شهردار رفح: حمله به رفح موجب حمام خون می‌شود

خبرگزاری فارس , 21 بهمن 1402 ساعت 16:02

شهردار رفح با هشدار در خصوص عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در این شهر گفت که این اقدام موجب وقوع فاجعه و به راه افتادن حمام خون خواهد شد.


به گزارش عصر امروز، با ادامه اصرار مقامات رژیم صهیونیستی برای عملیات زمینی در شهر رفح در جنوبی‌ترین بخش غزه، سازمان‌ها و نهادهای فلسطینی در خصوص حمله به این شهرِ مملوء از آوارگان هشدار دادند.

در این راستا «احمد الصوفی» شهردار رفح به شبکه الجزیره گفت: از جامعه جهانی و هر وجدان بیداری در جهان می‌خواهیم که برای توقف این نسل‌کشی در حق مردم فلسطین وارد عمل شوند، هر گونه اقدام نظامی در شهر که بیش از ۱.۴ میلیون فلسطینی را در خود جای داده است موجب فاجعه و حمام خون خواهد شد».

او همچنین گفت که کمک‌های ارسالی از طریق گذرگاه رفح فقط نیاز ۱۰ درصد ساکنان شهر را برطرف می‌کند، تا جایی که گرسنگی و تشنگی شدید تمامی شهر را در بر گرفته است.

سخنگوی هلال احمر فلسطین نیز گفته است که هر گونه اقدام نظامی اسرائیل در شهر رفح به منزله «حکم اعدام» ساکنان خواهد بود.

دفتر رسانه‌ای دولت حماس در غزه نیز در بیانیه‌ای در خصوص وقوع فاجعه و جنایت بزرگ در رفح در صورت حمله به این شهر هشدار داد و گفت:‌ «آمریکا و جامعه جهانی و رژیم اشغالگر را مسئول هرگونه اقدام نظامی در شهر رفح می‌دانیم».

سازمان «پزشکان بدون مرز» هم با هشدار شدید در خصوص حمله به رفح گفت: «بیش از یک میلیون نفر در رفح در معرض تشدید تنش هستند و بسیاری از آن‌ها در چادرها و پناهگاههای موقت زندگی می‌کنند».

این نهاد حقوق بشری تأکید کرد که هیچ منطقه امنی در غزه وجود ندارد و کوچ اجباری چندباره ساکنان مناطق شمالی‌تر به سمت رفح باعث شده است تا آن‌‌ها تحت محاصره قرار گیرند و هیچ گزینه‌ای پیش روی آن‌ها نباشد.

از سوی دیگر روزنامه یدیعوت احارانوت نوشت که «عملیات برنامه‌ریزی شده برای رفح باعث ایجاد تنش شدید در مصر شده است؛ زیرا قاهره از هجوم تعداد زیادی پناهجو به مرز سینا بیم دارد». قاهره تهدید کرده است که اگر آوارگان فلسطینی به اجبار از مرز عبور کنند، این به معنای نقض توافقنامه صلح با اسرائیل خواهد بود.

باوجود گذشت ۱۲۷ روز از جنگ علیه غزه و افزایش تلفات رژیم صهیونیستی که موجب عقب‌نشینی گردان‌ها و تیپ‌های ارتش شده، نتانیاهو از چند روز گذشته با رد شروط حماس برای آتش‌بس مدعی شد که حمله زمینی را تا رفح ادامه خواهد داد. نتانیاهو گفته است که غلیه بر حماس بدون حمله به رفح ممکن نیست.

رفح واقع در جنوب نوار غزه است و بیش از یک میلیون فلسطینی آواره‌ را در خود جای داده است. منطقه‌ای نزدیک به مرز مصر که هم‌اکنون نیز چندین بار مورد هدف بمباران‌های ارتش اسرائیل قرار گرفته و موجب شهادت ده‌ها آواره فلسطینی شده است.

در این راستا دفتر بنیامین نتانیاهو روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد با باقی ماندن چهار گردان حماس در رفح دستیابی اسرائیل به هدف جنگی خود برای حذف این گروه ممکن نیست.

در ادامه این بیانیه آمده است: «از طرف دیگر واضح است که انجام عملیات گسترده در رفح نیازمند تخلیه جمعیت از مناطق جنگی است.»

نتانیاهو گفته بر همین اساس از ارتش اسرائیل خواسته طرحی برای تخلیه جمعیت و حذف چهار گردان حماس در رفح به کابینه جنگی ارائه کنند.


کد مطلب: 333353

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdchmxnxx23nxxd.tft2.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir