۱
توصيه به ديگران
۱
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۴۹
علاقه‌مندان زبان فارسی را شکنجه نکنید!
محمدمهدی سیار، شاعر و مدرس دانشگاه از دوزبانه شدن تابلوهای شهر و درشت‌نمایی زبان انگلیسی در این تابلوها انتقاد کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، محمدمهدی سیار، شاعر، ترانه‌سرا که در سال ۱۳۸۹ برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بخش ادبیات شد، در صفحه شخصی‌اش نوشت: «قدم زدن در خیابان‌ها و مراکز خرید تهران برای هر دوستدار زبان فارسی به شکنجه تبدیل شده است. مگر این شهر یک شهر دو زبانه است؟ چرا عبارات انگلیسی بیشتر و درشت‌تر از واژه‌ها و حروف فارسی به چشم می‌آیند؟ چرا همه تابلوهای بزرگراه‌ها و خیابان‌ها و کوچه‌ها و پس‌کوچه‌ها دو زبانه است؟ کدام گردشگر اینجا پشت فرمان می‌نشیند؟!»

شاعر مجموعه پرمخاطب «حق‌السکوت» ادامه داد: این وضعیت چیزی جز احساس مستعمره بودن و آویزان بودن به بیگانه، به ساکنان شهر هدیه می‌دهد؟

بعد در پاسخ به سئوال خودش نوشت: «نسلی که حس درجه دوم بودن از در و دیوار به او هجوم بیاورد، به استقلال و آزادی واقعی دست نخواهد یافت.»

این مدرس دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با طرح هشتگ #انگلیسی_زدایی افزود: این کار (انگلیسی‌زدایی) را هر چه دیرتر شروع کنیم، بیشتر ضرر خواهیم کرد.
کد مطلب : 329568
Romania
۱۴۰۲-۰۷-۰۳ ۰۸:۱۸:۲۸
فقط دو زبانه بودن مراکز خرید ، علاقه مندان به زبان فارسی را شکنجه نمی دهد . بزرگترین شکنجه این است که کشورهای ترک زبان روز به روز بیشتر به هم نزدیک می شوند ولی کشورهای فارسی زبان برعکس ایشانند . در حالیکه کشورهای ترک زبان 6،7 کشورند و رسم الخط آنها در حال یکی شدن است ، اما می بینیم در حالی که سه کشور فارسی زبان بیشتر وجود ندارند ، اما همین سه کشور هم در حال وا گرایی اند . کشور تاجیکستان رسم الخط متفاوتی دارد . یعنی رسم الخط سریلیک و در افغانستان هم طالبان مشغول فارسی زدایی هستند و ایران هم کاری نمی کند . باید ایران از فارسی زبانهای افغانستان حمایت کند و یا طالبان را تحت فشار بگذارد تا دست از فارسی زدایی بردارند . ایران باید از تاجیکستان بخواهد رسم الخطش را از سیریلیک به فارسی برگرداند زیرا در صورت تداوم یافتن رسم الخط سریلیک ، امکان جدایی کامل و مستقل شدن زبان تاجیکی از فارسی دری وجود دارد اما اگر رسم الخط تاجیکستان از سریلیک به فارسی برگردانده شود ما از طریق وبسایتها و فضای مجازی ارتباط بسیار بیشتری با تاجیکستان برقرار می کنیم .
کشورهای ترک زبان از شمال دارند ایران را محاصره می کنند و کشورهای عرب زبان از غرب و جنوب ، ولی متاسفانه ما ایرانیان هنوز عمق فاجعه را در نیافتیم .