هشدار درباره گسترش بیماری‌ها و افزایش مرگ بر اثر گرسنگی در غزه

تسنیم , 21 بهمن 1402 ساعت 10:22

برنامه جهانی غزه و سازمان جهانی بهداشت با اشاره به فاجعه انسانی وحشتناک در نوار غزه در سایه تداوم تجاوزات وحشیانه صهیونیست‌ها نسبت به خطر افزایش مرگ و میر در این منطقه به خاطر قحطی و گرسنگی هشدار دادند.


به گزارش عصر امروز، در میان هشدارهای متعددی که درباره خطر قحطی و گرسنگی در نوار غزه در سایه تجاوزات وحشیانه صهیونیست‌ها به این منطقه مطرح شده است، برنامه جهانی غذا دیروز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ساکنان نوار غزه در میان گرسنگی و گسترش انواع بیماری‌ها، یک فاجعه انسانی وحشتناک را تجربه می‌کنند.

برنامه جهانی غذا هشدار داد، در سایه جنگی که اسرائیل از 7 اکتبر 2023 علیه نوار غزه به راه انداخته، فلسطینیان در این منطقه در معرض خطر قحطی هستند و این تهدید روز به روز بیشتر می‌شود. نوار غزه با بحران‌های متعددی مواجه است که مهمترین آنها کمبود مواد غذایی و مراقبت‌های بهداشتی و نیز خطر فزاینده گرسنگی است. نوار غزه امروز با چهار ماه قبل یعنی دوره پیش از جنگ تفاوت بسیار زیادی دارد؛ جایی که نیمی از ساختمان‌های این منطقه ویران شده و به شدت آسیب دیده است و ساکنان آن آواره شده‌اند.

خطر فزاینده قحطی و مرگ بر اثر گرسنگی در غزه

بر اساس این بیانیه، خطر قحطی در غزه روز به روز در حال افزایش است، به ویژه برای حدود 300000 نفر در شمال نوار غزه که تا حد زیادی از دریافت کمک‌ها محروم هستند. کمک‌های محدودی که به شمال غزه می‌رسد برای جلوگیری از قحطی کافی نیست و این منطقه نیاز فوری به دسترسی سریع و پایدار به کمک‌های انسانی دارد.

برنامه جهانی غذا تاکید کرد، آخرین باری که آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) توانست مواد غذایی را بین ساکنان شمال غزه توزیع کند به تاریخ 23 ژانویه برمی‌گردد.

گسترش انواع بیماری‌ها در غزه

این نهاد وابسته به سازمان ملل درباره وضعیت فاجعه بار بهداشتی در نوار غزه نیز اعلام کرد، وضعیت بهداشتی در نوار غزه در سایه تداوم بمباران‌ها و حملات و کمبود تیم‌های پزشکی و تجهیزات و محدودیت‌های زیادی که در مسیر امدادرسانی وجود دارد، روز به روز بدتر می‌شود.

آژانس آنروا نیز گزارش داد که انواع بیماری‌ها در نوار غزه به دلیل نبود آب سالم و کمبود شدید سرویس‌های بهداشتی به شدت درحال گسترش است.

همچنین طبق آخرین تحقیقات انجام شده توسط نهادهای مربوط به تغذیه و کمک‌های غذایی در سازمان ملل، افزایش قابل توجهی از سوءتغذیه حاد در بین کودکان 6 تا 59 ماهه در نوار غزه بعد از جنگ دیده می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت نیز در همین زمینه هشدار داد که گرسنگی و شیوع بیماری‌های عفونی موجب افزایش مرگ و میر در میان ساکنان غزه می‌شود.

سازمان برنامه جهانی غذا با هشدار درباره قحطی در غزه اعلام کرد که گرسنگی در سراسر غزه گسترش یافته و مردم هیچ غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کنند. در نتیجه جنگ شدیدی که اسرائیل علیه غیرنظامیان غزه به راه انداخته، بین 83 تا 97 درصد آوارگان در نوار غزه غذای کافی برای خوردن پیدا نمی‌کنند. در برخی مناطق حدود 90 درصد خانواده‌ها نمی‌توانند در شبانه‌روز حتی یک وعده غذایی پیدا کنند.

همچنین آمار خیره‌کننده‌ای از تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذیه حاد در نوار غزه به ثبت رسیده که نیاز به دریافت مراقبت‌های سریع پزشکی دارند. قبل از آغاز این تجاوزات اسرائیل به غزه نیز در سایه محاصره سنگینی که علیه غزه وجود دارد 70 درصد کودکان در این منطقه از ضعف سیستم ایمنی و کم‌خونی رنج می‌بردند و بعد از شروع حملات اسرائیل و پیامدهای آن، 90 درصد کودکان نوار غزه به ضعف شدید سیستم ایمنی و کم‌خونی حاد دچار شده‌اند.

چند روز قبل دفتر رسانه‌ای دولتی در نوار غزه گزارش داد که مردم غزه در میان یک بحران شدید گرسنگی قرار دارند و اشغالگران بر روی ایجاد بحران قحطی در غزه متمرکز شده‌اند. درحال حاضر نزدیک به 800 هزار نفر در استان‌های غزه و شمال این منطقه در معرض خطر مرگ بر اثر گرسنگی قرار دارند. گرسنگی و تشنگی بخشی از سیاست جنایتکارانه رژیم اشغالگر علیه مردم غزه از زمان آغاز نسل‌کشی در این منطقه بوده و صهیونیست‌ها همه چاه‌های آب آشامیدنی غزه را هدف قرار داده و در تلاش برای نابودی همه عناصر زندگی در این منطقه هستند.


کد مطلب: 333335

آدرس مطلب: http://asremrooz.ir/vdchxxnxm23nxxd.tft2.html

عصر امروز
  http://asremrooz.ir