توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۳۳
مذاکرات عربستان سعودی و مصر با چین برای خرید جنگنده
وبگاه «تاکتیتال ریپورت» خبر داد که عربستان سعودی و مصر در حال انجام مذاکرات جداگانه برای خرید جنگنده و تسلیحات از چین هستند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، در شرایطی که اظهارنظرها در آمریکا درباره میانجیگری چین برای مذاکرات عادی سازی روابط عربستان سعودی و ایران ادامه دارد، خبرها از رایزنی ریاض و قاهره با پکن برای خرید جنگنده حکایت دارد.

وبگاه «تاکتیکال ریپورت» که مقر آن در بیروت پایتخت لبنان قرار دارد، گزارش داد که عربستان سعودی و مصر مذاکراتی با چین به منظور خرید  تسلیحات داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در گزارش تاکتیکال ریپورت آمده است که «صنایع نظامی عربستان سعودی» در حال حاضر دارد با شرکت گروه صنایع شمالی چین برای خرید جت‌های جنگنده، پهپادهای شناسایی و سامانه پدافند هوایی مذاکره می‌کند.

طبق این گزارش، نیروی هوایی مصر در حال مذاکره با «گروه صنایع هوایی چنگدو» چین است و دو طرف روز سه شنبه هفته جاری در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی دریایی و هوافضای لانگکاوی در مالزی  دیدار داشتند.

گفته می‌شود که مصر خواهان خریدن جت‌های جنگنده «جِی-۱۰ سی» چین است؛ جنگنده‌ای که چین تا کنون فقط به پاکستان فروخته است.

جِی-۱۰ سی اولین جنگنده بومی چین است و در سال ۲۰۰۶ در نیروی هوایی این کشور عملیاتی شده است.

این جنگنده چینی دارای رادار پیشرفته، سیستم کنترل پرواز و دارای حداکثر سرعت 1.8 ماخ است و می‌تواند علاوه بر وظایف رهگیر که هدف اصلی آن است، ماموریت‌های حمله زمینی را هم انجام دهد.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 324635