختانه روند گفتگوهای میان ایران و مصر در عالی‌ترین سطح دیپلماتیک، در سطح دو وزیر خارجه ادامه داشت و بعد از شهادت آقای امیرعبداللهیان گفتگوها در سطح سرپرست وزارت خارجه ادامه پیدا کرد و دو طرف بر تداوم رایزنی‌ها  تاکید دارند و در آخرین گفتگوی آقای باقری با آقای سامح شکری این تاکید شد.

فشارهای 3 کشور اروپایی علیه ایران و نامه به شورای امنیت

کنعانی در خصوص فشارهای 3 کشور اروپایی علیه ایران و نامه به شورای امنیت گفت: سازوکار گفتگوهای مذاکرات رفع تحریم و بازگشت متعهدانه همه طرف‌ها به تعهداتشان در چارچوب برجام سازوکار مشخصی دارد. ایران طرف مدعی و مطالبه‌گر است و در این زمینه کسی که باید پاسخگو باشد طرف غربی است. آنچه که مانع احیای توافق برجام شد، عدم واقع‌بینی و محاسبات اشتباه از سوی طرف‌های مقابل بوده است. آنان سعی داشتند ایران را در دام بازی تقصیر کنند اما ایران هیچ گاه وارد چنین بازی نشده است و بر مواضع خودش تاکید کرده که آنچه که برای ما مهم است عمل و نه سخن طرف مقابل است. عملکرد ایران به عنوان موضع منطقی در مقابل دیدگان همه قرار دارد.

شرکت ایران در نشست بریکس و دی8

وی در خصوص شرکت ایران در نشست بریکس و دی8 گفت: موضوع مشارکت در گروه بریکس در چارچوب مشارکت فعال ایران در فعالیت‌ها و نشست‌ها به عنوان عضو رسمی صورت می‌گیرد. این اولین نشست وزرای خارجه بریکس بعد از عضویت ایران است. نشست وزرای خارجه امروز و فردا در روسیه برگزار می‌شود و طبیعتا سفر آقای باقری هم در همین چارچوب صورت گرفته است. فرصتی است که علاوه بر مشارکت در برنامه‌های این نشست با وزرای خارجه کشورهای مختلف شرکت کننده هم گفتگوهای دوجانبه‌ای صورت گیرد.

در خصوص دی8 هم بر حمایت از مردم فلسطین و کمک به پایان بخشیدن جنگ و جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه تاکید شد. ایران در این نشست ابتکار عمل‌های خودش را مطرح کرده است. از جمله پیشنهادات، برگزاری نشست‌های دوره‌ای بین معاونین وزرای خارجه دی 8 مطرح شده که مورد استقبال اعضا قرار گرفته است. ما امیدواریم فعالیت‌ها و تلاش‌ها در موضوع فلسطین ادامه پیدا کند.

آخرین وضعیت شهروند ایرانی بازداشت‌شده در پاریس

کنعانی در خصوص آخرین وضعیت بشیر بی‌آزار شهروند ایرانی بازداشت‌شده در پاریس گفت: وزارت امور خارجه اطلاع روشنی از وضعیت ایرانی بازداشت‌شده دارد. از آغازین اخبار بازداشت، سفارت ایران در تلاش برای آزادی این شهروند پیگیری‌های لازم را انجام داده است. گفتگو با سفیر فرانسه در تهران انجام شد و یادداشت رسمی صادر شد. تماس با خانواده این شهروند ایرانی ادامه دارد و در تماس سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر ایران در پاریس پیگیری‌ها انجام شد و  چندین بار در این زمینه با سفیر ایران گفتگو‌ کردیم. از اتهامات بی‌اساس مطرح‌شده هم مطلع هستیم و تلاش‌ها تا زمان آزادی این شهروند ایرانی ادامه پیدا خواهد کرد.

دستورکار ایران برای فشار بر رژیم صهیونیستی با استفاده از سازوکارهای چندجانبه

وی در خصوص پیشنهاد ایران برای قطع رابطه کشورها با رژیم اسرائیل در نشست دی 8 گفت: آقای باقری در جریان مشارکت در این نشست پیشنهاداتی را در 9 بند ارائه کردند و این‌ها در خواست برای تعلیق عضویت و شرکت رژیم صهیونیستی در نهادها و رویدادهای بین‌المللی بوده است. از جمله پیشنهادات مهم و حمایت دی 8 از شناسایی رژیم به عنوان موجودیتی آپارتاید بوده است. تحریم کالاهای شرکت‌های رژیم صهیونیستی از دیگر موضوعات بود. ایران استفاده از سازوکارهای چندجانبه برای تحت فشار قرار دادن رژیم صهیونیستی را در دستورکار خودش دارد.

رویکرد غیرسازنده کانادا برای ارائه خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی

وی در خصوص اینکه آیا رأی‌گیری در کانادا انجام می‌شود توضیح داد: اصل و اساس برای دولت ایران و وزارت امور خارجه به‌عنوان بازوی اجرایی انتخابات در خارج از کشور ایجاد شرایط برای شهروندان ایرانی و اخذ رای از آنان است. متاسفانه کانادا با رویکردهای غیرسازنده خودش مانع تحقق بسیاری از خدماتی شده که حق مسلم شهروندان است. حتی متاسفانه شهروندان ایرانی به دلیل عدم همکاری دولت کانادا از دریافت خدمات کنسولی هم دچار مضیقه هستند. در ارتباطات با رای‌گیری این موضوع در دستورکار است و ببینیم کمیته برگزاری انتخابات در خارج از کشور نتایج اقدامات را به اطلاع ملت خواهد رساند.

اعلام ترکیه برای پیوستن به بریکس

وی درباره اعلام ترکیه برای پیوستن به بریکس گفت: موضوع پذیرش اعضای جدید به عنوان یکی از موضوعات در نشست روسیه محل اهتمام است. کشورهای مختلفی با توجه به اهمیت بریکس علاقه‌مند به عضویت هستند و تصمیمی است که باید در نشست اعضا صورت گیرد.

زمینه ازسرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران در حال انجام است

کنعانی در خصوص سدسازی آذربایجان در نزدیکی مرز ایران و همچنین آغاز فعالیت سفارت آذربایجان در تهران گفت: سدسازی در چارچوب دیپلماسی آبی دو کشور انجام شده است. درباره از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران متعاقب رایزنی‌ها، زمان تقریبی برای از سرگیری فعالیت‌های سفارت آذربایجان در تهران مشخص شده و زمینه این اقدام در حال انجام است.


کد مطلب: 336539

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdcgw39wyak9wn4.rpra.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir